Domavi > Kúpeľňa > Ako zariadiť kúpeľňu: Máme pre vás inšpiráciu aj užitočné rady 
ako zariadiť kúpeľňu

Ako zariadiť kúpeľňu: Máme pre vás inšpiráciu aj užitočné rady 

Kým kuchyni, obývačke či spálni pri zariaďovaní domácnosti venujeme množstvo pozornosti, kúpeľňa je občas za Popolušku. Je to však škoda – jej potenciál je totiž veľký. Ako si zariadiť kúpeľňu vašich snov, do ktorej radi zablúdite aj vtedy, keď tam práve nič nepotrebujete? Či už rekonštruujete, staviate alebo plánujete redizajn, máme pre vás originálnu inšpiráciu aj cenné rady.

Zariaďovanie kúpeľne: 5 faktorov, ktoré treba zvážiť

Ak by sme mali neobmedzené možnosti, zariaďovanie našich domácností by bola úplná hračka. No takouto slobodou väčšina z nás nedisponuje, a tak nám neostáva nič iné, než sa prispôsobovať, robiť kompromisy a hľadať prienik medzi snami a skutočnosťou. Ako si naplánovať svoju novú kúpeľňu realisticky, chytro a vkusne? Týchto päť faktorov určite nezabudnite zvážiť:

1. Veľkosť a dispozícia

Staviate rodinný dom a je len na vás, aká veľká vaša nová kúpeľňa bude? Skvelé, veľké kúpeľne sa plánujú oveľa ľahšie a nemusíte sa pri nich obmedzovať. Na druhej strane však musíte počítať aj s väčšími výdavkami, napríklad aj na obklad a dlažbu.

Menšie kúpeľne sú ekonomickejšie, no dostať do nich všetko, čo si predstavujeme, to je niekedy ťažký oriešok. Myslite na to, aby kúpeľňa nie len dobre vyzerala, ale bola tiež plne funkčná a umožňovala pohodlný pohyb aj mohutnejším či starším osobám.

2. Údržba

Kúpeľňa patrí k priestorom, v ktorých si poriadok potrpíme asi všetci. Napokon, je to miesto, kam aj sami chodíme hľadať pocit čistoty a sviežosti. Aby sa vám udržiavala čistá čo najľahšie, myslite na jej údržbu už pri plánovaní a zariaďovaní.

Základom je ľahká dostupnosť všetkých povrchov – nevytvárajte si prekážky prekomplikovaným dizajnom. Vyhýbajte sa tiež hlbokým špáram, ktoré sa vo vlhkom prostredí ľahko zanesú a ukrývajú plesne. Ak to priestor dovolí, doprajte si dostatok skriniek na kozmetiku a pomôcky. Vyzerá to úhľadne a uľahčuje to aj upratovanie.

3. Bezpečnosť

Nakresliť si na papieri dokonalú kúpeľňu nie je žiadna veda. Keď však k svojmu plánu prizvete odborníkov na vodu, odpad, elektrinu či vykurovanie, váš sen sa môže rýchlo rozplynúť.

Kúpeľňa musí byť po technickej stránke naplánovaná naozaj precízne a odborne, pretože sa tu na malom priestore stretáva viacero potenciálne rizikových inžinierskych sietí. Na ich odstupy či zabezpečenie dokonca existujú oficiálne predpisy – pri ich nedodržaní môžete mať problém s kolaudáciou.

4. Nadčasovosť

Nie len náš šatník, ale aj interiérový dizajn sa riadi módnymi trendmi. No kým nohavice vynosíme za jednu či dve sezóny, kúpeľňu obvykle plánujeme aj na desaťročia.

Než sa pustíte do nákupov horúcich hitov z dizajnérskych magazínov a inšpiratívnych blogov, zvážte, či sa vám všetky tie nápadité doplnky a extravagantné vzory budú rovnako páčiť aj o päť či desať rokov. V princípe obvykle platí, že čím výraznejší a originálnejší trend, tým rýchlejšie sa opozerá a vyjde z módy.

5. Rozpočet

Keď si začnete robiť cenový prieskum, zistíte, že finančná náročnosť kúpeľní je od prípadu k prípadu celkom iná. Niekomu na zariadenie stačí tisícka či dve, inému sa rozpočet vyšplhá do desiatok tisíc. Ako si udržať výdavky na uzde?

Na niektorých prvkoch, ako je vodoinštalácia, elektroinštalácia či základná sanita, by ste za každú cenu šetriť nemali. No či si zvolíte luxusné mramorové dlaždice, alebo uprednostníte keramické obkladačky za tretinovú cenu, to je už len na vás. Základom je plánovať realisticky a počítať aj s nejakou rezervou.

ako zariadiť kúpeľňu nápady

Inšpirácie, ako dokonale zariadiť práve vašu kúpeľňu

Prejdime konečne od teórie k praxi. Ako vkusne, prakticky a štýlovo zariadiť práve tú vašu kúpeľňu? Rozdelili sme inšpirácie do niekoľkých kategórií, v ktorých sa iste nájdete tiež.

