Domavi > Kvety > 15 najlepších kvetov do obývačky

15 najlepších kvetov do obývačky

Obývačka je pri výbere miesta pre izbové rastliny jednou z najobľúbenejších možností. Trávime v nej veľa času, takže tu vieme náležite oceniť krásu a vôňu kvetov. Najlepšie si tu tiež užijeme ich schopnosť prečisťovať vzduch a absorbovať z neho škodlivé látky.

Do obývačky sa hodia tak zelené rastliny, ako aj kvitnúce kvety. Je to ideálne miesto pre veľké črepníkové rastliny stojace priamo na zemi. Stále obľúbenejšie sú však v obývačkách aj dekoratívne visiace črepníky, ktoré sú vhodné najmä pre popínavé a vzdušné rastliny.

Pri výbere kvetov však treba zvážiť aj praktické kritériá, ako je prístup k priamemu svetlu, rozmiestnenie vykurovacích telies, dispozícia obývačky či prúdenie vzduchu. Niektorým kvetom sa bude dariť aj v tmavom kúte či na polici. Iné sú však oveľa náročnejšie.

Aké kvety sú teda práve do vašej obývačky vhodné? Ako im vybrať ideálne stanovisko a ako sa o ne správne starať?

V nasledujúcom zozname nájdete najlepšie kvety do obývačky aj s užitočnými tipmi pre ich úspešné pestovanie.

1. Aloe Vera

Aloe Vera je nezameniteľná. Jej mäsité špicaté listy s ostrými okrajmi spoznáte na prvý pohľad. No viac než vzhľadom je známa blahodarnými účinkami v oblasti medicíny a kozmetiky.

Či už ju chcete pestovať pre jej krásu alebo vlastnosti, doprajte jej svetlé a teplé miesto. Ako sukulent potrebuje zálievku len raz za 2 týždne, ideálny je pre ňu drenážny črepník s odtokom na prebytočnú vodu.

Ako z nej získať liečivý gél? Takáto aloa musí mať už aspoň tri roky a sýto-zelenú farbu, ktorá napovie, že je spokojná a má veľa účinných látok. Gél nájdeme v dužine vonkajšieho listu, ktorý opatrne odrežeme.

aloe vera

2. Amarylis

Túto exotickú rastlinu môžete poznať aj ako amarylku. Nevšednými do ružova, biela či červena sfarbenými kvetmi spoľahlivo skrášli každý priestor, preto sa stále častejšie pestuje aj v bytoch.

Amarylis rastie z cibuľky, kvitne v zimných mesiacoch a jej výrazná vôňa je najintenzívnejšia večer. Na výber máte z množstva poddruhov, ktoré vyzerajú skvelo aj v kombináciách.

Najlepším miestom pre svetlomilnú amarylku je južné či juhovýchodné okno. Pri nedostatku svetla dokonca niekedy vôbec nekvitne. Ak máte doma malé deti či zvieratká, umiestnite ju niekde, kde na ňu nedosiahnu, pretože je jedovatá.

amarylis

3. Begónia

Rozmanitosť jednotlivých druhov begónií je taká veľká, že ich môžete omylom považovať za mnoho rozdielnych rastlín. Všetky sa však tešia obľube pre svoju nenáročnosť a efektný vzhľad.

Kým na čerstvom vzduchu zvykneme pestovať najmä kvitnúce druhy, v interiéri sa budú skvelo vynímať aj begónie s okrasnými, do fialova, žlta či červena sfarbenými listmi.

Begónia je háklivá na prievan a prudké zmeny teploty. Vyhovuje jej rozptýlené svetlo, priame lúče ju môžu spáliť. Tento kvet miluje vlhkosť vzduchu aj pôdy. Vyhnite sa však namáčaniu jeho listov aj preliatiu.

begónia

4. Brečtan

Keď sa povie popínavá rastlina, mnohí z nás si automaticky predstavia brečtan. Niet divu – vďaka hviezdicovým listom v kontrastnej kombinácii svetlej a tmavej zelenej je, skrátka, nezameniteľný.

Najznámejší je ako vonkajšia rastlina, ktorá vie efektne obrásť celý dom. Stále populárnejší je však aj ako izbový kvet, ktorý sa hravo plazí po nábytku, prevísa zo závesného črepníka či knižnice.

Na pestovanie nie je náročný. Tmavší brečtan je spokojný aj v tieni, no svetlejšie typy potrebujú dostatok svetla. Oba typy však neznesú prekúrené miestnosti a suchý vzduch.

5. Dracena

Dracenu môžete na prvý pohľad považovať za druh palmy. V skutočnosti však má, prekvapivo, bližšie k špargli. Táto neprehliadnuteľná rastlina pochádza z Ázie a Afriky. U nás sa pestuje takmer výlučne v interiéroch.

