Domavi > Obývačka > Nech je využiteľná a funkčná: Tipy, ako zariadiť obývaciu izbu
ako zariadiť obývačku

Nech je využiteľná a funkčná: Tipy, ako zariadiť obývaciu izbu

Najdôležitejšia a najvyužívanejšia časť bytu alebo domu. Aj pre vás je obývačka miestom, kde sa veľa času s rodinou či priateľmi? Chcete sa v tej vašej cítiť pohodlne a príjemne? Zariaďte ju tak, aby ste sa v kruhu blízkych vždy cítili najlepšie, ako sa dá.

6 kúskov do každej obývačky

Ešte predtým, ako si ujasníte štýl, osobné preferencie a spôsob „ako začať“ myslite na to, ktoré kúsky, a nielen nábytku, by v žiadnej obývačke nemali chýbať:

Sedacia súprava – bez nej sa za žiadnych okolností nezaobídete, slúži na sedenie a leňošenie, v prípade, že si vyberiete rozkladaciu sedačku, poslúži aj ako miesto na príležitostné prespanie návštevy.

Konferenčný stolík – je nielen praktický, využiť ho môžete na odkladanie maličkostí či šálky s kávou. Ak siahnete po nápaditom kúsku, dokáže podčiarknuť vzhľad interiéru.

Televízor – azda neexistuje domácnosť, v ktorej by sa nenachádzal. Pri prerábke obývacej izby si dobre premyslite, či ho chcete položiť na TV skrinku alebo zavesiť na stenu.

Stolík pod TV – masívne obývacie steny sú už minulosťou, do hry vstupuje nábytok oveľa jednoduchší. Zväčša ide o skrinku s úložným priestorom, ktorú dopĺňa skrinka nástenná či police.

Svietidlá – poskytujú svetlo, preto je ich výber rovnako dôležitý. V obývacej miestnosti by totiž svetla nemalo byť ani príliš veľa ani nedostatok. Stropné svietidlá doplňte o stojacu lampu či nástennú.

Doplnky a textílie – obývačka je srdcom rodiny, preto zabudnite na striedmosť a doprajte jej rôzne doplnky, záclony aj koberec. Textílie dokážu divy a pritom vôbec nemusia hýriť farbami. Oveľa zaujímavejšie kombinácie vznikajú, ak sa pohráte so štruktúrami.

ako zariadiť obývačku tipy

Myslite nadčasovo

Menej je niekedy naozaj a viac a kvalita je dôležitejšia, ako kvantita. Tieto jednoduché pravidlá nech vás prevádzajú aj pri zariaďovaní tak dôležitého miesta, akým obývacia izba bez pochýb je. Pri výbere farieb, materiálov ale ja nábytku nepodliehajte trendom, tie sa totiž neustále menia. Vsaďte na nadčasovosť, ktorá vás neomrzí a neopozerá sa ani po rokoch. Existujú oveľa lacnejšie a dostupnejšie alternatívy, ako meniť vzhľad obývačky ako šibnutím čarovného prútika.

Začnite od podlahy

A to doslova! A je úplne jedno, či ste sa rozhodli obývaciu izbu prerábať alebo ju zariaďujete. Základnú farebnosť a štýl by ste mali poznať už na začiatku, vyhnete sa tak zdĺhavému vyberaniu a premýšlaniu. Do obchodu choďte s konkrétnou predstavou, ktorá sa môže meniť minimálne a to na základe toho, čo reálne v predajni nájdete a toho, koľko ste ochotný investovať. Vo všeobecnosti platí, že neutrálne farby ponúkajú priestor pre výraznejšie nábytok či textílie. Naopak, v prípade, že zvolíte tmavú podlahu a farebné steny, ostatné zariadenie by malo byť jemné, menej pútavé až strohé.

ako zariadiť obývačku nápady

Drevo alebo dlažba?

Všetko je len otázka preferencií a financií. Ak si potrpíte na kvalitné materiály, ktoré vydržia roky, vhodnou voľbou budú drevené parkety. Počítať však treba s úplne inou údržbou, ako je to v prípade laminátovej či vinylovej podlahy. Dobrou správou je, že aj lacnejšia alternatíva už dokáže vyzerať vierohodne. A takmer ako drevo. Prikláňate sa skôr k modernému, minimalistickému interiéru? Nebojte sa do obývacej izby použiť dlažbu. Veľkoformátovú a predovšetkým s povrchom, ktorý bude nenáročný na údržbu.