Malá kúpeľňa

Máte doma kúpeľničku ako v karavane? Zdá sa vám, že z takého drobného priestoru nie je možné nič vykúzliť nič? Nenechajte sa odradiť. V najväčších veľkomestách sveta sú malé bytíky s miniatúrnymi kúpeľňami štandardom, a tak sa navrhovaním ich štýlových riešení zaoberajú celé zástupy kreatívnych dizajnérov. Stačí mať na pamäti tri základné pravidlá: presvetliť, odľahčiť, nekomplikovať.

 • Vyberajte svetlé obklady a dlaždice. Optickému presvetleniu pomôžu aj zrkadlá.
 • Ak je to možné, zakomponujte do priestoru aspoň malé okienko alebo sklenené tvárnice presvetľujúce kúpeľňu z vedľajšej miestnosti.
 • Sprchový kút, či vaňa? Najúspornejší na priestor je bezbariérový kút oddelený sklenenou zástenou, napríklad aj rohový. Alternatívou môže byť aj polovičná vaňa.
 • Vyberajte kompaktné zostavy skriniek s umývadlom.
 • Práčku, ak sa dá, umiestnite radšej do kuchyne.
 • Myslite na to, aby sa v kúpeľni dalo dobre pohybovať. Nenastražte si pasce v podobe pretŕčajúcich hrán a neodstupných výklenkov.
 • Priestor ušetria aj posuvné vstupné dvere.

Lacná kúpeľňa

Máte na zariadenie či prerábku kúpeľne obmedzený rozpočet? Niekedy na veľkú zmenu stačí aj málo – chce to len dobrý plán a kus kreativity. Tu je niekoľko originálnych nápadov, ako si štýlovo vyladiť kúpeľňu aj svojpomocne a bez veľkých investícií:

 • Poohliadnite sa po vydarených napodobeninách drahých materiálov. Kvalitná vinylová podlaha je násobne lacnejšia než drahá kamenná dlažba, na pohľad však môže byť na nerozoznanie.
 • Staršia vaňa či sprchový kút? Netreba ich hneď vyhadzovať – niekedy stačí nový náter a pretesnenie, prípadne zaujímavý obklad na pohľadovej strane.
 • Staršie či fádne kúpeľňové skrinky lacno skrášlite zaujímavým kovaním či farebným lakom.
 • Nový šmrnc kúpeľni dodáte aj novými kohútikmi a batériami. Vyjde vás to len pár desiatok eur.
 • Ak chcete ušetriť na prerábke, vyhnite sa veľkým dispozičným zmenám, ako je presúvanie vane či toalety. Na celej rekonštrukcii sú vždy najdrahšie práve vodoinštalačné práce.

ako zariadiť kúpeľňu tipy

Štýlová kúpeľňa

Nespútava vás pri zariaďovaní kúpeľne priestor ani rozpočet? Záleží vám na tom, aby bola naozaj krásna, moderná a trendy? Tu je niekoľko aktuálnych dizajnérskych trikov, ako vykúzliť kúpeľňu, ktorú vám návštevy budú závidieť:

 • Neutrálne farebné tóny sú v kurze už dlho a iste z neho nevyjdú ani v blízkej budúcnosti. Rafinované odtiene okrovej, béžovej, sivej či hnedej v kúpeľni ľahko zladíte. Pôsobia upokojujúco, čisto a nadčasovo.
 • Prírodné materiály nič nenahradí a platí to aj v kúpeľni. Či už je to kameň, terakota, ratan, drevo alebo bambus, niekedy stačí aj malý doplnok pre dokonalý dojem a štýl. Samozrejme, pri materiáloch citlivých na vlhko dbajte na povrchové ošetrenie a polohu mimo dosah vody.
 • Vintage je stále v kurze. Ako ho však zakomponovať do kúpeľne? Buďte kreatívni! Zaveste nad vaňu starý mosadzný rám bez obrazu, postavte do rohu masívnu starožitnú vázu alebo honosnú čalúnenú stoličku. Štipka starosvetského luxusu vždy zaberie.
 • Nechajte kúpeľňu ožiť pomocou živých kvetov. Môžu to byť rezané kytice vo váze, ale aj pôvabný fikus v rohu či efektne prevísajúci vinič v závesnom črepníku. Je mnoho druhov rastlín, ktorým sa v kúpeľni bude dariť skvelo hoci aj bez okien.

Na záver: Krásna kúpeľňa je dokonalou bodkou za vašou krásnou domácnosťou

Kúpeľňa vám nemusí pripadať ako tá najdôležitejšia miestnosť na svete. Ako vyzerá a ako sa v nej cítite však významne ovplyvňuje váš celkový dojem z vašej domácnosti – a úplne rovnako pôsobí aj na vašich hostí. Či už práve plánujete kúpeľňu vo vašom novom dome alebo zvažujete prerábku tej starej, vložiť do nej trochu energie, kreativity aj financií sa vám iste vyplatí. Veríme, že aj vďaka nášmu článku máte teraz dostatok inšpirácie na to, aby ste sa do toho pustili tiež.

Odporúčané produkty