Spálňa je miesto, kam chodíme relaxovať a naberať nové sily. Izbové rastliny nám s tým môžu pomôcť. Ako si však vybrať tie správne? Hľadajte predovšetkým kvety, ktoré na vás nebudú v spálni pôsobiť v žiadnom ohľade rušivo.
Vizuálne by mali dokonale zapadať do dizajnu miestnosti, aby vás príliš nestimulovali pred spánkom, kedy sa, naopak, treba upokojiť. Výbornou voľbou sú najmä zelené rastliny či elegantné biele kvety.
Malé, alebo veľké? To záleží na priestore, ktorý v spálni máte. Ak je menšia, nerobte ju ešte stiesnenejšou obrovskou rastlinou. Pekný efekt dosiahnete aj menšími kvetmi v črepníku na nočnom stolíku či parapete.
V spálni je okrem vizuálneho dojmu dôležité aj zdravé ovzdušie – ďalší dôvod, prečo by v tejto miestnosti živé kvety nemali chýbať. Hodia sa sem najmä rastlinám s čo najvyššou schopnosťou čistenia vzduchu.
V nasledujúcom zozname nájdete najlepšie kvety do spálne aj s praktickými tipmi na pestovanie.
1. Aloe Vera
Aloe Vera je nezameniteľná. Jej mäsité špicaté listy s ostrými okrajmi spoznáte na prvý pohľad. No viac než vzhľadom je známa blahodarnými účinkami v oblasti medicíny a kozmetiky.
Či už ju chcete pestovať pre jej krásu alebo vlastnosti, doprajte jej svetlé a teplé miesto. Ako sukulent potrebuje zálievku len raz za 2 týždne, ideálny je pre ňu drenážny črepník s odtokom na prebytočnú vodu.
Ako z nej získať liečivý gél? Takáto aloa musí mať už aspoň tri roky a sýto-zelenú farbu, ktorá napovie, že je spokojná a má veľa účinných látok. Gél nájdeme v dužine vonkajšieho listu, ktorý opatrne odrežeme.
2. Brečtan
Keď sa povie popínavá rastlina, mnohí z nás si automaticky predstavia brečtan. Niet divu – vďaka hviezdicovým listom v kontrastnej kombinácii svetlej a tmavej zelenej je, skrátka, nezameniteľný.
Najznámejší je ako vonkajšia rastlina, ktorá vie efektne obrásť celý dom. Stále populárnejší je však aj ako izbový kvet, ktorý sa hravo plazí po nábytku, prevísa zo závesného črepníka či knižnice.
Na pestovanie nie je náročný. Tmavší brečtan je spokojný aj v tieni, no svetlejšie typy potrebujú dostatok svetla. Oba typy však neznesú prekúrené miestnosti a suchý vzduch.
3. Eukalyptus
Eukalyptus je cenený najmä pre jeho blahodarné účinky na zdravie. Pôsobí protizápalovo, znižuje horúčku a využíva sa aj v kozmetike či aromaterapii. Známy je aj vďaka austrálskym koalám, pre ktoré je hlavným zdrojom potravy.
Stále populárnejší je však eukalyptus aj ako dekoratívna izbová rastlina. Jeho voňavé striebristé listy sa budú skvelo vynímať prakticky kdekoľvek, podmienkou je len dostatok prirodzeného svetla.
Polievajte ho, až keď má pôdu preschnutú a uistite sa, že teplota okolo neho neklesá pod 10 °C. V lete eukalyptus môžete dočasne presunúť aj na čerstvý vzduch.
4. Gardénia
Gardénia sa teší popularite už po mnoho storočí, a to nie len pre elegantný vzhľad svojich bielych kvetov, ale aj pre ich podmanivú vôňu. V tropickom Tichomorí, Ázii či Afrike rastie do podoby vysokého kra, u nás je bežná najmä ako črepníková izbová kvetina.
Gardénia vyžaduje stabilnú teplotu a vyššiu vlhkosť. Nedávajte ju teda do miestnosti s prievanom ani blízko radiátora. Dôsledkom môže byť aj strata pukov a slabé kvitnutie.
