Domavi > Kvety > Naučíme vás, ako správne pestovať hortenzie
hortenzia

Naučíme vás, ako správne pestovať hortenzie

Pohľad na krásny dom, ktorý dotvára aj pekne upravené okolie je na nezaplatenie. Skvelým doplnkom exteriérov domov môžu byť rôzne stromy, kríky, trvalky i letničky. Svoje miesto v záhrade si zaslúžia aj hortenzie. Existuje niekoľko typov, farieb a odrôd. V tomto článku sa pozrieme aj na výsadbu, pestovanie a celoročnú starostlivosť o tieto výnimočné vidiecke krásky.

Za vašu starostlivosť sa vám odvďačia krásnymi kvetmi, ktorými sú hortenzie obsypané od jari do jesene. Navyše sú veľmi variabilné – môžete ich pestovať v skupinových výsadbách spolu s inými krami alebo i samostatne v kvetináči. V prípade, že sa rozhodnete pre kvetináč, mal by byť dostatočne veľký.

Najobľúbenejšie druhy hortenzií

Ak si myslíte, že hortenzie dávno vyšli z módy, ste na veľkom omyle. Či si už vyberiete ružové, fialové, modré, biele alebo svetlozelené kvety, hortenzie skrášlia záhradky aj balkóny v meste i na dedine.

Druh hortenzie si vyberajte podľa toho, aký priestor máte pre ne vyhradený: slnečný, tienistý priestor, pôda, ale i to, akú máte predstavu o samotnej rastline. Hortenziám sa darí v kyslej a vlhkejšej pôde. Vo všeobecnosti platí, že hortenzie majú radšej skoré ranné slnko a poobedný tieň.

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla)

Patrí k veľmi obľúbeným druhom hortenzií. Tvoria ju veľké okolice kvetov rôznych farieb od bielej, cez ružovú až po modrú. Listy sú pomerne veľké, zelené, lesklé, v tvare srdca so zubkatými okrajmi. Stonky sú krátke, čo pôsobí, akoby objímali kvety.

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

Pre tento typ hortenzie je typická kužeľovitá kvetinová hlava. Ak ju plánujete vysádzať v chladnejšom prostredí, práve tento druh je pre vás vhodný. Sfarbená môže byť zaujímavo – od bielej až po ružovú. Listy sú menšie a tenšie ako u hortenzie kalinolistej, no typicky ozubené. Táto hortenzia ako jediná môže tvoriť stromy.

Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)

Nazývajú sa aj divoké hortenzie a pochádzajú z USA. Sú vhodné na živé ploty. Listy sú srdcovitého tvaru, no stonky sú dlhšie a neobopínajú kvet.

Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Názov vyplýva z tvaru listov – podobný je dubu červenému. Listy sú veľké až 25×25 cm a na jeseň môžu meniť svoju farbu.

Hortenzia popínavá (Hyndrangea petiolaris)

Tento druh hortenzie spoznáte naozaj ľahko, ako prezrádza názov, ide o ťahavú rastlinu. Tieto hortenzie pochádzajú z Ázie a nazývajú sa tiež japonské hortenzie. Sú veľmi obľúbené, vhodné aj na obrastenie starých stien či nepekných priestorov. Pomôžu dotvoriť naozaj vidiecku atmosféru.

Na sadenie hortenzie je najlepšia kyslá pôda

Ak ste sa rozhodli pre výsadbu niektorého z druhov hortenzií, treba rátať s tým, že sú to kry vcelku náročné na pôdu. To, v akej zemine rastie, do vysokej miery ovplyvňuje jej sfarbenie. Môže za to hlavne pH pôdy, platí, že hortenziám sa darí v kyslej pôde. Čím je pôda kyslejšia, tým viac budú kvety modré. Pri neutrálnej až zásaditej pôde bývajú kvety ružové. Ideálne však je, ak si hneď na začiatku zasadíte hortenziu takej farby, po akej túžite.

Ak vaše srdce prahne po modrej hortenzii, zakúpte pre ňu aj špeciálnu zeminu a tiež hnojivo so síranom hlinitým, ktorý začnite prilievať 2x do týždňa približne mesiac pred kvitnutím. Prípadne môžete zakúpiť priamo špeciálne kryštalické hnojivo na modré hortenzie. Ak chcete z ružovej modrú, pridajte do pôdy hliník. Vyhnite sa pôde, ktorá je vápenatá.

