Domavi > Spálňa > Tipy, ako si zariadiť spálňu: Takto si z nej spravíte svoje kráľovstvo
ako zariadiť spálňu

Tipy, ako si zariadiť spálňu: Takto si z nej spravíte svoje kráľovstvo

Spálňa je pre väčšinu z nás najdôležitejšou miestnosťou v dome. Je to izba, v ktorej spíte, oddychujete a naberáte novú energiu. Je preto veľmi dôležité, aby ste si z vašej spálne spravili prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre a budete sa tu môcť naplno uvoľniť a zrelaxovať.

Rovnako dôležité je mať nábytok v spálni uložený prakticky, teda tak, aby ste sa vyhli zbytočnému zakopávaniu či prekračovaniu jej častí. Pri zariaďovaní svojej spálne myslite aj na to, že by ste v nej nemali mať žiadne zbytočnosti, ktoré by mohli rušiť vašu pozornosť.

Ako si vybrať izbu, z ktorej si spravíte spálňu?

Predtým, ako začnete so samotným zariaďovaním spálne, je dôležité, aby ste si vybrali tú najvhodnejšiu izbu v dome či v byte. Určite si nevyberte hneď najväčšiu izbu, ktorá je v ponuke. Skôr sa zamerajte na to, aby bola vaša budúca spálňa orientovaná na sever, severovýchod alebo severozápad. Je to preto, aby vám počas horúcich slnečných dní slnko väčšinu dňa nesvietilo priamo do okna na spálni.

Pri výbere izby si dajte pozor aj na hluk. Vyhnite sa izbe, ktorá je orientovaná na rušnú ulicu, vášmu spánku by to určite neprospelo. Skúste dať na váš prvý dojem – ak vstúpite do izby a hneď vám je sympatická, cítite sa v nej príjemne a spĺňa všetky vaše požiadavky, máte vybrané.

Svetlo v spálni

Ak máte radi ranné lúče, dbajte na to, aby vám na posteľ dopadali zboku. Nezabudnite na to, že pre zdravý a kvalitný spánok je prítmie nevyhnutné. Zaobstarajte si preto tmavé závesy alebo tieniace rolety. Pri výbere osvetlenia siahnite skôr po nočných lampičkách alebo stojacich lámp. Veľmi praktické sú bodové svetlá, ktoré dotvoria príjemnú atmosféru.

Posteľ – najdôležitejšia súčasť spálne

Posteľ je absolútne najdôležitejším a najkľúčovejším prvkom spálne. Iba vďaka správnej posteli a matracu docielite maximálne pohodlie pri spánku. Jej výber preto nikdy nepodceňujte.

Pri kúpe postele vychádzajte z proporcií miestnosti. Posteľ by mala byť maximálne taká veľká, aby ste mohli ponechať takzvaný komunikačný priestor aspoň 90 cm. To znamená, že po všetkých stranách postele (okrem čela) by ste mali mať voľný priestor minimálne 90 cm. Budete tak môcť posteľ pohodlne obchádzať a vyhnete sa zbytočnému zakopávaniu o rohy. Ideálna veľkosť postele pre dvoch je 180 x 200 cm.

Práve posteľ určuje celkový vzhľad a charakter izby. Ak sa vám zapáči posteľ v rustikálnom štýle, dolaďte k nej aj nočné stolíky, skriňu a komodu. Odporúčame vám do novej postele a matracov zainvestovať. Zistite si, z akého materiálu je posteľ vyrobená. Ak je to drevotrieska a veľa plastových komponentov, hľadajte ďalej. Skôr sa obzerajte po drevených, kovových a čalúnených posteliach.

ako zariadiť spálňu nápady

Ako si zariadiť spálňu?

Pri výbere nábytku do spálne majte na mysli, že všetkého veľa škodí. Snažte sa priestor príliš nezapratať, voľte iba nevyhnutné kusy nábytku. K posteli si dokúpte nočný stolík (do spálne pre dvoch si kúpte dva rovnaké nočné stolíky), skriňu, komodu. Určite si do spálne nedávajte pracovný stolík, ako sme spomínali, spálňa má byť miestom odpočinku a relaxu. Pokiaľ je však z priestorových dôvodov nevyhnutné spojiť spálňu s pracovňou, voľte minimalistické riešenia.

Čím ďalej, tým viac sú populárne vstavané skrine, ktoré vyzerajú elegantne, sú praktické a čo je hlavné, majú veľké množstvo úložného priestoru.

