Domavi > Kuchyňa > Sprievodca výberom tej správnej chladničky
chladničky

Sprievodca výberom tej správnej chladničky

Sťahujete sa a potrebujete novú chladničku, či sa vám pokazila tá, ktorú máte doma už niekoľko rokov? Dnešná doba prináša už neobmedzené možnosti, ako napríklad fakt, že ak si chcete dať minerálku, nemusíte už ani otvárať chladničku, stačí, že si ju načapujete z dverí. Práca chladničky v prvom rade slúži na udržanie čerstvosti vašich potravín, nepodceňujte preto výber tej novej. Spravte si vlastný prieskum trhu a navštívte rôzne showroomy. Pri výbere, by ste sa mali riadiť týmito krokmi.

Rozmer a objem chladničky

Najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o novej chladničke je určenie, aká veľkosť sa zmestí do vašej kuchyne. Chladničky sú zvyčajne uvedené podľa ich vnútornej kapacity, je však dôležitejšie zamerať sa na vonkajšie rozmery. Najčastejšie práve šírka býva zvyčajne obmedzujúcim faktorom. Nakoniec, nezabudnite si zmerať chladničku tak, aby ste sa s ňou dostali aj do vašej kuchyne a do domu cez dvere. Nie je dobré kupovať novú chladničku, ak ju nakoniec nedostanete do vášho domu, či bytu. Čo sa týka objemu, na jednu osobu by mala mať chladnička okolo 50-70 litrov a ďalších 20 litrov v priestore mrazničky. Dbajte nato pri výbere podľa toho, ako veľká rodina ste.

Správny štýl dverí

V druhom kroku je čas zistiť, ktorý štýl dverí je pre vás najlepší.

Francúzske dvere sú v súčasnosti najobľúbenejšie, ale ak máte priestorové obmedzenia alebo máte nižší rozpočet, môžete zvoliť iný štýl. Modely s francúzskymi dverami majú mrazničku umiestnenú na spodnej časti, ktorá sa otvára ako zásuvka, a dvoje dvere s polovičnou šírkou v časti chladničky. Chladničku s francúzskymi dverami by ste mali zvážiť, ak:

  • vám nevadí menej organizovaná chladnička, pretože chladnička s francúzskymi dverami má menšie poličky na odkladanie potravín, zvyčajne pozostávajú iba z jedného alebo dvoch väčších veľkých zásuviek
  • často skladujete široký riad, nádoby, či veľké plechy, pretože táto chladnička nemá stredový predel a zmestia sa do nej aj nadrozmerné plechy

Dvere na americký štýl, sú dvere vedľa seba, ktoré sú vertikálne rozdelené, s mrazničkou vľavo a chladničkou vpravo. Zvažuje chladničku na americký štýl, ak:

  • využívate viac mrazených potravín ako čerstvé jedlo, pretože aj mrazničková časť je prehľadnejšia lebo má viac políc na úrovni očí

Ďalším modelom sú chladničky s mrazničkou hore. Jedná sa o klasickú chladničku s jednými dverami na otváranie. Zvážte túto chladničku, ak:

  • máte nižší rozpočet, pretože táto chladnička patrí medzi tie lacnejšie
  • ak hľadáte niečo dlhodobé a spoľahlivé, pretože tieto chladničky nemajú žiadne dodatkové služby ako automat na vodu, či ľad a preto nehrozí, že sa vám nejaký doplnok pokazí
  • sú šetrnejšie na energiu

Iné štýly chladničiek

Iný druh chladničiek nájdete už len zriedkavo. Najčastejším bývajú keď tak vstavané chladničky, ktoré sú základom na trhu vyššej kategórie, kde sú populárne, pretože ich obloženie a veľkosť sú prispôsobiteľné a dajú sa prepracovať do akéhokoľvek dizajnu kuchyne.

chladničky typy

Ďalšie funkcie, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere chladničky

Spísali sme vám aj niekoľko ďalších funkcií, ktoré si myslíme, že sú dôležité pri výbere chladničky:

Energetická trieda – nikdy nezabudnite sledovať pri kúpe nového spotrebiča jeho energetickú triedu. Prečo? Pretože tým šetríte životné prostredie a aj vašu peňaženku. Ak si totižto vyberiete chladničku s energeticky efektívnejšou triedou, táto chladnička vám dokáže ušetriť náklady za elektrinu a tým pádom aj ušetrí životné prostredie.

Materiál – nerezová oceľ je najobľúbenejším materiálom. Nerez je odolný a hodí sa do väčšiny domácností. Na niektorých modeloch sú teraz dokonca k dispozícii povrchy odolné voči odtlačkom prstov. Uvedomte si, že niektoré chladničky z nehrdzavejúcej ocele nebudú držať vaše magnetky z dovoleniek. Ak Ste teda vášnivým zberateľom magnetiek, dajte si na toto pozor.

Farba – v dnešnej dobe už nemá chladnička len bielu farbu. Na výber je nespočetne veľa farieb, ktoré si môžete skombinovať s vašou kuchyňou. Napríklad jasné plné farby majú v týchto dňoch tendenciu byť najmä na chladničkách v retro štýle. Farby a povrchové textúry sa môžu medzi výrobcami líšiť, a to aj pre niečo zdanlivo univerzálne, ako napríklad nehrdzavejúca oceľ. Takže ak chcete, aby sa vaše spotrebiče dokonale zhodovali, možno budete musieť držať rovnakú značku.

Rukoväť – patrí medzi tú časť chladničky, ktorú uvidíte práve vtedy, keď budú zatvorené dvere. Ide teda o estetickú časť. Existujú dva druhy. Európsky štýl, ktorý je viac zaoblený a ergonomický. Druhý sa nazýva profesionálna rukoväť, ktorá je rovná a viac priemyselná. Menej používanou možnosťou sú chladničky bez rukovätí, namiesto ktorých sú drážky na boku dverí.