Polievajte ju často, najlepšie odstátou dažďovou vodou. Skvelo sa jej bude dariť v rašelinovom substráte, ktorý vylepšujte pravidelným hnojením. Ak bude gardénia spokojná, môže vám zakvitnúť aj dvakrát ročne.
5. Ibištek
Ibištek u nás patrí k najobľúbenejším tropickým izbovkám. Jeho zvoncovité kvety ľahko rozpozná aj neskúsený pestovateľ, hoci rôznorodosť jednotlivých poddruhov vás môže zmiasť. U nás je najbežnejšia tzv. čínska ruža, najvhodnejší druh ibišteka do interiéru.
Ibištek má rád slnko, preto ho pestujte priamo na okne – ideálne s južnou orientáciou. Ak sa mu darí, kvitne od jari až do jesene, takže si jeho krásu vychutnáte naozaj dlho.
V zime by teplota okolo neho nemala klesnúť pod 13 °C. Niekedy vám môže aj opadať, no nič sa nedeje – naberá sily na ďalší rok. Pred letom je dobré podporiť rast kvetu opatrným zrezaním výhonkov, najmä pri mladšej rastline.
6. Jazmín
Sladká podmanivá vôňa robí z jazmínu obľúbený kvet výrobcov parfumov a kozmetiky. Krása jeho exotických bielych kvetov však za ich arómou v ničom nezaostáva. Jazmín je tak ideálnym estetickým aj vonným doplnkom do každého bytu.
Jazmín potrebuje k spokojnosti polotieň a neustálu vlahu pri koreňoch. Nemá rád príliš studené ani teplé prostredie. Nespokojnosť prejavuje najmä slabým kvitnutím.
Keďže ide o popínavú rastlinku, ktorá vonku rastie do podoby kríku, poskytnite jej aj v črepníku oporu a z času na čas ju zrežte. Hodí sa napríklad aj do závesných črepníkov.
7. Levanduľa
Asi niet ikonickejších kvetov, než sú levandule, preslávené najmä vďaka povestným provensálskym poliam, ktoré vždy začiatkom leta sfarbia do fialova. Tak ďaleko však za nimi cestovať nemusíte – levanduľu si môžete vypestovať aj u vás doma.
Tejto odolnej trvalke sa bude dariť v záhone, ale aj v črepníku. Potrebuje len slnečné stanovište, sypkejšiu vápenatú pôdu a väčší črepník s odtokom.
Výrazná aróma levandule v čase kvitnutia rozvonia celý váš domov. Využíva sa aj v aromaterapii, pretože má relaxačné a upokojujúce účinky. Než si ju však dáte do interiéru, otestujte si, či na vás jej vôňa nie je príliš silná.
8. Lopatkovec
Ak s pestovaním ešte len začínate, Lopatkovec je skvelá voľba. Je nenáročný a pritom vďačný, pretože veľmi dlho kvitne. Jeho nápadité biele kvety a veľké lopatkovité listy pritom ľahko rozozná aj začiatočník.
Pôvodne ide o tropický druh, ktorý je však šťastný aj v interiéri. V pralese dorastá do dvoch metrov, no doma nepresiahne 75 cm. Hľadajte mu miesto s nepriamym slnkom a polievajte vždy, keď mu pôda vyschne. Vodu si pýta aj poklesom listov.
Ak máte doma psa, mačku či zvedavé dieťa, buďte obozretní, pretože lopatkovec obsahuje jedovatý šťaveľ vápenatý. Pri kontakte s kožou môže podráždiť, po požití vyvolá nevoľnosť.
9. Saracénia
Láka vás pestovanie mäsožraviek? Saracénia je pre začiatočníkov ideálna. Ide o obľúbený severoamerický druh, ktorý sa živí muchami, preto slúži ako bio-mucholapka. So svojimi nevšednými zeleno-purpurovými kalichmi však rozhodne plní aj estetickú funkciu.
Saracénie vyžadujú vlhší vzduch, takže ich nedávajte blízko k radiátorom. Pozor aj na ostré svetlo, prievan a tvrdú vodu. Polievajte ich tak, aby nikdy nemali celkom vysušenú pôdu.