Nočný stolík je veľmi praktický kus nábytku, bez ktorého si väčšina z nás spálňu nevie ani predstaviť. Pred jeho kúpou si rozmyslite, na čo by vám mal nočný stolík slúžiť. Chcete ho len na odkladanie drobností ako pohár s vodou, budík, okuliare či kniha? Alebo chcete taký, ktorý bude mať niekoľko zásuviek? Nočný stolík by nemal byť vyšší o viac ako 10 – 12 cm oproti posteli s matracom. Ak máte masívnu posteľ, prispôsobte tomu aj materiál nočného stolíka. Najjednoduchšie je vybrať si posteľ aj s nočnými stolíkmi, ktoré výrobca dodáva v rovnakom dizajne.

Tipy pre malú spálňu

1. Využite čo najviac priestoru

Ak máte v celom dome či byte málo priestoru, do spálne si zvoľte vstavanú skriňu, ktorá bude mať úložný priestor až po strop, môžete tak využiť každý centimeter. Farbu zvoľte bledú a ak chcete zrkadlo, dajte si ho nainštalovať na dvere posuvnej skrine.

2. Udržujte poriadok

Ak v malej miestnosti budete mať neporiadok, budete sa v nej cítiť veľmi nepríjemne a stiesnene. A to pri odpočinku určite nechcete. Odstráňte všetky nepotrebné veci, snažte sa byť minimalistický.

3. Nahraďte nočné stolíky

Namiesto nočných stolíkov zvoľte poličky, ktoré namontujete na stenu, prípadne si kúpte rozšírené čelo postele. Určite si však poličku nedávajte priamo nad hlavu, môže to vyvolávať pocit neistoty.

4. Zvoľte bledé farby

Pre menšie miestnosti sú vhodné svetlé pastelové odtiene. Spálňu oživia a dodajú jej priestrannosť. Rovnako vhodné sú lesklé povrchy a čisté línie.

5. Využite priestor pod posteľou

I keď najideálnejšie je, ak zostane priestor pod posteľou voľný (kvôli správnej cirkulácii vzduchu), občas je nevyhnutné využiť ho. Buď si kúpte úložné boxy alebo zásuvky pod posteľ. Nezaplňte ale všetok priestor na výšku – medzi roštom a vecami musí byť aspoň niekoľko centimetrová medzera, aby cez ňu mohol prúdiť vzduch.

ako zariadiť spálňu tipy

Pozor na výber farby

Aby ste zaspávali a zobúdzali sa s príjemným pocitom, dôležitý je aj výber farby. Odborníci odporúčajú neutrálne odtiene ako biela, béžová, sivá a dokonca aj čierna. Vyhnite sa nápadným vzorom a kontrastom. Ak chcete svoju spálňu mierne oživiť, farebnú stenu zvoľte iba jednu a to tú, ktorá sa nachádza za posteľným záhlavím.

Na maličkostiach záleží. Aj v spálni

Doplnky zvoľte tak, aby spolu pekne ladili a harmonizovali. Určite si zaobstarajte pekné závesy, vankúšiky, koberce, posteľný prehoz a posteľnú bielizeň. Nezabudnite na koberčeky pri posteli v prípade, ak nemáte veľký koberec. Nechcete predsa ráno z vyhriatej postele vykročiť rovno na studenú podlahu. Obliečky vyberajte podľa kvality. Predsa len, budete v nich tráviť približne 1/3 z celého dňa, preto zabudnite na akékoľvek umelé materiály.

A čo hovorí o spálni Feng šuej?

Podľa zásad a filozofie feng šuej by spálňa nemala byť vedľa kúpeľne a toalety a mala by byť čo najďalej od vstupných dverí. Posteľ by sa mala nachádzať uhlopriečne oproti dverám tak, aby ste z postele mali dobrý výhľad na dvere. Najvhodnejšie farby do spálne sú podľa feng šuej zemité, teda odtiene béžovej, hnedej a oranžovej. Vhodná farba je aj bledomodrá či pastelovo zelená. A ak si chcete do spálne navodiť vášeň, siahnite po červenej stene alebo červených doplnkoch.

Do spálne za žiadnych okolností nepatria smutné veci – nedávajte si sem obrazy či fotografie, na ktorých sa nachádzajú smutné či agresívne tváre. Kvety si do spálne zaobstarajte jedine živé, určite nie umelé. Feng šuej radí, aby ste v miestnosti, kde oddychujete a relaxujete, nemali televízor a notebook.

Odporúčané produkty