Domavi > Farby > Ružová

Ružová

Význam a symbolika

Vzniká zmiešaním bielej a červenej. Je symbolom bezpodmienečnej lásky, harmónie, súcitu a vnútornej čistoty. Reč je o ružovej farbe. Táto farba je obľúbená u ľudí s romantickým a estetickým cítením. Často ju vnímame ako ženskú či dievčenskú farbu, najmä pre jemnosť a „sladkosť“. Jej nosením sa budete cítiť omladený a posilnený.

Odtiene ružovej

Nájdete ju v rôznych odtieňoch od červenkastej, púdrovo-ružovej až po sýtu cyklamenovo-ružovú. Ak preferujete pocit oddychu a relaxu, ten vám dodajú svetlejšie odtiene. Naopak, tmavšie a žiarivejšie tóny ružovej vám dodajú impulz a začnú vás aktivizovať.

Farba Názov Hex
Ružová #FFC0CB
Koralová ružová #F88379
Svetlo ružová #FFB6C1
Pastelová ružová #F8C8DB
Zlato ružová #E0BFB8
Purpurová ružová #FF00FF
Orchideová ružová #DA70D6
Malinová ružová #E30B5C

Použitie v interiéri

Ak ružovú farbu neradi nosíte na sebe, do svojho života ju môžete priniesť aj prostredníctvom vášho interiéru. Ľahko sa kombinuje a práve preto patrí k obľúbeným interiérovým farbám. Zaraďuje sa medzi pastelové farby, ktoré sa v posledných rokoch dostali do popredia a ich kombináciou vytvoríte naozaj pôsobivý celok. Oceníte ju aj preto, že pôsobí proti samote, hnevu a negatívnym emóciám. Štúdie dokonca preukázali, že vystavenie ružovej farby môže mať upokojujúci účinok na nervový systém a navodzuje teplé a pokojné pocity. Hodí sa do akejkoľvek izby, no najčastejšie sa s ňou stretnete v obývacích alebo detských izbách a v spálňach. Pokiaľ ste sa rozhodli, že ju do svojho interiéru zakomponujete, myslite aj na správne vyváženie s ostatnými farbami. Našťastie sa kombinuje ľahko a zladíte ju k mnohým iným farbám. Veľmi pekný výsledok dostanete, ak spojíte ružovú s mätovo-zelenou, fialovou, zlatou alebo béžovou. Zvýrazní aj jednoduchý, čiernobiely interiér. Môžete ju použiť nielen na stenách, ale aj v rôznych doplnkoch. Pre vymaľovanie stien je vhodná svetloružová. Ak radšej prinášate farbu prostredníctvom doplnkov, pokojne stavte aj na jasnejšie a žiarivejšie farby, ktoré vytvoria zaujímavý akcent. Záleží na tom, čo sa páči vám. Predstavivosti sa medze nekladú a táto farba vám do domu prinesie nový dych.

Ružová farba na stenu

Ružová stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň ružovej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Ružová obývačka, Ružová spálňa, Ružová detská izba, Ružová kuchyňa, Ružová kúpeľňa.