pleseň na stene

Škodia stenám aj vášmu zdraviu: POZOR, na plesne vo vašej domácnosti

Všimli ste si v rohoch stien či pri oknách zelené, sivé až čierne škvrny? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o neželaného hosťa – plesne. Prečo vznikajú, čo dokážu spôsobiť a hlavne, ako sa ich účinne zbaviť? Poradíme vám!

Vyhláste im vojnu

Ak ich považujete len za estetický problém, vyvedieme vás z omylu. Plesne negatívne vplývajú aj na zdravie. Obsahujú toxíny, ktoré môžu viesť k rôznym kožným problémom a alergickým reakciám. A vôbec nie sú len problémom starých domov, bytov či budov. Predtým, ako sa rozhodnete s nimi bojovať, zistite príčiny ich vzniku.

Pozor na zdravie

Vznik a výskyt plesní za žiadnych okolností nepodceňujte. Napriek ich nenápadnosti sú často emisie plesní zdrojom zdravotných problémov. Ak trpíte častými zápalmi priedušiek, problémami s hornými dýchacími cestami či dokonca astmou, skontrolujte steny a skryté zákutia vo vašej domácnosti. Ďalším prejavom môžu byť kožné ochorenia či dokonca psoriáza a mykóza. Niektoré druhy plesní majú na svedomí dokonca pľúcne ochorenia, ktoré sa v najväčšej miere dotýkajú detí a ľudí s oslabenou imunitou. Dbajte na svoje zdravie skôr, ako bude neskoro.

Príčiny vzniku plesní

Azda najčastejším dôvodom, prečo plesne vznikajú je nedostatočné a predovšetkým nesprávne vykurovanie a vetranie. Aby sa vzduch vymenil, okná otvárajte radšej na kratšiu dobu, ale dokorán. Problém s tichým spoločníkom a neželanou ozdobou stien môže mať na svedomí aj kvalita okien, zlé vykurovanie objektov, zanedbaná údržba interiéru aj exteriéru, zatekajúce miesta, nekvalitná izolácia, ale aj málo času, ktorý bol stavbe dopriaty na vysušenie. Ak ste si istý, že svoju časť „práce“ ste zvládli a nič nepodceňujte, dôvod tvorby plesne treba hľadať hlbšie. Často totiž vznikajú aj ako dôsledok zvyškovej vlhkosti muriva. Ak staviate dom, neponáhľajte sa so zatepľovaním. Môže sa stať, že urýchlené kroky budete časom ľutovať.

Na veľkosti plesne záleží

Objavili ste pleseň v kúpeľni, v kuchyni či dokonca v spálni? Ak v nej sušíte mokrú bielizeň, niet sa čomu čudovať. Vlhké prostredie a nedostatočné vetranie sú živnou pôdou pre tieto mikroorganizmy. Malých plesní v rohoch stien sa zbavíte v zásade bez námahy, v priebehu niekoľkých hodín. S tými rozsiahlymi treba zvádzať boj o čosi dlhšie. Dobrá správa ale znie, že na každý problém existuje riešenie.

plesne na stene v domácnosti

Ako bojovať s vlhkosťou v domácnosti?

  • Základné a niekoľkokrát opakované pravidlo znie – vetrajte! Viac krát za deň, s výnimkou dažďa a hmly. Vtedy si vlhkosť pozvete domov ešte vo väčšej miere.
  • Kúpeľne, ktoré nedisponujú oknom sú na tvorbu plesní oveľa viac náchylnejšie. Zainvestujte do výkonného odsávacieho zariadenia a nezabudnite ho pustiť nielen pri kúpaní, sprchovaní ale aj praní.
  • Predchádzať vzniku plesní viete aj tak, že nábytok v tej ktorej miestnosti neopriete priamo o stenu. Nechajte ju voľne dýchať a umožnite vzduchu prirodzene cirkulovať.
  • Para pri varení v kuchyni môže byť tiež dôvodom nadmernej vlhkosti, ktorá pomaly a nenápadne vedie ku vzniku plesní. Používajte digestor. Vždy a za každých okolností.
  • Ďalšou nástrahou je už spomínané sušenie bielizne v interiéri. Steny nasávajú vlhkosť z mokrých kúskov oblečenia. Výsledok uvidíte o pár mesiacov.
  • Majte otvorené dvere najviac, ako je to možné. Zabezpečíte tak prirodzenú cirkuláciu vzduchu v celej domácnosti.
  • Skvelým pomocníkom je pohlcovač vlhkosti, ktorý môžete umiestniť prakticky kdekoľvek. Nezabudnite ale, že nenahradí pravidelné vetranie a správny prístup, ako vlhkosti predchádzať.