Sedačka je základ

V prvom kroku si zadefinujte, čo všetko v obývacej izbe musí byť. Často slúži aj ako jedáleň a v tom prípade treba s priestorom zaobchádzať „hospodárne.“ A možno sa pripraviť aj na kompromisy. V druhom kroku sa zamerajte na priestor, ktorým disponujete. Do malej miestnosti jednoducho nedostanete nadrozmernú sedaciu súpravu, vo veľkej sa naopak malá pohovka môže úplne stratiť. Vybrali ste rohovú alebo sólo kus, ktorý doplníte o kreslá? V panelákových obývačkách je vhodné sedačku umiestniť k stene, z časti pod okno. V dome je možností viacero, moderným a obľúbeným spôsobom je nechať vyniknúť sedaciu súpravu v priestore. Pozor, v tomto prípade si pred samotnou kúpou všimnite jej zadnú stranu, ktorá by mala byť rovnako čalúnená. A na záver ešte jedna rada – nešetrite! Sedacia súprava je ústredným prvkom obývačky, zároveň bude z nábytku najviac využívaná. Vyberajte kvalitný a odolný materiál, nadčasovú alebo neutrálnu farbu.

ako zariadiť obývačku inšpirácie

Ako vybrať nábytok?

Aj v tomto prípade je možností viac, ako by ste potrebovali. Všetko závisí od vašich potrieb, stačí si len vybrať. Veľké obývacie steny už niekoľko rokov pomerne úspešne vytláča sektorový nábytok. Komoda pod TV, konferenčný stolík ču nanajvýš police na stene. V jednoduchosti je krása a menej je naozaj viac. Predovšetkým, ak je vaša obývačka menších rozmerov. Nesnažte sa za každú cenu vyťažiť z nej maximum. Nechajte priestor dýchať a jednotlivé kúsky vyniknúť. Ak máte šťastie v podobe veľkorysého priestoru, pristupujte k nemu rovnako s citom. Namiesto kvanta nábytku sa pohrajte s vizuálnmi prvkami, ktoré dokážu veľký priestor zútulniť. Trendovým riešením sú drevené obklady na stene, aj za TV, tehla či betón. Namiesto skríň a vitrín vsaďte na otvorenú knižnicu, budete sa čudovať, čo všetko sa do nej okrem kníh dá naaranžovať.

Zaostrené na svietidlá

Jedno rozhodne nestačí. Ústredné osvetlenie je zväčša v strede miestnosti a malo by poskytnúť dostatok svetla. Doplniť ho môžete o svetlo nástenné, ktoré bude pôsobiť intímne, nevtieravo a vykúzli jedinečnú atmosféru. Vítaná je aj stojaca lampa, ktorú umiestnite ku kreslu alebo k sedačke tak, aby ste ju mohli zasvietiť napríklad pri čítaní knihy. Predtým, ako si nový luster prinesiete domov, vyberte si odtieň svetla. Vyhovuje vám teplá biela, studená biela alebo denná? Myslite na to, že všetky svietidlá by mali svietiť rovnako! V opačnom prípade bude narušená príjemná harmónia.

ako zariadiť obývaciu izbu

Záclony či závesy?

S miestnosťou dokážu naozaj divy. Ak ste doteraz  k ich zástancom nepatrili a považovali ste ich len za „lapač“ prachu, možno je na čase zmeniť názor. Záclony spolu so závesmi každú miestnosť zútulnia, tak prečo ich nepoužiť aj v obývacej izbe? V prípade moderných interiérov vyberajte jednofarebné záclony a trochu farby či vzorov si doprajte na závesoch. Pozor aj na to, akým spôsobom a v akej výške ich zavesíte. Aj týmto spôsobom dokážete miestnosť opticky zväčšiť, okno predĺžiť či zúžiť.

Koberce sú späť!

Ešte stále máte v pamäti, ako ste ich pred rokmi z celého bytu či domu vyhadzovali? Sú spať. Koberce sa opäť hlásia o slovo a to nielen v prípade detskej izby či spálne. Do obývačky si môžete vybrať taký, ktorý umiestnite len pod konferenčný stolík alebo ním pokryjete celú plochu. Kvôli ľahkej údržbe myslite tiež na jeho farebnosť, materiál a predovšetkým výšku vlasu.

ako zariadiť obývaciu izbu tipy

Nepodceňujte dekorácie

Aj ten najjednoduchší, strohý či studený interiér dokážu doplnky povýšiť na miesto, kde sa budete cítiť mimoriadne príjemne. Dodajú jej šmrnc a povestnú čerešničku na torte. Navyše, jednotlivé doplnky môžete obmieňať nielen podľa ročného obdobia ale aj nálady. Práve tak môžete váš domov vyzerať vždy inak a bez toho, aby ste sa museli pustiť do prerábky či výmeny nábytku. A čo by vo vašej obývačke nemala chýbať? Osobné predmety akými sú rodinné fotky, obrazy či veci, ktoré vo vás vyvolávajú pekné spomienky. Hrajte sa s vankúšmi, dekami, sviečkami aj izbovými kvetinami. Fantázii sa medze nekladú a vy sami najlepšie zistíte, čím sa potrebujete obklopiť, aby ste sa cítili teplo domova.

ako zariadiť obývaciu izbu nápady

ako zariadiť obývaciu izbu inšpirácie

Odporúčané produkty