Zamilujete si ju najmä pre jej nenáročnosť. Vystačí si s polotieňom a teplotou 15 až 25 °C. Zalievajte ju niekoľkokrát do týždňa po troškách. No prežije aj, keď na ňu občas zabudnete.

Ako vám bude dracena rásť, bude ju treba presádzať. Robte tak vždy na jar a nezabudnite ani na kvalitné tekuté hnojivo pre izbové rastliny.

dracena

6. Filodendron

Filodendron vám do domu prinesie závan exotiky. Jeho veľké srdcovité listy krásne oživia každý priestor a vďaka majestátnym rozmerom sa ľahko stane jeho ústrednou ozdobou.

Filodendron potrebuje svetlo, nemá však rád priame slnečné lúče. V lete sa mu páčia teploty do 25 °C, v zime znesie aj o desať menej. Pozor však na drastické výkyvy teplôt, na ktoré je kvet citlivý.

Keďže ide o tropickú rastlinu, potrpí si na vlahu. Polievajte ho tak, aby nikdy nemal suchú pôdu, v lete pomôže aj pravidelné rosenie listov. Spokojný filodendron vás môže výnimočne prekvapiť aj kvetom.

7. Juka

Juka je neprehliadnuteľná a ak sa jej darí, môže narásť do celkom impozantných rozmerov – pokojne aj do 1,5 metra. Skvelo sa preto hodí všade, kde je pekne na očiach a má dostatok priestoru. Podľa potreby ju treba aj pravidelne presádzať.

Juka vzhľadom pripomína menšiu palmu, no ide o sukulent, ktorý je doma skôr v púštnom prostredí. Vďaka tomu je nenáročná na zálievku – v lete ju stačí poliať raz za dva týždne, v zime raz za mesiac.

Vyššie nároky má na svetlo. Najšťastnejšia bude pri západne či východne orientovanom okne. Teší sa aj z tepla, pokojne až do 30 °C, dobre však znáša aj teplotné výkyvy.

8. Kaktus

Kaktusy patria k najobľúbenejším bytovým rastlinám. Sú odolné, dlhoveké, jedinečne vyzerajú a možno ich umiestniť takmer hocikde. Milujú svetlo, takže ich pokojne dajte aj priamo na okno.

Ide o suchomilné rastliny, ktoré potrebujú priepustný substrát a minimum vlahy. Podľa konkrétneho druhu sa vám za starostlivosť môžu odvďačiť aj kvetmi, v prípade opuncie aj chutnými plodmi.

Pokiaľ ide o teplotu, svedčí im teplo až do 30 °C. Prispôsobia sa aj zimným podmienkam. Ideálne je zazimovať ich v chladnej miestnosti (do 14 °C), čím podporíte rast ich kvetov.

9. Krotónovec

Krotónovec si zamilujete pre jeho pestrofarebnosť, ktorá spoľahlivo dodá iskru každej miestnosti, kde ho budete pestovať. Keď si však na jednom mieste zvykne, nepresúvajte ho – zmeny mu nerobia dobre.

Pôvodne ide o kvitnúci krík z južnej Ázie, v domácich podmienkach však nekvitne. Miluje teplo, preto ho nenechávajte v chlade pod 16 °C. Zle znáša aj prievan a netesniace okná.

Pozor tiež na suchý vzduch. Ak ho v byte máte, treba vzduch v blízkosti rastliny zvlhčovať a jednotlivé listy tiež zavlažovať handričkou či postrekom. V lete krotónovec môžete aj príležitostne sprchovať.

krotónovec

10. Olivovník

Olivovník všetci poznáme predovšetkým ako stredomorskú drevinu s chutnými a zdravými plodmi. Stále častejšie sa s ním však môžeme stretávať aj v črepníkoch v bytoch a domoch.

Na pestovanie nie je náročný. Vydrží v chlade aj teple, nevyžaduje veľa vody a ak ho budete na jar a v lete mierne hnojiť, bude vám rásť ako z vody.

Na plody si však zálusk nerobte, skutočných olív sa pri pestovaní v byte určite nedočkáte. Olivovníky v črepníku majú skôr podobu ozdobného bonsaja s krásne pokrúteným kmeňom a príležitostne aj s jemnými bielo-žltými kvetmi.

11. Orchidea

Orchidea je pre svoj extravagantný vzhľad jedným z najžiadanejších kvetov. Často sa dáva do daru miesto rezaných kvetín. Nie vždy sa však o ňu obdarovaný dokáže starať, pretože je pomerne náročná.

