Domavi > Farby > Červená

Červená

Význam a symbolika

Patrí k základným a zároveň k najvýraznejším farbám. Tak by sme mohli definovať neprehliadnuteľnú červenú farbu. Je farbou vzrušenia, ktoré môže byť vyjadrené v pozitívnom zmysle ako láska, ale aj v negatívnom, ako zlosť či agresia. Obľubujú ju silní, kreatívni, sebavedomí ľudia a prudké povahy. Červená farba sa často používa vo výstražných znameniach, pretože sa nám spája so symbolmi nebezpečenstva, krvi, ohňa a hluku. Na jednej strane je spojená s nebezpečenstvom, no na druhej si ju ľudia asociujú aj so srdcom, láskou, emóciami, vášňou a energiou. Ide o subjektívny pocit, ktorý má každý z danej farby iný.

Odtiene červenej

Pri výbere tejto farby hrá dôležitú rolu samotný výber odtieňa. Sýte odtiene pôsobia negatívnejšie, preto ich používajte len striedmo. Omnoho príjemnejšie pôsobia tmavšie alebo naopak svetlejšie odtiene.

Farba Názov Hex
Červená #FF0000
Jasne červená #FF2400
Neonová červená #FF3131
Rumelka červená #E34234
Karmínová červená #D70040
Mahagónová červená #C04000
Terakota červená #E3735E
Pastelová červená #FAA0A0

Použitie v interiéri

Ak sa červenou farbou radi obklopujete, skúste ju zakomponovať aj do svojho interiéru. Treba byť však opatrný a nepreháňať to s ňou. Červená síce patrí k teplým farbám, ktoré vo všeobecnosti robia priestor príjemnejším, no pri tejto farbe by sme sa tým radšej neriadili. Nielenže priestor opticky zmenší, no môže vám spôsobiť aj psychickú nepohodu. V miestnosti sa stáva dominantou a preto by nemala pokrývať viac ako 40 % plochy. Lepšou možnosťou môže byť napríklad použitie tejto farby na nábytku alebo v doplnkoch. Siahať môžete po červenej sedačke, vankúšoch, dekách, závesoch, ale i po kuchynských linkách. Červená farba je vhodná do obývačky, kuchyne, kúpeľne alebo aj do chodby. Zaujímavosťou je, že dodáva chuť do jedla a povzbudzuje krvný obeh. Práve preto ju často uvidíte v reštauráciách alebo kantínach. Naopak, do spálne alebo detskej izby červená farba nepatrí. Dôvodom je, že u človeka môže vyvolať pocit úzkostí a strachu, zvyšovať dychovú frekvenciu, krvný tlak aj tep. Ak ju zvolíte len ako farbu postele alebo dekorácie, bude to v poriadku. Primerané množstvo červenej v interiéri je tou povestnou zlatou strednou cestou.

Červená farba na stenu

Červená stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň červenej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Červená obývačka, Červená spálňa, Červená detská izba, Červená kuchyňa, Červená kúpeľňa.