Pred zasadením vyhĺbte jamu rozmerov asi 50×50 cm, vyberte starú hlinu a a nasypte do nej rašelinu a substrát na hortenziu. Vďaka ľahkému substrátu bude lepšie rásť i kvitnúť. Povrch zasypte mulčovacou kôrou, ktorá pomôže udržať vlhkosť. Vysádzajte ich na jar alebo na jeseň.

hortenzia pestovanie

Hnojenie a polievanie

Hortenzia miluje pravidelnú zálievku, no pôda by mala byť dobre odvodnená. Množstvo zálievky záleží nielen od druhu hortenzie, ale tiež od miesta, na ktorom je hortenzia situovaná. Orientovať sa môžete podľa listov – tie su barometrom toho, že rastlina potrebuje vodu. Ak sú zvädnuté, polejte ju. Ak máte možnosť, zvoľte dažďovú alebo aspoň odležanú vodu.

Pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia zabezpečí rast, kvitnutie a vitalitu rastliny. Existujú síce špeciálne hnojivá na hortenziu, nie sú však nevyhnutné. Rastliny hnojte hlavne na jar a v lete. Na jeseň, keď sa pripravujú na zimný spánok, im už výživu nedodávajte.

Strihanie hortenzie

Bujne rastúce hortenzie sa nebojte pristrihnúť. Správny strih je dôležitý pre tvar rastliny a úspešné kvitnutie. Strih záleží od toho, či kvitne hortenzia na starom, alebo na novom dreve.

Na starom dreve kvitne hortenzia kalinolistá a hortenzia dubolistá. Puky týchto rastlín sa tvoria k budúcemu roku v auguste až v októbri. Ak by sme ich na jeseň ostrihali, odstrihli by sme tiež pripravené púčiky na ďalší rok. Hortenzia by nám preto nezakvitla v takej miere, v akej očakávame.

Na novom dreve kvitnú ostatné druhy hortenzií, teda púčiky sa tvoria na jar v aktuálnej sezóne. Preto ich môžeme prestrihať kedykoľvek po odkvitnutí. Ak si nie ste istí, akú hortenziu máte, odstrihnite len hlavičky a na jar uvidíte, či vyrašili nové puky, alebo zostali konáriky bez listov.

hortenzia starostlivosť

Zazimovanie na ďalšiu sezónu

Správne zazimovanie je dôležité z hľadiska budúcoročnej kondície rastlín. Najdôležitejšie je ochrániť hortenzie pred prvými mrazmi na jeseň a pred poslednými na jar. 

Ak máte hortenzie v črepníku, je to jednoduchšie – rastlinu preneste do suchej pivnice alebo na verandu s teplotou okolo 10 °C. Ak nemáte takúto možnosť, obaľte rastlinky vrecovinou alebo iným vzdušným materiálom. Ak máme rastliny v zemi, taktiež povrch obaľte vrecovinou a pôdu vysteľte listami, rašelinou alebo pilinami.

Rozmnožovanie hortenzie

Hortenzie sa rozmnožujú odrezkami. Vyberajte zdravé, nepoškodené, dostatočne vyzreté výhonky – ideálne tie, ktoré nekvitli. Rastlinu striháme tesne pod párom listov a ideálne tak, aby mal výhonok dĺžku 10 – 15 cm. Spodné listy odstránime alebo skrátime, ponecháme aspoň 1 pár zdravých listov. Koniec odrezka namočíme v práškovom stimulátore, vďaka čomu sa rastlinka ľahšie zakorení.

Ak robíte pravidelný rez svojich hortenzií, môžete namočiť výhonky do zakoreňovača, prípadne môžete odrezok zasadiť do kvetináča so substrátom určeným na zakoreňovanie. Substrát dobre utlačte a zalejte, môžete použiť aj fóliu na lepšie udržanie vlhkosti. Črepník umiestnite na tienisté miesto, ak ste použili fóliu, snažte sa pravidelne odvetrávať. Substrát udržujte vlhký.

Starostlivosť o hortenzie nie je najjednoduchšia, odmení vás však bohatou úrodou kvetov a nezabudnuteľnou letnou atmosférou. Nech už si vyberiete akýkoľvek druh hortenzie, spríjemní vám posedenia na terase či balkóne.