Ide o teplomilnú rastlinu, ktorej sa darí priamo na okne či dokonca nad radiátorom. Neznáša, naopak, zimu a prievan. Zalievajte ju málo – stačí aj raz za jeden či dva týždne.

Orchidey sa zvyknú hnojiť, pomerne ľahko sa presádzajú aj množia. Často ich však trápia baktérie či vírusy, ktoré prezradí zhnednutie. Takúto rastlinku oddeľte, než sa nakazia aj ostatné kvety.

orchidea

12. Strelícia

Strelícia je unikátna svojím exotickým červeno-oranžovým kvetom, ktorý sa bude krásne vynímať najmä v interiéroch ladených do svetlých farieb. Vyžaduje však trpezlivosť – kvitne až po 3 – 5 rokoch.

Táto vysoká tropická rastlina sa v južnejších polohách zvykne pestovať v záhonoch. U nás sa však udomácnila predovšetkým izbová verzia, ktorá dorastá zhruba do 120 centimetrov.

Strelícii sa darí priamo na okne, pretože má rada svetlo. Poliať ju stačí raz za 10 dní, no v lete sa poteší aj roseniu rozprašovačom. Nezabúdajte ju pravidelne presádzať, pretože jej korene rastú do hĺbky.

13. Šeflera

Pri pohľade na šefleru v črepníku by ste asi neverili, že ide o drevinu, ktorá v domovskej Austrálii dorastá až do 40 metrov. O strop sa však nebojte – v bytových podmienkach nepresiahne 1 meter.

Šeflera vyniká dlaňovitými listmi a jednoduchým pestovaním. Bežné bytové teploty jej celoročne vyhovujú a niekoľko hodín denne znesie aj priame svetlo.

V domácich podmienkach šeflera nezvykne kvitnúť, no môže vás prekvapiť. Pre podporu rastu do výšky je vhodné dať jej opornú tyč a poteší sa aj difuzéru či inému spôsobu zvlhčenia vzduchu v izbe.

14. Šplhavnica

Šplhavnica, známa aj ako divý Jano, je obľúbená pre svoj popínavý vzhľad. Skvelo sa vďaka nemu hodí do závesných črepníkov, ale napríklad tiež na knižnicu či otvorený šatník.

Rastlina má pôvod v tropickej Ázii a je príbuznou lián. Pri pestovaní si však na exotické podmienky nepotrpí – nepotrebuje veľa svetla ani časté polievanie, a tak sa hodí aj pre začiatočníkov.

Šplhavnica rýchlo rastie a z vedeckých štúdií vychádza ako premiant v schopnosti čistenia vzduchu. Dajte však pri jej pestovaní pozor na svojich domácich miláčikov – jej listy aj stonky sú jedovaté.

15. Tillandsia

Tilandsia je medzi izbovými rastlinami skutočný unikát. Môžete ju poznať aj pod názvom vzdušná rastlina, pretože ide o kvet, ktorý nepotrebuje pôdu a žije tak zdanlivo naozaj zo vzduchu.

Vyníma sa najmä v okrasných priehľadných miskách či malých akváriách. Krásna je aj v závesných črepníkoch – ideálne presklených, aby jej vzdušnosť vynikla.

Miesto polievania tilandsiu raz týždenne namočte do mäkkej (najlepšie dažďovej) vody a v lete ju roste. Tieto kvety milujú pohyb čerstvého vzduchu a svetlé miesta. V lete ich môžete dať aj na balkón.

Izbové kvety majú svoje miesto v každej obývačke. Či už sa tu rozhodnete pestovať zelené rastliny alebo pestrofarebné kvety, vášmu priestoru dodajú pôvab, sviežosť aj štýl.

Dôležitým predpokladom úspešného pestovania je najmä vhodné stanovisko a adektvátna starostlivosť. Keďže obývačku máme neustále na očiach, môžeme sem umiestniť aj náročnejšie rastlinky, ktoré treba zalievať či rosiť denne.

Aké kvetiny sa však, naopak, do obývačky nehodia? Pozor si dajte napríklad na jedovaté rastliny v domácnosti so zvieratami či malými deťmi, pretože obývačka je po väčšinu dňa voľne prístupná všetkým členom domácnosti.

Väčšina bytových obývačiek tiež nie je príliš vhodná pre rastliny, ktorým vadí suchý vykúrený vzduch, keďže práve v tejto miestnosti v zime často kúrime najviac.

Pomôcť si môžete zvlhčujúcimi difúzermi a miernejším kúrením. Obzvlášť chúlostivé rastliny či zimné kvety je však najlepšie počas tohto obdobia presunúť z obývačky do nejakej inej miestnosti.