Domavi > Spálňa > Ako osvetliť spálňu prakticky a štýlovo
ako osvetliť spálňu

Ako osvetliť spálňu prakticky a štýlovo

Spálňa je miestnosť určená najmä na spánok a relax. Čítať obľúbenú knižku, či počúvať hudbu posediačky v posteli alebo v pohodlnom hojdacom kresle, je pre mnohých príjemná predstava.

Avšak oddychové aktivity v tejto miestnosti sa nezaobídu bez správneho osvetlenia. V opačnom prípade neprinášajú očakávaný pôžitok. Ako osvetliť spálňu tak, aby bolo osvetlenie maximálne funkčnéa podčiarkovalo dizajn a atmosféru celého priestoru? Vedzte, že s jedným lustrom si nevystačíte.

Svietidlá do spálne podľa druhu, štýlu a materiálu

Do spálne, podobne ako do iných miestností v interiéri, je na trhu k dispozícii pestrá škála svietidiel. Na osvetlenie priestoru na spánok a relax sú stvorené, napríklad závesné svietidlá, lustre do spálne, tienidlá, bodovky, stolové a stojace lampy či dizajnové osvetlenie do spálne. Ideálne je nájsť správnu kombináciu viacerých svietidiel.

Svietidlá do spálne sú v ponuke v rôznych materiáloch, v pestrej palete farieb a, samozrejme, v rôznych štýloch. Na svoje si prídu milovníci moderného, rustikálneho, provensálskeho, industriálneho štýlu i zástancovia minimalizmu.

Ak chcete vedieť, ako osvetliť spálňu tak, aby bola oázou pokoja a miestom, kde sa dá venovať relaxačným aktivitám, zoznámte sa s ponukou svietidiel do spálne.

osvetlenie spálne

Typy svietidiel do spálne

Pri riešení osvetlenia spálne sa väčšina majiteľov nehnuteľností obzerá po stropných svietidlách, pretože zvyčajne tvoria centrálne osvetlenie. Stropné svietidlá do spálne sa, podobne ako v iných miestnostiach, montujú do stredu, aby poskytovali rovnomerné teplé biele svetlo.

Stropné svietidlo môže byť závesné, alebo zapustené do stropu. Do väčších miestností s vysokými stropmi sú stvorené lustre do spálne, ideálne s tienením, alebo honosné závesné stropné svietidlá. Okrem funkčnosti prinesú do spálne dizajnové prvky a majú potenciál stať sa sa ústredným dekoračným prvkom celej miestnosti.

Pri nižších stropoch a menších priestoroch sa odporúčajú zapustené stropné svietidlá, poprípade bodové svetlá do spálne. Bodové svetlá môžu okrem funkcie centrálneho osvetlenia spálne byť aj doplnkovým osvetlením v prípade, že sa použijú iba v časti miestnosti, alebo sú osadené do zaujímavého tvaru. Ak sú uvedené varianty osvetlenia navyše stmievateľné na diaľkové ovládanie, maximalizujú komfort pri relaxačných činnostiach.

Doplnkovým osvetlením sú spravidla nástenné svietidlá do spálne. Bodové nástenné svetlá majú hlavne funkčný význam, dekoratívne nástenné svietidlá interiér spálne doplnia.

Aj v spálni nájdu svoje miesto stolové a stojanové lampy. Stolové lampy, ktoré možno prakticky polohovať, splnia svoj účel napríklad pri čítaní knihy. Stojanové lampy do spálne sú zhotovené v rôznych dizajnoch aj s tienením a poskytujú príjemné osvetlenie pri oddychových činnostiach.

Pohodovú atmosféru v spálni navodia aj LED pásy alebo nábytkové svetlá. Okrem dizajnovej funkcie majú aj praktický význam, pretože pomôžu pri orientovaní sa v miestnosti, napríklad osvetľujú veci na kozmetickom stolíku. Alternatívou môžu byť zásuvkové svietidlá. Ak v noci chodíte často na toaletu, pre lepšiu orientáciu v priestore výborne poslúži svietidlo do spálne so senzorom.

Štýly a materiály svietidiel

Už dávno neplatí, že väčšina majiteľov nehnuteľností preferuje moderné svietidlá do spálne. Čoraz väčšiu popularitu má osvetlenie do spálne v industriálnom, minimalistickom, retro, škandinávskom, glamour či boho štýle, ktoré ladí s ostatným zariadením spálne.

V industriálne zariadenej spálni nesmie chýbať posteľ s kovovými prvkami. Oblečenie je zavesené na otvorených vešiakoch, neďaleko voľne stojaceho zrkadla. Ústredným svietidlom je závesná lampa do spálne s reťazovým závesom a štruktúrovaným sklom, ktorú dopĺňa priemyselné svietidlo z betónu.

