Domavi > Spálňa > Ideálna farba do spálne pre pohodu i lepší spánok
farby do spálne

Ideálna farba do spálne pre pohodu i lepší spánok

Vhodne zvolená farba do spálne dokáže veľký priestor zútulniť, malú spálňu opticky zväčšiť a dotvoriť celkový dizajn. Avšak farby do spálne majú značný vplyv aj na duševné rozpoloženie – po náročnom dni v práci pomôžu navodiť pokojný spánok, ráno po prebudení pozitívne naladia a počas dňa pri relaxačných činnostiach vyvolávajú harmonické pocity.

Ako vymaľovať spálňu tak, aby farby do spálne spĺňali všetky dôležité kritériá? Inšpirujte sa našimi tipmi, radami a inšpiráciami na maľovanie spálne.

Farba do spálne a účel miestnosti

Konečnému rozhodnutiu, ako vymaľovať spálňu, by malo predchádzať zodpovedanie niekoľkých otázok. V prvom rade vezmite do úvahy, na aký účel spálňa slúži.

Existujú domácnosti, v ktorých je spálňa určená výlučne na nočný spánok, podvečerný oddych pri hudbe či dobrej knihe. V iných je jej súčasťou pracovný kútik alebo priestor slúžiaci na cvičenie. Je dôležité nepodceňovať tieto skutočnosti, pretože farby do spálne majú schopnosť ovplyvniť náladu i podaný výkon.

Napríklad modrá farba do spálne upokojuje a znižuje pulz, čím telo dokonale pripraví na nočný odpočinok. Avšak modrá je známa aj tým, že podporuje koncentráciu, čiže ak sa v spálni zvyknete učiť, vzdelávať či pracovať, je výbornou voľbou.

Alternatívou modrej je zelená – patrí medzi top farby do spálne. V človeku na prvý pohľad evokuje prírodu, ktorá ponúka dokonalé upokojenie a odreagovanie sa. Zelená farba v spálni ukľudní, a dokonca zmierni migrénu. V neposlednom rade stimuluje kreativitu, preto umelecky založení ľudia by mali mať zelenú spálňu.

Žltá je farbou slnka a dobrej nálady a tým pádom príjemne naladí do nového dňa a, samozrejme, nakopne aj pri cvičení. Môže byť farbou vhodnou aj do spálne. Teplé a jemné odtiene oranžovej farby povzbudzujú a dodávajú trpezlivosť, čo môže byť na nezaplatenie pre tých, ktorí sa radi a veľa vzdelávajú práve v tejto miestnosti.

akú farbu do spálne

Ktoré farby do spálne nie sú vhodné?

Pocity izolácie vyvoláva hnedá farba do spálne. V prípade, že si nosíte mobil alebo notebook do postele, vyhnite sa tmavošedej, ktorá tieto nezdravé tendencie posilňuje. Červená zasa pôsobí príliš stimulujúco, až agresívne a je lepšie vyhnúť sa jej.

Malá a tmavá verzus veľká a svetlá spálňa

Výber farby do spálne závisí aj od veľkosti miestnosti a jej orientácie. Iné farby sú vhodné do malej a tmavej spálne, ďalšie do veľkého a svetlého priestoru. Akými pravidlami sa riadiť?

V prípade malej spálne, do ktorej slnko nazrie len na niekoľko hodín denne, je potrebné pridať jej centimetre a docieliť, aby pôsobila vzdušnejšie a svetlejšie. Môžete si pomôcť nielen nábytkom v svetlých farbách so zrkadlami, ale aj farbami na stenu.

Hoci biela spálňa nie je ideálnym riešením ani do malej spálne, v prípade kombinácie bielej s ružovou, máte vyhraté. Nebojte sa zladiť svetlú drevenú podlahu s bielym stropom s jemným odtieňom olivovej, poprípade svetlou žltou.

Dobrou voľbou môže byť maslová a broskyňová farba do spálne. Samozrejme, vhodné sú aj farby do spálne, ako napríklad modrá či zelená. V prípade modrej stavte na nebeskú modrú. Zo zelených odtieňov preferujte pastelové.

