Domavi > Farby

Farby

 
Biela

Typickým symbolom, ktorým sa vyznačuje biela farba je nevinnosť a čistota. Aby sme ešte fakty uviedli na správnu mieru, biela vo svojej podstate ani nie je farba, pretože je neutrálna.
 
Čierna

Čierna farba má veľa spoločného s bielou. Obe sa považujú za neutrálne a síce sú si navzájom kontrastom, ich spojenie pôsobí veľmi harmonicky.
 
Modrá

Asociujeme si ju s vodou a oblohou. Modrá je farbou dôvery, pokoja, harmónie a celkovej pohody. Pôsobí proti stresu, upokojuje srdcový tep, znižuje rýchlosť dýchania a naopak, zvyšuje koncentráciu.
 
Červená

Patrí k základným a zároveň k najvýraznejším farbám. Tak by sme mohli definovať neprehliadnuteľnú červenú farbu. Je farbou vzrušenia, ktoré môže byť vyjadrené v pozitívnom zmysle ako láska, ale aj v negatívnom, ako zlosť či agresia.
 
Zelená

Zelená farba je pre ľudské oko najviac príjemná. Symbolizuje nám prírodu, rastliny a krajinu. Pôsobí na nás silne upokojujúco a uvoľňujúco.
 
Hnedá

Hnedú farbu poznáme azda všetci z prírody, kde sa najčastejšie vyskytuje. Vnímame ju ako farbu zeme, pôdy, dreva, rôznych plodov, zvierat, ale aj vlasov, očí či pokožky.
 
Žltá

Slnko, teplo, šťastie, energia a vitalita. Presne to sa nám spája so žltou farbou. Obľubujú ju kreatívni a hlavne pozitívne zmýšľajúci ľudia.
 
Oranžová

Oranžová farba vzniká kombináciou pozitívnej žltej a energickej červenej farby. Z týchto dvoch farieb vzišla optimistická a hrejivá farba. Vzbudzuje v nás radosť, voľnosť, povzbudenie a pozitívnu energiu.
 
Fialová

Kombináciou mužskej modrej a ženskej červenej vznikne fialová farba. Je symbolom duchovna, originality a diplomacie. Spájame si ju aj s luxusom a bohatstvom.
 
Ružová

Vzniká zmiešaním bielej a červenej. Je symbolom bezpodmienečnej lásky, harmónie, súcitu a vnútornej čistoty. Reč je o ružovej farbe. Táto farba je obľúbená u ľudí s romantickým a estetickým cítením.
 
Sivá

Zlatou strednou cestou medzi ostrou bielou a pochmúrnou čiernou je sivá farba. Podobne, ako béžová či hnedá sa zaraďuje medzi neutrálne farby.
 
Béžová

Neutrálna farba, ktorá má mnoho spoločného s hnedou, to je béžová farba. Vznikla vo Francúzsku a jej názov je odvodený od slova „beige“, ktorý sa viazal k prirodzenej farbe vlny.
farby do spálne

Ideálna farba do spálne pre pohodu i lepší spánok

Vhodne zvolená farba do spálne dokáže veľký priestor zútulniť, malú spálňu opticky zväčšiť a dotvoriť celkový dizajn. Avšak farby do spálne majú značný vplyv aj na duševné rozpoloženie – po náročnom dni v práci pomôžu navodiť pokojný spánok, ráno po prebudení pozitívne naladia a počas dňa pri relaxačných činnostiach vyvolávajú harmonické pocity. Ako vymaľovať spálňu […]

Ideálna farba do spálne pre pohodu i lepší spánok Read More »

farby do kuchyne

Rozžiarte svoju kuchyňu! Správne farby z nej urobia najobľúbenejšie miesto u vás doma

Pri zariaďovaní a následnom dekorovaní kuchyne máte na výber celý svet farieb. Ich kombinovanie by malo byť premyslené, nie unáhlené a malo by smerovať k jednému cieľu – aby ste sa v kuchyni, kde trávite veľké množstvo času, cítili skutočne príjemne. Dajte sami sebe dostatok priestoru na to, aby ste si najprv teoreticky načrtli a

Rozžiarte svoju kuchyňu! Správne farby z nej urobia najobľúbenejšie miesto u vás doma Read More »

farby do kúpeľne

Akú farbu zvoliť do kúpeľne?

Kúpeľňa je jedným z najdôležitejších priestorov v dome či byte. Ráno v nej začíname deň a večer končíme. Je preto vhodné tejto miestnosti venovať dostatočnú pozornosť, aby nám funkčne slúžila. Pokiaľ plánujete zariaďovať alebo prerábať kúpeľňu, tento článok je určený pre vás. Budeme sa v ňom venovať primárne farbe. Dozviete sa, či je lepšie voliť

Akú farbu zvoliť do kúpeľne? Read More »

kombinácie farieb

Za atmosférou v dome stoja farby

Farby na nás vplývajú z každej strany. Kým niektoré nám dokážu zlepšiť náladu, upokojiť myseľ či dobiť energiu, iné nás môžu rozrušiť, vyvolať smútok alebo dokonca depresiu. Zvolené farby vedia o človeku veľa napovedať. Sú dôležité nielen pri výbere oblečenia, ale tiež v interiérovom dizajne, kde majú nezastupiteľné miesto. Vďaka farbám si totiž vo svojom

Za atmosférou v dome stoja farby Read More »

farby do detskej izby

Farba do detskej izby: Vyberte vhodný odtieň a vymaľujte izbu svojpomocne

Farby v detskej izbe dokážu pozitívne alebo negatívne ovplyvňovať náladu a správanie dieťaťa. Poradíme vám, ako vybrať vhodnú farbu do detskej izby, ktorá sa prispôsobí povahovým vlastnostiam vášho dieťaťa. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete aj to, akým odtieňom by ste sa mali v detskej izbe vyhýbať, aké odtien zvoliť podľa feng šuej a ako vymaľovať

Farba do detskej izby: Vyberte vhodný odtieň a vymaľujte izbu svojpomocne Read More »

farby do obývačky

Aké farby sa hodia do obývačky

Nájsť správnu farbu vhodnú do obývačky nemusí byť jednoduché. Farby musia ladiť, urobiť z izby útulný priestor, vyzdvihnúť na miestnosti to, čo treba a skryť to, čím sa chváliť nechceme. Dizajnérom za pár minút Existuje jednoduchá pomôcka, vďaka ktorej sa naučíte kombinovať farby ako skutočný profesionál. Vyskúšajte pravidlo 60-30-10. 60 % tvorí primárna farba Primárna

Aké farby sa hodia do obývačky Read More »

význam farieb

Lepšia nálada zo zelených rastlín alebo žltých stien? Spoznajte význam farieb v interiéri

Všimli ste si niekedy, že vás nečakane prepadla vlna entuziazmu, keď ste sa ocitli v miestnosti so žltými stenami a izbovými rastlinami? Klesla vám nálada po krátkom pobyte medzi šedými stenami? Človek a farby – to je dynamický vzťah, ktorý sa stále mení. Ľudia sa obklopujú farbami a farby vplývajú na ľudí. Výber farieb do

Lepšia nálada zo zelených rastlín alebo žltých stien? Spoznajte význam farieb v interiéri Read More »