Spálňu vo vintage štýle dotvorí množstvo dekoračných prvkov a zároveň funkčné a estetické závesné svietidlo v medenej farbe s patinou, alebo drevené stropné závesné svietidlo, poprípade elegantné nástenné svietidlo do spálne z textilu.

Čo sa týka materiálov, osvetlenie do spálne sa vyrába z dreva, kovu, skla, textilu, krištáľov, betónu, mramoru, papiera, bambusu, porcelánu a mnohých ďalších. Použitý materiál je najmä o dizajne svietidla a jeho vlastnostiach.

Tipy a triky, ako vybrať osvetlenie do spálne

Pri hľadaní odpovede na otázku, ako osvetliť spálňu, je potrebné si uvedomiť, že svietidlá do spálne nie sú iba otázkou funkčnosti a dizajnu, ale do veľkej miery ovplyvňujú aj duševné rozpoloženie človeka. Vhodne zvolené osvetlenie spálne dokáže podčiarknuť nenahraditeľný pocit bezpečia a pohody. Ako vybrať osvetlenie do spálne?

Porozmýšľajte nad výberom a umiestnením osvetlenia

Ešte pred tým, ako sa pustíte do hľadania konkrétnych druhov svietidiel, vezmite do úvahy, ktorým činnostiam sa v spálni venujete. Z hľadiska výberu a rozmiestnenia osvetlenia je rozdiel, či spálňa slúži vyslovene na nočný odpočinok, alebo v tejto miestnosti aj čítate, počúvate hudbu, venujete sa ručným prácam, cvičíte, alebo tu máte pracovný kútik. Zohľadnite teda funkčné hľadisko.

Všímajte si, v ktorých častiach spálne je najmenej svetla, resp. zistite si orientáciu miestnosti. Samozrejme, do spálne je stvorené aj dekoračné osvetlenie, ktoré príjemne podčiarkuje príjemnú atmosféru.

Na základe uvedených kritérií zvoľte vhodné centrálne, doplnkové i dekoračné osvetlenie spálne a rozhodnite sa, kam ich umiestnite, aby boli maximálne funkčné a zároveň podčiarkovali vzhľad spálne. Zvážte pri tom výšku stropov, aby vám napríklad luster nezasahoval do priestoru. To platí aj pre väčšie nástenné svietidlá alebo subtílnejšie stojace lampy.

Aj do spálne, podobne ako do iných miestností, je vhodné inštalovať aspoň dva či tri druhy osvetlenia. To znamená, že pred nákupom by ste mali mať jasný plán, koľko a aké svietidlá chcete kúpiť.

Zvoľte správnu intenzitu svetla

Keďže spálňa slúži najmä na oddych, voľte najmä teplé biele odtiene. Výbornou voľbou je aj žlté svetlo, ktoré je šetrnejšie k očiam a zo spálne robí skutočnú oázu pokoja. Samozrejme, v prípade, že v spálni čítate, tak doplnkové osvetlenie, napríklad v podobe stolnej lampy by malo byť zdrojom bieleho svetla, ktoré podporuje koncentráciu.

Čo sa týka intenzity svetla, vhodnou voľbou sú svietidlá do spálne, ktoré sa dajú stlmiť, pričom ovládače by mali byť blízko oddychovej zóny kvôli maximálnemu komfortu.

svetlá do spálne

Nepodceňujte dizajn, kvalitu prevedenia a technické parametre

Svietidlá do spálne sa vyrábajú z rôznych materiálov, v rozličných štýloch a farbách. Vyberie si naozaj každý. Dôležité je, aby ladili s ostatným zariadením spálne a bytovými doplnkami. Z hľadiska životnosti je dôležitá kvalita, pretože osvetlenie do spálne nekupujete na rok a ani na dva. S najväčšou pravdepodobnosťou vám bude slúžiť dlhé roky.

Podceňovať netreba ani spotrebu energie a životnosť žiaroviek. Za úsporné sa považujú kompaktné a led žiarovky. Do spálne preferujte žiarovky so stredne vysokou svietivosťou s výnimkou pracovného kúta.

Ktoré svietidlá do spálne sú tie pravé?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Pri výbere vždy myslite na dve kľúčové veci – funkčnosť a dizajn. Funkčnosť je o výbere dvoch či troch zdrojov osvetlenia, teda centrálneho, doplnkového a dekoračného, ktoré sú umiestnené tak, aby spĺňali nároky domácich.

Dizajn svietidiel do spálne má ladiť so zariadením spálne, preto vždy voľte svietidlá v jednom štýle, aby spolu vytvárali dokonalý celok. Berte do úvahy najmä svoj vkus a intuíciu, módne trendy sú druhoradé.

Odporúčané produkty