Domavi > Farby > Za atmosférou v dome stoja farby
kombinácie farieb

Za atmosférou v dome stoja farby

Farby na nás vplývajú z každej strany. Kým niektoré nám dokážu zlepšiť náladu, upokojiť myseľ či dobiť energiu, iné nás môžu rozrušiť, vyvolať smútok alebo dokonca depresiu. Zvolené farby vedia o človeku veľa napovedať. Sú dôležité nielen pri výbere oblečenia, ale tiež v interiérovom dizajne, kde majú nezastupiteľné miesto. Vďaka farbám si totiž vo svojom domove vytvárate atmosféru. Určite preto nezostaňte len pri jednom odtieni, práve naopak, kombinujte farby medzi sebou. A ako? To sa už dozviete v našom článku.

Kombinácia troch farieb

Kedysi boli trendom biele steny, no v súčasnosti sa ľudia čoraz viac prikláňajú k farbám. Už nezáleží len na farbe stien, ale aj nábytku či iných doplnkov. Interiér treba vnímať ako celok, od podlahy, cez steny a vybavenie až k stropu. Pri výbere je ideálne držať sa pravidla menej je viac a do interiéru voliť maximálne tri farby. Viac farieb by už mohlo pôsobiť chaoticky a rušiť celkovú atmosféru interiéru. Prvá zvolená farba by mala tvoriť základ miestnosti. Je dominantná a stretnete sa s ňou na stenách, podlahe, okenných rámoch alebo dverách. Odporúčame vám voliť neutrálne odtiene, aby neboli príliš výrazné a dali sa ďalej dobre kombinovať. Môže ísť o tóny bielej, sivej, béžovej či hnedej. Voľba druhej farby sa odzrkadlí na nábytku a zariadení. Pokiaľ je prvá farba neutrálna, je len na vás, akú ďalšiu farbu k nej zvolíte. Závisí to hlavne od typu izby a vášho vkusu. Nakoniec váš výber farieb môžete obohatiť o farebné doplnky, ktoré sú nielen nosičom ďalšej farby, ale aj zvýraznia a skrášlia vnútorný priestor. Tretiu farbu volíme na základe dominantných farieb. Tu by váš výber farieb mal končiť. Nezabudnite, že čím viac farieb zvolíte, tým je priestor menej kompaktný. Na druhej strane ani málo farieb nie je ideálnym riešením a preto je dôležité nájsť správne vyváženie.

Ako začať?

Pokiaľ práve začínate zariaďovať svoj interiér, výber farieb je jedným z kľúčových aspektov. Dáme vám tip ako zistiť, ktoré farby so sebou ladia a či sa vám budú páčiť. Interiérový dizajnéri pri práci využívajú tzv. „mood board“, čiže v preklade „tabuľu nálady“. Ručne alebo v počítači si vyskladajú koláže, ktoré pozostávajú z obrázkov farieb, nábytkov, doplnkov a rôznych materiálov. Určite ste sa už stretli, či už na internete alebo v rôznych časopisoch, s vizualizáciami miestností, s dizajnovým nábytkom či rôznymi doplnkami. Vystrihnite si alebo jednoducho zozbierajte z nich prvky, ktoré vás zaujmú a skúste si aj vy doma vytvoriť takúto tabuľu s inšpiráciou. Tá vám uľahčí zachytiť správnu tému, kombinovať farby a pomôže vám predstaviť si dizajn v realite.

Rozdelenie priestoru

Farby do jednotlivých miestností určite nevyberajte len podľa vašich preferencií. Každá farba vyžaruje svoju vibráciu, pri nesprávnej voľbe vám môže navodiť nepríjemné pocity. Ako prvé si treba uvedomiť, ktoré miestnosti patria do dennej zóny a ktoré do nočnej. Obývačka, jedáleň, kuchyňa, pracovňa a rôzne spoločenské priestory patria do dennej zóny. Do nočnej zóny zaraďujeme spálne, detské izby či kúpeľne. Ide práve o atmosféru, ktorú farby navodia v danej zóne.

ako kombinovať farby v byte

Energia v dennej zóne

Do dennej zóny patria miestnosti, kde cez deň trávime najviac času, preto by sme tu mali voliť svetlé a žiarivé farby, aby v nás prebudili potrebnú energiu a zahnali ospalosť. Farby, ktoré tu môžete použiť sú žltá, oranžová, červená, ružová alebo zelená. Po zvolení jednej zo spomenutých výrazných farieb ju odporúčame stlmiť zemitou farbou. Ukážkovou miestnosťou môže byť obývacia izba, ktorá slúži nielen na stretávanie s rodinou a priateľmi, ale aj na relax. Aby ste sa v danej miestnosti cítili pokojne a zároveň energicky, je dôležitá správna kombinácia farieb. Spomínaný efekt dosiahnete vtedy, keď zvolíte aspoň jeden výrazný tón a ostatné neutrálne. Myslite však na to, či túto žiarivú farbu chcete mať dominantnú alebo až sekundárnu. Napríklad bledé tóny v kombinácií so zemitými odtieňmi na stenách a nábytku a výrazné doplnky alebo výrazná farba dominantná na stenách a sekundárne na nábytku.