Inak však nie je saracénia vôbec náročná. Netreba ju hnojiť a aj presádzať stačí len raz za niekoľko rokov. Pomocou listových odrezkov si ju dokonca dokážete ľahko sami namnožiť.
10. Svokrin jazyk
Sansevieria, alebo svokrin jazyk, určite poznáte. Kedysi sa aspoň jeden exemplár povinne nachádzal v každej triede, domácnosti aj kancelárii. Neskôr sa v konkurencii exotickejších kvetín táto nenápadná rastlinka trochu stratila, no teraz hlási comeback.
Je, napokon, ideálna pre dnešných zaneprázdnených ľudí: Má rada sucho a polievať ju stačí zriedka, v zime len dvakrát mesačne. Nenáročná je aj na umiestnenie – pozor len na príliš ostré slnko.
Svokrin jazyk patrí k izbovkám s najvyššou produkciou kyslíka, takže sa hodí aj na osvieženie interiéru. Je však zároveň jedovatá, držte ju teda ďalej od detí a zvierat.
11. Tučnolist
Tučnolist je obľúbený izbový sukulent, o ktorom sa vďaka mäsitým listom v tvare peniažkov traduje, že prináša do domácnosti hojnosť a prosperitu. Potvrdiť to nevieme, no sme si istí, že váš domov aspoň spestrí a osvieži.
Tučnolist dobre drží vlahu, takže ho stačí poliať každý druhý týždeň. Svetla, naopak, potrebuje veľa. V lete ho dokonca môžete dať slniť aj na čerstvý vzduch.
Chcete ho vidieť kvitnúť? Budete si to musieť zaslúžiť svedomitou opaterou po dobu 5 až 10 rokov. Biele či ružové kvety vás následne potešia ako vianočný darček – presne v decembri.
12. Zelenec
Milovníci všestranných a nenáročných rastlín, ktoré sa hodia do celého bytu, musia poznať zelenec. Je to bujná rastlina tvorená trsmi tenkých listov, ktorá vyzerá veľmi efektne na stole, okne aj poličke. Dorastá zhruba do 40 centimetrov podľa konkrétneho druhu.
Zelenec má rád bežnú izbovú teplotu, polotieň a miernu zálievku 1 až 2-krát týždenne. Pri veľmi suchom vzduchu ho môžete rosiť postrekom či častejšie polievať.
Pripravte sa, že sa môže prudko rozrastať, takže ho bude treba presádzať. Jednoduchými odrezkami si ho tiež môžete namnožiť. Zelenec patrí k rastlinám s najlepšou schopnosťou absorbovať z ovzdušia toxíny.
Nie je to tak dávno, čo sa tradovalo, že kvetiny do spálne nepatria. Zástancovia tejto teórie tvrdili, že spotrebúvajú priveľa kyslíka, čo môže byť pre spiace osoby nebezpečné.
Dnes už vďaka vede vieme, že je to naopak. Kvety kvalitu ovzdušia v miestnosti vylepšujú a majú tak miesto v každej spálni.
Dôležité je však vybrať si tie správne, ktoré sa do tohto priestoru hodia a budú v ňom prosperovať. Okrem vášho vkusu je preto nutné tiež zvážiť, aké podmienky rastlina vyžaduje.
Ak v spálni zvyknete intenzívne kúriť, kvety tam môžu schnúť či opadávať. Dobrým nápadom je tiež zmerať si vlhkosť v spálni a vyberať si druhy, ktorým bude vyhovovať.
Neprehliadajte ani nároky rastliny na svetlo. Kým vy si možno svoju tienistú spálňu pochvaľujete, svetlomilným kvetom v nej slnečné lúče môžu chýbať – a naopak.
Aké kvety sa do spálne vo všeobecnosti nehodia? Pozor si dávajte na silne aromatické kvetiny, a to najmä v prípade alergikov. Ak si vyberiete jedovatú rastlinu, nájdite jej stanovište mimo dosahu detí či maznáčikov.