Domavi > Kvety > Antúrie – čo všetko by ste mali o nich vedieť?
antúria

Antúrie – čo všetko by ste mali o nich vedieť?

Antúria je exotická rastlina, ktorej pôvod siaha až do ďalekých tropických pralesov v Amerike. Odhaduje sa, že na týchto miestach sa v súčasnosti nachádza viac ako 800 druhov tejto čarovnej trvalky známej vďaka jej dych berúcim kvetom. Na našom území sa však najvýraznejšie udomácnili hybridné druhy Anthurium scherzerianum, Anthurium andreanum či Anthurium culturum. Antúria síce nepatrí medzi náročné rastliny, no ako každá iná si vyžaduje určitú pozornosť a starostlivosť.

V nasledujúcich riadkoch sa preto zameriame nielen na jej sadenie, umiestnenie a pestovanie, ale taktiež na zásady polievania, kropenia, hnojenia a strihania. Nevynecháme ani nutnosť presádzania, možnosť rozmnožovania a prípadné problémy s pestovaním antúrie. Na a na záver si povieme, čo robiť s antúriou počas zimného obdobia.

Vedeli ste, že názov Anthurium znamená v gréčtine kvet s chvostíkom?

Antúria sa vyznačuje „kožovitými“ listami a predovšetkým „voskovitými“ kvetmi, ktoré sú pre ňu viac než charakteristické. Práve kvety tejto rastliny zvyknú byť najväčším pútačom ľudských vnemov. Prečo? Okrem toho, že sú výrazné, pestré a farebné, si ich môžu „kvetinoví laici“ veľmi rýchlo pomýliť s umelými kvetmi. Ich „voskovitá“ štruktúra je totižto skutočne jedinečná.

Najznámejšie druhy antúrie

Ako sme už spomenuli o čosi vyššie, v našich podmienkach sa najviac rozšírili hybridné druhy Anthurium scherzerianum, Anthurium andreanum či Anthurium culturum. Kupujú sa a pestujú sa najmä kvôli pestrým kvetom, pre ktoré sú najcharakteristickejšími červená, ružová, biela, žltá a zelená farba. Nemožno opomenúť skutočnosť, že týmto druhom sa náramne darí v interiérových priestoroch. Niektoré z menej známych druhov antúrie sú však určené výhradne na skleníkové pestovanie, pričom sa pestujú predovšetkým kvôli zaujímavej textúre listov.

Ako na sadenie, umiestnenie a pestovanie antúrie?

Antúrii sa najlepšie darí v kyslejšej pôde s ideálnymi hodnotami pH približne 5,5 až 6,5. Okrem toho, najvhodnejšou je pre ňu ľahká až stredne ťažká vzdušná zemina s dobrou priepustnosťou, no nezanedbanou drenážou, aby sa zabránilo prípadným hnilobným procesom. Aj z toho dôvodu sa do zeminy odporúčajú pridať napríklad kúsky dreveného uhlia či dubovej kôry.

Odporúčanie: Na sadenie antúrie zmiešajte v pomere 1:1 klasický črepníkový substrát, resp. rašelinu, so substrátom pre orchidey, prípadne s pieskom. Kyslosť pôdy, teda jej pH, môžete čas od času upravovať rozsypaním kávovej usadeniny na povrch zeminy.

Aby mohla vaša antúria doslova a do písmena žiariť, mali by ste ju umiestniť a pestovať na teplom a svetlom mieste v blízkosti okien. Antúrie totižto milujú teploty nad 15 °C, ideálne okolo 20 až 23 °C.

Upozornenie: V žiadnom prípade však nevystavujte antúriu priamemu vplyvu slnečných lúčov, ktoré jej môžu spôsobiť nepríjemné popálenie listov. Okrem toho, nezabúdajte, že antúria je zo svojho prirodzeného prostredia zvyknutá na pomerne vysokú vzdušnú vlhkosť. Vzhľadom na túto skutočnosť by ste ju mali držať v dostatočnej vzdialenosti od zdrojov tepla, akými sú napríklad radiátory. V ich blízkosti totižto platí presný opak – vzduch je oveľa suchší. Parapetná doska nad radiátorom tak nebude pre antúriu najšťastnejším miestom na pestovanie. A to aj napriek tomu, že sa nachádza v blízkosti okna.

antúria pestovanie

Starostlivosť o antúriu – polievanie, kropenie, hnojenie a strihanie

Vo všeobecnosti platí, že počas vegetačnej sezóny si antúria vyžaduje polievanie približne raz týždeň. Vzhľadom na to, že pochádza z oblasti tropických pralesov, ideálnym spôsobom je aj kropenie. V prípade kropenia sa však vyhnite kvetom, aby na nich náhodou nevznikli nepekné škvrny. Nezabúdajte ani na to, že prebytočná voda zo zálievky by mala čo najrýchlejšie odtiecť z dosahu korienkov, aby nedošlo k ich prípadnému hnitiu, čo sme spomínali už v predošlých riadkoch. Keď sa dni skrátia a prirodzené svetlo nebude také jasné a výdatné, vašej antúrii pravdepodobne postačí zálievka približne raz za dva týždne.

