Domavi > Farby > Modrá

Modrá

Význam a symbolika

Asociujeme si ju s vodou a oblohou. Modrá je farbou dôvery, pokoja, harmónie a celkovej pohody. Pôsobí proti stresu, upokojuje srdcový tep, znižuje rýchlosť dýchania a naopak, zvyšuje koncentráciu. Najviac ju vyhľadávajú romantickí a duchovne založení ľudia. Aj keď ju zaraďujeme medzi chladné farby, v kombinácií s teplými tónmi vytvorí príjemnú atmosféru.

Odtiene modrej

Modrá farba ponúka veľké množstvo odtieňov, z ktorých určite každého aspoň jeden zaujme. Všetky odtiene sa dokonca veľmi príjemne k sebe hodia. Celá škála sa pohybuje od chladnej ľadovej modrej, cez azúrovú a tyrkysovú, k tmavej námorníckej modrej. Ak chcete priestor zväčšiť, siahnite po svetlejších odtieňoch, nakoľko tmavé ho opticky zmenšia. Každý odtieň, jeho intenzita aj množstvo vytvorí inú atmosféru.

Farba Názov Hex
Modrá #0000FF
Azúrová modrá #F0FFFF
Morská modrá #00FFFF
Svetlo modrá #89CFF0
Kobaltová modrá #0047AB
Ultramarínová modrá #0437F2
Kráľovská modrá #4169E1
Tyrkysová modrá #40E0D0

Použitie v interiéri

Odtiene modrej môžu pozitívne vplývať na naše pocity. Dokážu nás nielen upokojiť, ale pomáhajú nám aj so sústredením mysle. Preto sa táto farba výborne hodí do spálne, obývačky, kúpeľne, ale aj do detskej izby či pracovne. Neodporúčali by sme ju však do kuchyne a jedálne, nakoľko potláča chuť do jedla. Či už sa rozhodnete pre použitie na stenách, či na nábytku, obe možnosti sú príjemným riešením. Ak ste romantický typ, na stenách sa vám bude páčiť svetlomodrá. Tmavšie odtiene sa hodia skôr do väčších priestoroch, ale určite sa ich nebojte. Pokiaľ ich príjemne vyvážite, vytvoria veľmi elegantný dojem. Modrú farbu môžete do priestoru dostať nielen prostredníctvom stien, ale aj cez nábytok a doplnky. Na trhu nájdete modré postele, sedačky, kreslá, textílie, koberce a množstvo iných doplnkov. Veľkou výhodou tejto farby je to, že sa dobre kombinuje s inými farbami. Nemusíte ladiť celý interiér do studených tónov, nebojte sa ju zladiť aj s bordovou, ružovou, oranžovou či žltou. Jednoduchšou kombináciou je modrá s bielou či béžovou. Na modrej farbe príjemne vyniknú aj drevené a kovové materiály. Toto bolo len pár návrhov na zaujímavé kombinácie s modrou farbou. Možností je omnoho viac a výber závisí len od vás.

Modrá farba na stenu

Modrá stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň modrej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Modrá obývačka, Modrá spálňa, Modrá detská izba, Modrá kuchyňa, Modrá kúpeľňa.