Domavi > Farby > Oranžová

Oranžová

Význam a symbolika

Oranžová farba vzniká kombináciou pozitívnej žltej a energickej červenej farby. Z týchto dvoch farieb vzišla optimistická a hrejivá farba. Vzbudzuje v nás radosť, voľnosť, povzbudenie a pozitívnu energiu. Asociujeme si ju hlavne s jesenným obdobím. V obľube ju majú srdeční, pozitívni, ambiciózni a zvedaví ľudia. Nielenže má v sebe silu, ktorá v nás dokáže vyvolať pocit šťastia, ale má aj pozitívne účinky na trávenie, pankreas, pľúca a aj srdce. Určite sa tejto farbe nevyhýbajte, práve naopak, obklopte sa ňou.

Odtiene oranžovej

Nie je však oranžová ako oranžová. Ako pri každej farbe, aj pri oranžovej si dajte pozor na výber správneho odtieňa, ktorý ulahodí vášmu oku. Stretnúť sa môžete s desiatkami odtieňov od tlmenej tehlovej či broskyňovej, až po intenzívnu oranžovú. Kým teplé a jemné tóny vám dodajú dobrú náladu, príliš sýte odtiene vo vás môžu vzbudiť práve opačný efekt v podobe nepokoja či úzkosti. Výber odtieňa preto nepodceňujte.

Farba Názov Hex
Oranžová #FFA500
Broskyňová oranžová #FFE5B4
Pastelová oranžová #FAC898
Lososová oranžová #FA8072
Škoricová oranžová #D27D2D
Tehlová oranžová #E3735E
Koralová oranžová #FF7F50
Kadmiová oranžová #F28C28

Použitie v interiéri

Ak chcete priniesť viac šťastia a energie do svojho života, nahraďte pochmúrne farby oranžovou. Zaradiť ju rozhodne môžete aj do svojho interiéru. Nemusíte mať strach, je dobre kombinovateľná a má mnoho výhod. Keďže ide o energickú farbu, odporúčame vám zvoliť ju do miestností, ako obývačka alebo do priestorov, kde si vodíte návštevy. Rovnako sa bude hodiť aj do pracovne či do detskej izby, nakoľko vo vás vzbudí energiu a inšpiráciu. Ako sme už spomenuli, má pozitívne účinky na trávenie a podporuje aj chuť do jedla. Práve preto ju môžete zvoliť tiež do jedálne či kuchyne. Vynímať sa bude aj v kúpeľni, ktorú príjemne rozsvieti a pocitovo ohreje. Naopak, nie je vhodná do miestností určených na relax a oddych. Do spálne voľte skôr chladnejšie farby, pretože energická oranžová by vám mohla zhoršiť spánok. Aj napriek spomenutým vlastnostiam to s ňou nepreháňajte. Predsa len ide výraznú a dominantnú farbu. Pokiaľ sa rozhodnete použiť ju na steny, ostatné zariadenie zjemnite chladnejšími farbami. Do interiéru ju môžete priniesť aj cez rôzne doplnky, ako nábytok, koberce, lampy, deky, obliečky, závesy či iné dekorácie.

Oranžová farba na stenu

Oranžová stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň oranžovej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Oranžová obývačka, Oranžová spálňa, Oranžová detská izba, Oranžová kuchyňa, Oranžová kúpeľňa.