Ako sa plesne zbaviť?

Pozor, nikdy sa nesnažte pleseň pretrieť farbou! V prvom kroku sa ich budete musieť zbaviť, ideálne prostriedkami na to určenými. Stenu ošetrite dezinfekčným prostriedkom proti riasam, hubám a plesniam, ktorý kúpite v každej predajni farby – laky. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, následne postihnuté miesto navlhčite. Týmto zabránite prípadnému šíreniu plesne, povrch očistite opakovane drôtenkou alebo špachtľou. V ďalšom kroku naneste na stenu, kde sa plesne nachádzali špeciálny penetračný náter, ktorý si poradí aj s plesňou usadenou v spodnejších vrstvách a obmedzuje ich ďalšou tvorbu. Takto pripravená a očistená stena je pripravená na maľovanie.

ako odstrániť plesne zo stien

S chémiou aj bez

Nie ste práve zástancom chémie a oveľa radšej by ste sa s plesňou popasovali prírodnou cestou? Možností je hneď niekoľko, myslite ale na to, že čím dlhšie sa pleseň „vyhrieva“ na svojom mieste, tým náročnejšia môže byť cesta, ako sa jej zbaviť. Pripravení musí byť aj na verziu častejšieho opakovania.

Ocot

Najvšestrannejší pomocník z kuchyne dokáže skutočné zázraky. A rovnako si vie poradiť aj s plesňami a baktériami. Biely destilovaný ocot prelejte do vhodnej nádoby alebo rozprašovača a nastriekajte ním postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť minimálne 1 hodinu, následne vlhkou handričkou pleseň zotrite.

Prášok na pečenie

Ďalšia rada z kategórie kuchynských pomocníkov. Prášok do pečenia môžete zmiešať s vodou, pre dosiahnutie väčšieho účinku môžete pridať aj pár kvapiek octu. Rovnako, ako v prípade predchádzajúcich rád, nechajte roztok na stene zaschnúť a až  potom pleseň odstráňte špachtľou alebo handrou.

Peroxid vodíka

Ešte stále nie ste s výsledkom spokojný? Dajte šancu „ostrejšej verzii“ a namiešajte si peroxid vodíka, ocot a sódu bikarbónu v rovnakom pomere. Použite rozprašovač, nechajte účinkovať 15 minút a potom pleseň zotrite handričkou.

Myslite na prevenciu

Oveľa jednoduchšie, ako problém riešiť je snažiť sa mu predchádzať. Alfou a omegou je intenzívne vetranie predovšetkým v miestnostiach, kde je vlhkosť vyššia. Otvorte okno či dvere na kúpeľni, robte častejšie prievan a ak je to možné, sušte bielizeň vo vnútri čo najmenej. Účinným opatrením v boji proti plesniam je aj špeciálna protiplesňová prísada, ktorá sa aplikuje už do samotného interiérového náteru.

Farby a nátery

V špecializovaných predajniach si môžete kúpiť niekoľko druhov náterov, ktoré sa používajú nielen ako účinný prostriedok na odstránenie plesní, ale aj ako ochrana steny pred ich vznikom. Nanášajú sa na postihnuté miesto, nechajú sa pôsobiť, v prípade nutnosti sa zoškriabu a môžu sa ďalej pretrieť farbou. Je len vás, ktorá alternatíva je pre vás najideálnejšia a rozhodnete sa ju vyskúšať.

Sanačný náter aj farba proti plesni

Prípravok, ktorý nájdete napríklad aj pod názvom SANASIL sa používa vo vlhkých priestoroch, akými sú pivnice, sklady či suterény miestností, teda na miestach, kde je zvýšená vzdušná vlhkosť. Sanačný náter stien obmedzuje to, aby steny vlhli na povrchu, čím sa zabráni aj výkvetu omietok. Špeciálna farba proti plesni poskytuje stenám preventívnu ochranu. Náter, ktorý si rovnako kúpite v špecializovaných predajniach je paropriepustný, dobre kryje a vyznačuje sa vysokou belosťou. Stenám v interiéri zabezpečuje fungicídnu ochranu. Ak hľadáte prípravok na okamžitú likvidáciu plesní, húb, rias či lišajníkov, siahnite po fungicíde PLESNISTOP, ktorý je možné pridávať aj do náterov alebo postihnuté miesta natrieť či postriekať.

Odporúčané produkty