V súvislosti s hnojením nemožno opomenúť, že antúria si bezpochyby pochutí na tekutých hnojivách bohatých na fosfor – ideálne raz až dva razy za mesiac v období od marca do októbra, kedy nie je rastlina uložená na vegetačný spánok. Výsledok? Antúria sa vám za takúto starostlivosť odvďačí prekrásnymi kvetmi.

Odporúčanie: Odkvitnuté kvety a zoschnuté či poškodené listy odstrihnite. V prípade odkvitnutých kvetov si hravo poradíte aj ich odlomením od základne rastliny.

Nutnosť presádzania antúrie a možnosti jej rozmnožovania

Antúriu je vhodné presádzať raz za dva roky, keď korene prerastú kvetináč. Ideálny čas na presádzanie je obdobie od marca do augusta, pričom rastlina by sa mala umiestniť do väčšieho kvetináča s priepustným a vzdušným substrátom.

Rozmnožovanie antúrie nepatrí k úplne jednoduchým procesom. Môžete si zvoliť jej rozmnožovanie zo semena, no ako najideálnejšia, najjednoduchšia a najdostupnejšia metóda rozmnožovania sa javí použitie odrezkov z práve nekvitnúcej antúrie.

Odporúčanie: V prvom rade vyberte rastlinu z kvetináča a rozdeľte si ju na niekoľko častí. Pre každú z nich by ste mali mať pripravený samostatný kvetináč. Dôležitou požiadavkou rozmnožovania antúrie je, aby ste rozmnožované rastlinky prvé dva týždne vôbec nepolievali. Bohato postačí, ak ich budete jemne rosiť. Proces zakorenenia by mal trvať približne 3 až 4 týždne. Mimochodom, odrezky hrubších stoniek aj s listami môžete najprv vložiť aj do vázy s vodou. K ich zasadeniu do kvetináča s pripraveným substrátom tak pristúpite až vtedy, keď vypustia drobné korienky.

Problémy s pestovaním antúrie

Problémy s pestovaním antúrie, akými sú napríklad jej choroby či problémové kvitnutie, sú zvyčajne výsledkom nesprávnej starostlivosti. Pravé dôvody sa môžu skrývať za chybným zalievaním či hnojením, alebo za nevyhovujúcimi podmienkami pre pestovanie antúrie.

  • Hnedé listy, uschnuté listy, žlté škvrny na listoch – dôvodom môže byť prievan, prelievanie či priame pôsobenie slnka.
  • Vyblednuté kvety – dôvodom môže byť nesprávna teplota, nesprávne zalievanie či nadmerné hnojenie nevhodnými prípravkami.
  • Hnedé listy, hnedé okraje listov – dôvodom bude pravdepodobne prehnojenie antúrie. V takomto prípade ju čo najrýchlejšie vyberte z kvetináča, prepláchnite korene a presaďte ju do nového substrátu.
  • Hniloba koreňov – dôvodom bude pravdepodobne časté a nadmerné zalievanie. Pri výraznom napadnutí koreňov vám odporúčame vymeniť rastlinu za novú.
  • Vošky, roztoče, vlnatka – zbavíte sa ich pretretím listov insekticídnym roztokom alebo handričkou namočenou v alkohole.
  • Problémové kvitnutie – dôvodom môže byť nevyhovujúca teplota v miestnosti či nesprávne hnojenie.

antúria starostlivosť

Čo s antúriou počas zimného obdobia?

Ako sme už spomínali v predošlých riadkoch, v zimnom období, kedy antúria nedostáva veľa prirodzeného svetla, sa uloží na vegetačný spánok. Počas neho si bez problémov vystačí s „chudobnejšou“ zálievkou – približne raz za dva týždne. Je však potrebné zopakovať a prízvukovať, že v období vegetačného spánku by ste antúriu nemali hnojiť.

Dobrá rada na záver

Pokiaľ by ste chceli antúriu pestovať v záhrade, na balkóne či na terase, teda v exteriéri, majte na pamäti, že tak môžete robiť len v tom čase, kedy sa denné teploty pravidelne pohybujú nad 21 °C, pričom nočné neklesajú pod 15 °C.