Domavi > Farby > Hnedá

Hnedá

Význam a symbolika

Hnedú farbu poznáme azda všetci z prírody, kde sa najčastejšie vyskytuje. Vnímame ju ako farbu zeme, pôdy, dreva, rôznych plodov, zvierat, ale aj vlasov, očí či pokožky. Z psychologického hľadiska nám symbolizuje pohodlie, útulnosť a bezpečie. Dodáva nám odvahu, povzbudzuje racionalitu a zdravú myseľ. V obľube ju majú hlavne milovníci prírody a nekonfliktní ľudia, ktorí ocenia jej pokoj a relaxačné účinky. Taktiež ju majú radi aj vyčerpaní ľudia bez energie, tým dokáže pomôcť oddýchnuť si. Naopak osoby, ktoré sú radi stredobodom pozornosti, ju odmietajú. Celkovo je táto farba veľmi mlčanlivá a dáva priestor vyniknúť iným farbám. Často je označovaná aj ako farba blaha a rešpektu.

Odtiene hnedej

Aj keď je hnedá považovaná za neutrálnu a zemitú farbu, dá sa s ňou rôzne experimentovať. Na farebnej palete môžete nájsť dokonca niekoľko desiatok rôznych hnedých odtieňov. Kým svetlé tóny vám navodia pocit pokoja a uvoľnenia, so sýtymi odtieňmi dosiahnete vnem luxusu.

Farba Názov Hex
Hnedá #964B00
Okrovo hnedá #CC7722
Piesková hnedá #C2B280
Bronzová hnedá #CD7F32
Medená hnedá #B87333
Čokoládová hnedá #7B3F00
Kávová hnedá #6F4E37
Koňaková hnedá #834333

Použitie v interiéri

Ľudia si často hnedú farbu zaraďujú aj do svojich interiérov. Je to preto, že prináša v priestore pocit príjemnej rodinnej atmosféry. Navyše sa veľmi dobre kombinuje, najmä vďaka tomu aká je tlmená. Hnedá farba je vhodná do všetkých miestností a znesie sa takmer s každou farbou, ktorú nechá príjemne vyniknúť. Často sa s ňou stretnete už pri drevenom nábytku a to v rôznych odtieňoch. Vhodná je však aj na vymaľovanie stien. Ak sa rozhodnete pre túto variantu, vyskúšať môžete potom rôzne farebný nábytok a doplnky. Pokojom, ktorý táto farba vyžaruje, je vhodná pre použitie do spálne, pracovne, kúpeľne aj obývačky. Keďže ju deti v obľube príliš nemajú, stačí ak bude v detskej izbe prítomná len na nábytku či dekoráciách. Podobne by sme odporúčili aj používanie v kuchyni. Ak neviete, ako ju máte kombinovať, dáme vám pár tipov. Pokiaľ k nej zvolíte bielu, umocníte si pocit pokoja, čistoty a elegancie. Viac extravagantne zapôsobí hnedá skombinovaná s výrazne oranžovou, červenou, žltou alebo tyrkysovou. Za zmienku stojí aj kombinácia s ružovou a fialovou. Pri tejto farbe sa naozaj nemusíte obávať zlej kombinácie, práve naopak, ponúka vám veľký priestor pre vaše experimentovanie.

Hnedá farba na stenu

Hnedá stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň hnedej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Hnedá obývačka, Hnedá spálňa, Hnedá detská izba, Hnedá kuchyňa, Hnedá kúpeľňa.