Funkčné zásuvky a police. – Zásuvky s valčekmi sa otvárajú a zatvárajú hladšie ako tie, ktoré majú klzáky z plastu. Nepriepustné police chránia pred úrazom. Sklopná polica je praktická, pretože vám umožní umiestniť vysokú fľašu alebo podnos na tortu bez úpravy výšky políc. Úložný priestor pre galónové dvere môže uvoľniť veľa úložného priestoru tým, že vám umožní ponechať si šťavu alebo mlieko vo dverách. Mnoho chladničiek s francúzskymi dverami sú dodávané so zásuvkou po celej šírke chladničky. Je určená pre taniere a panvice s plechmi.

Výrobník ľadu a dávkovače ľadu a vody – je to veľmi pohodlná voľba. Ušetrí to veľa času a práve preto to nie je lacnou záležitosťou.Nevýhodou je, že podľa odborníkov sú práve tieto časti chladničky najkazovejšími. Veľmi často sa totižto lomia alebo zlyhajú.

Viaczónová klimatizácia – Veľa chladničiek už obsahuje viaczónovú klimatizáciu, ale my by sme za túto funkciu nedoplácali navyše. Žiadne štatistiky totižto neukazujú, odhad toho, o čo lepšie tieto chladničky udržujú čerstvosť potravín.

Úroveň hluku – práve táto vlastnosť je niečím, čo dokáže ľudí nesmierne znervózňovať. Podľa našich skúseností, je najlepšou voľbou na zistenie hlučnosti chladničky recenzie. Práve v recenziách sa najčastejšie vždy dozviete, či je vaša chladnička skutočne hlučná alebo tichá.

ako vybrať chladničku

Nová inteligentná chladnička

Už aj najzákladnejšie „inteligentné“ chladničky sú podporované sieťou Wi-Fi alebo Bluetooth. Tie modernejšie majú už namontovane aj tablety s dotykovou obrazovkou, či zabudovaný fotoaparát na vtipné fotografie. Inteligentné chladničky sú vybavené aj aplikáciami, ktoré vám budú slúžiť na zjednodušenie vašej domácnosti. Napríklad aplikácia na vytvorenie zoznamu potravín, ktoré chýbajú v chladničke, či na kontrolu teploty v chladničke.

Majú. však aj svoje nevýhody. Inteligentné chladničky, rovnako ako všetky ostatné inteligentné technológie, sú napadnuteľné a spoločnosti zaoberajúce sa zariadeniami svoje bezpečnostné brány často neaktualizujú. Tak isto veľa štatistík potvrdzuje pravidlo, že práve tieto dotykové a inteligentné časti sa častejšie kazia a tým pádom je inteligentná chladnička nákladnejšia, než tie obyčajné.

Ušetrite na elektrickej energii

Všetky nové chladničky spotrebujú oveľa menej elektrickej energie ako staršie modely. Vaša peňaženka tak utratí menej na elektrickej energií, ak investujete do novšej chladničky. Odhaduje sa, že ak vymeníte 10 ročnú chladničku, na elektrickej energii ušetríte 30 euro ročne. Ak vymeníte 25 ročnú chladničku, dokážete ročne ušetriť až 200 euro. Za novú modernú chladničku francúzskeho typu by ste mali ročne minúť približne 70 až 90 euro za rok prevádzky. Prevádzka menších chladničiek môže stáť menej ako 50 eur ročne.

Aká je životnosť chladničiek?

Na túto otázku sa odpovedá veľmi ťažko, keďže to je individuálne. Veľa záleží od toho ako kvalitná chladnička je a aké má parametre. V priemere sa však väčšina chladničiek, ktoré sú dnes k dispozícii, dožijú približne 10 až 15 rokov.

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred zlou chladničkou, je prečítať si recenzie používateľov pre konkrétny model, ktorý si zvažujete zakúpiť.

Aké všetky trendy doplnky môže mať vaša chladnička?

Dávkovač ľadu a vody

Toto je jedna z funkcií, ktorú kupujúci najviac vyžadujú. Upozornenie: modely, ktoré majú vo dverách zabudovaný dávkovač, patria medzi najkazovejšie a vyžadujú si najviac opráv. Aj náklady na energiu sú vyššie. Tak isto vymieňate voľný priestor v chladničke za priestor pre dávkovač.

Dvere vo dverách

Bez otvorenia celých hlavných dverí si môžete vybrať z dverí vo dverách tie potraviny, ktoré používate najčastejšie. Táto možnosť z dlhodobého hľadiska ušetrí náklady na energiu.

Funkcie čerstvosti

Dvojité odparovače pomáhajú udržiavať vyššiu úroveň vlhkosti v chladených priestoroch a zabraňujú rozširovaniu zápachov. Čističky vzduchu odstraňujú baktérie a plesne, zatiaľ čo zásuvky s vákuovým tesnením sú určené na udržanie čerstvej stravy.

Regulácia teploty

Vy si rozhodnete, aká teplota bude v jednotlivých častiach chladničky. Napríklad aby bola zásuvka kde skladujete mäso, ryby a údeniny chladnejšia, než tá, kde skladujete zeleninu.

Záver

Výber chladničky je zásadná vec, pretože ju budete mať na niekoľko rokov. Dbajte preto o to, aký typ chladničky si zvolíte, akú veľkosť, či kde chladničku umiestnite. Nekupujte si zbytočne malú chladničku s cieľom ušetriť. Pri výbere chladničky naozaj nešetrite, radšej si vyberte tu najrozumnejšiu možnosť, kde budete voliť zlatú strednú cestu a to kvalitnú chladničku za primeranú cenu.

Odporúčané produkty