Pokoj v nočnej zóne

Nočná zóna je opakom dennej. Zdržujeme sa tu hlavne vo večerných hodinách a cez noc, preto by na nás tento priestor mal pôsobiť pokojne a uvoľňujúco. Z farieb sa najčastejšie v nočnej zóne objavuje modrá, zelená, sivá, fialová, čierna, biela alebo hnedá. Typickou miestnosťou nočnej zóny je spálňa. Do spálne je vhodná napríklad modrá, ktorá pôsobí upokojujúco, bordová, sivá, hnedá alebo fialová. Nenechávajte však žiadnu zo spomínaných farieb dominovať, aby na vás nepôsobila príliš smutne a depresívne. Pokiaľ zvolíte tmavý tón za dominantný, zjemnite ho bledým tónom alebo aspoň jednou výraznejšou farbou. Toto pravidlo platí aj opačne, podobne ako v dennej zóne, ak máte napríklad svetlú spálňu, odporúčame vám do nej priniesť tmavší nábytok alebo doplnky. Riešením môže byť napríklad aj drevený nábytok, ktorý priestoru dodá útulný pocit tepla.

Optické zväčšenie či zmenšenie priestoru

Okrem toho, že si farbami a ich kombináciou vieme navodiť rozličné pocity, dokážeme vďaka nim priestor opticky zväčšiť, ale aj zmenšiť. Optické zmeny dosiahneme vďaka prevažujúcej farbe v priestore. Pokiaľ bývate v menšom priestore a chcete ho zväčšiť, skvelou voľbou sú bledé odtiene, ktoré odrážajú svetlo alebo vzdušné studené odtiene. Naopak, zmenšiť priestor sa nám podarí s dominantnými tmavými odtieňmi, preto s nimi pracujte opatrne.

Farebné spektrum

Skvelou pomôckou pre výber a kombináciu farieb môže byť farebný kruh, ktorý ako prvý navrhol Sir Isaac Newton. Tento farebný systém je uznávaný po celom svete a pomôže vám k tomu, aby ste spoznali farby, ktoré môžete medzi sebou kombinovať a ktoré nie. Pri výbere farieb prostredníctvom neho sa však musíte držať určitých pravidiel, ktoré si predstavíme.

farebný kruh

Monochromatická farebná schéma

Kruh je rozdelený podľa farieb na niekoľko častí. Každá časť je tvorená odtieňmi danej farby v rôznej intenzite. Podstatou monochromatickej schémy je výber odtieňov jednej farby. Táto kombinácia farieb je veľmi jednoduchá, nič s ňou nepokazíte, no ani príliš neohúrite.

Harmonická farebná schéma

Druhým typom na skvelú kombináciu farieb je využitie troch farieb, ktoré sa na farebnom kruhu nachádzajú vedľa seba. Kombinácia týchto farieb pôsobí príjemne a harmonicky, a takáto schéma sa najčastejšie vyskytuje v prírode.

Komplementárna farebná schéma

Táto farebná schéma sa bude páčiť tým, ktorí sa neboja farebných kontrastov. Správnu kombináciu získate, keď si vyberiete farby, ktoré ležia na kruhu priamo oproti sebe. Komplementárna schéma je tvorená teplou a studenou farbou, ale kontrast zvolených farieb pritom pôsobí príjemne a vyvážene.

Triadická, tetradická a štvorcová farebná schéma

Pri výbere vhodnej kombinácie farieb z kruhu vám môžu pomôcť aj geometrické tvary. Triadická farebná schéma je vytvorená z troch farieb, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené vo farebnom kruhu a ich spojením vzniká trojuholník. Tetradická schéma sa skladá zo štyroch odtieňov, konkrétne z dvoch dvojíc kontrastných farieb. Podobná schéma, tvorená zo štyroch farieb je aj štvorcová, akurát v tomto prípade sú farby rozmiestnené rovnomerne v kruhu a ich spojením vzniká štvorec.

Ako kombinovať farby + tipy od dizajnérov

Máte obľúbenú farbu, ktorú by ste radi priniesli do vášho interiéru, ale neviete ako ju ďalej skombinovať? Dáme vám pár tipov, ako zladiť jednotlivé farby a predstavíme vám obľúbené farebné kombinácie dizajnérov.

  • Žltá farba sa priatelí s bielou, pri ktorej výrazne vynikne. Veľmi peknou kombináciou je žltá s tyrkysovou alebo smaragdovo zelenou. Naopak, tlmenejšie bude pôsobiť s hnedou.
  • Červená farba je príliš energická a je vhodné ju kombinovať s nevýraznými odtieňmi.
  • Oranžová sa vyníma s ružovou aj zelenou, pokiaľ je pre vás však príliš výrazná, zjemnite ju prírodnými odtieňmi.
  • Zelená a modrá farba sa výborne kombinujú s oboma typmi odtieňov, teplými aj chladnejšími.
  • Ružová farba je zaujímavá s tónmi sivej, bielej alebo aj so smaragdovo zelenou.
  • Fialová sa odporúča tlmiť s bielou, vďaka ktorej krásne vynikne.

Bytoví dizajnéri častokrát siahajú po tlmených a prírodných odtieňoch, ktoré zvýraznia jednou sýtejšou farbou. Obľúbené kombinácie sú:

  • hnedá – zelená – biela
  • hnedá – ružová – biela – šedá
  • modrá – zelená – antracitová
  • marhuľová – biela – hnedá
  • olivová – hnedá – krémová

Odporúčané produkty