Hľadáte inšpirácie na maľovanie spálne, ktorá má kráľovské rozmery a je dokonale presvetlená? V prípade veľkých spální sa odporúča preferovať teplé tóny farieb, ako napríklad béžovej či ružovej. Tie jej dodajú potrebnú útulnosť. Ak potrebujete vo veľkej spálni znížiť strop, vymaľujte ho na tmavo, steny nechajte svetlé.

Ideálne farby do spálne podľa feng šuej

Staré čínske umenie feng šuej môže priniesť do vašej spálne viac harmónie, zlepšiť kvalitu spánku i sexuálny život. Podľa feng šuej je spálňa jednou z najdôležitejších miestností v dome, pretože práve v nej človek načerpá energiu do bežného fungovania počas dňa.

Feng šuej ponúka, okrem iného, aj návod na to, ako vymaľovať spálňu. Najdôležitejšou úlohou v tomto smere je nájsť rovnováhu medzi energiami jin a jang. Najjednoduchšie sa to dá dosiahnuť kontrastami. Svetlé farby predstavujú jang energiu, tmavšie odtiene jin. Skúste skombinovať dve kontrastné farby na jednotlivých stenách.

Farby do spálne podľa feng šuej zahŕňajú ako ideálnu aj šedú farbu, pretože vznikne zmiešaním bielej a čiernej, poprípade levanduľovú, ktorá v sebe nesie prvky modrej a červenej. Ak chcete do svojho života prilákať novú lásku, voľte ružovú farbu do spálne. Zelená farba podľa feng šuej prináša obnovenie a energiu, žltá stabilitu a vitalitu, modrá upokojenie.

Azda tým najdôležitejším pravidlom vo feng šuej je, že žiadna z farieb nie je pre spálňu vyslovene zakázaná. Kľúčom k úspechu je vhodná kombinácia všetkých odtieňov a dosiahnutie povestnej harmónie.

Užitočné tipy a aktuálne trendy, ako vymaľovať spálňu

Pri hľadaní správnej farby do spálne alebo vhodných kombinácií stavte na overené pravidlo – menej je viac.Ak chcete spálňu vymaľovať viacerými odtieňmi, nekombinujte viac ako dva. Ideálne je jednu farbu zvoliť ako hlavnú a druhá bude doplnkovou. Doplnkovú farbu do spálne ľahko zladíte s nábytkom či kobercom.

Ak v tomto smere nemáte jasného favorita, nič nepokazíte neutrálnymi a jemnými pastelovými farbami. Medzi neutrálne farby do spálne, patria napríklad béžová, svetlé odtiene hnedej alebo žltej. K nim môžete ako doplnkovú farbu zvoliť pastelovú modrú, zelenú, fialovú, oranžovú či ružovú. S výraznejšími odtieňmi sa môžete vyhrať v rámci bytových doplnkov.

Pri výbere farieb do spálne neopomínajte ani dôležité kritérium zdravotnej nezávadnosti konkrétneho produktu. Prírodné farby na stenu sa označujú aj ako ekologické, pretože v nich nenájdete toxické látky, rôzne rozpúšťadlá a ani konzervanty. Obľúbené sú vápenaté, hlinené či silikátové farby na stenu. Každá z nich má svoje silné i slabšie stránky. Napríklad vápenaté farby disponujú výbornými dezinfekčnými vlastnosťami, avšak steny treba natrieť viackrát.

ako vymaľovať spálňu

Stále in sú aj tapety do spálne

Obľúbeným bytovým doplnkom sú tapety do spálne v rôznych motívoch. Väčšinou sa inštalujú na jednu stenu v tejto miestnosti. Ich úlohou je spálňu dotvoriť, dodať jej potrebný štýl a vyvolať pozitívne emócie.

Zlaté pravidlo výberu ideálnej farby do spálne

Za konečným rozhodnutím, ako vymaľovať spálňu, by mali byť nielen uvedené kritériá, ale najmä váš vkus a osobné preferencie. Ak modrá farba so zelenou nepatria k vašim obľúbeným, farby na stenu v týchto odtieňoch nekupujte. Platí to aj v prípade tmavších odtieňov – v niekom evokujú pocity bezpečia, na iných pôsobia depresívne.

V každom prípade zvoľte také farby do spálne, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity, zohľadňujú účel spálne, priestorové možnosti a ladia so zariadením spálne a bytovými doplnkami.

Odporúčané produkty