Domavi > Obývačka > Ako osvetliť obývačku
ako osvetliť obývačku

Ako osvetliť obývačku

Keď k vám príde návšteva, pozvete ju do obývačky. Ide o reprezentatívny priestor. Preto je veľmi dôležité, aby bola útulná.

Vo všeobecnosti platí, že dobre sa cítime v osvetlených priestoroch. Lámp a svietidiel je však na trhu veľmi veľa. Stropné, nástenné, závesné i bodové svietidlá. Stojace i stolové lampy. V rôznych prevedeniach a tvaroch, z rôzneho materiálu, moderné či rustikálne. Ako to všetko skombinovať a ako si vybrať ten správny zdroj svetla? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Každá lampa má svoju špecifickú funkciu

Závesné svietidlá pútajú pozornosť

Výborne sa hodia nad pohovku. Nemusí však byť jednoduché vybrať to správne závesné svietilo. Rôzne materiály, štýly a farby. Dizajnéri sa naozaj snažia a každý rok prichádzajú s prekvapeniami.

Stojace lampy osvetlia nielen kút, ale aj knihu

Pohodlné kreslo a dobrá kniha. Nutné je však aj dobré osvetlenie, inak sa čítanie stáva trápením. Vhodné sú stojace lampy s teplým svetlom. Niektoré stojace lampy majú extra svetlo na čítanie a sú tak nielen pekným interiérovým doplnkom, ale aj funkčné a praktické.

Stolové lampy od výmyslu sveta

Množstvo farieb, materiálov a tvarov, no aj technických prevedení. Niektoré stolové lampy sú bezdotykové, iné si môžete zobrať so sebou, kam len potrebujete.

Nástenné svietidlá ako dekorácia

Najlepšie sa hodia nad štýlovú drevenú komodu či nad obraz, na ktorý chcete upriamiť pozornosť. Môžu však byť aj jednoduché, funkčné a umiestnené nad pohovkou slúžiť ako náhrada stojacej lampy. Umiestňujú sa do výšky očí, preto sú mnohé naozaj kreatívne a samé o sebe sa stávajú dizajnovým doplnkom interiéru.

Bodové svietidlá a reflektory svietia presne tam, kde je to potrebné

Ak potrebujete nasmerovať svetlo požadovaným smerom, určite siahnite po reflektoroch a bodových svetlách. Nastavíte si ich ako potrebujete. Môžu sa umiestniť na stenu alebo strop obývačky a svietiť rôznymi smermi.

Netradičné svietidlá, ktoré by ste si však mali všimnúť

Stojaca lampa, ktorá visí

Na prvý pohľad bláznovstvo, ale v skutočnosti celkom dobrá vychytávka. Lampa ako keby lietala. Je možné ju nainštalovať aj na strop. Hodí sa skôr do extravagantnejších priestorov moderného typu.

Jemné, doplnkové svetlá

Navodia príjemnú atmosféru a majú estetickú funkciu. Drobné LED svetlá na šnúrke doplnené o fotografie vašej rodiny krásne rozžiaria steny obývačky a malé lampičky ako keby ledabolo položené niekde v policiach urobia z obyčajného regálu s knihami výnimočnú knižnicu.

Svetlo na koľajniciach

Nie svetlo na konci tunela, ale na moderných koľajnicových a lankových systémoch. Tieto svietidlá sú vhodné predovšetkým do otvorených priestorov, ideálne do obývačky, ktorá je spojená s kuchyňou.

osvetlenie obývačky

Lampy budúcnosti

Tie najmodernejšie svietidlá a lampy je možné ovládať diaľkovým ovládačom, aplikáciou alebo hlasom. Môžete meniť farbu svetla, jeho jas a podobne. Ide o skutočne inteligentné osvetlenie budúcnosti.

Ambientné osvetlenie

Nejde o úplnú novinku, ale o trend určite. Ide o rovnomerné osvietenie miestnosti jednou vrstvou svetla. Má množstvo výhod. Napríklad kompenzuje žiaru monitoru počítača a televízie, chráni teda aj náš zrak. Vyrovnáva jas a kompenzuje ho. Ambientné osvetlenie dosiahneme rozmiestnením viacerých stojacich lámp po obývačke, alebo stropným osvetlením. To môže byť zapustené priamo do stropu alebo mať podobu stropníc a bodových svetiel.

Podhľadové svietidlá

Slúžia pre rozžiarenie interiéru a navodzujú príjemnú a relaxačnú atmosféru. Nazývame ich aj zápustnými svietidlami. Sú často LED, takže aj úsporné.

Podľa akých kritérií vyberať osvetlenie

Rozhodujúca je výška stropu

Visiace lustre sú krásne, ale nehodia sa do každej obývačky. Ak máte nízky strop, na miesto pekného osvetlenia, vám bude visiaca lampa len zavadzať. V takomto prípade si určite vyberte stropné svetlo. Nemusíte sa báť, že ide o menej hodnotný kúsok, alebo že nebude pútať pozornosť. Práve naopak.

Vyberajte podľa rozlohy obývačky

Malý priestor a minimalistické zariadenie idú ruka v ruke so stropnými alebo nástennými svietidlami. Veľké visiace lustre naopak priestor opticky ešte viac zmenšia. Avšak, ak máte k dispozícii viac štvorcových metrov, môžete pokojne osvetlenia kombinovať.

Teplé alebo studené svetlo

Teplé svetlo sa hodí do miestností, ktoré sú určené na oddych, teda aj do obývačky. Naopak, studené svetlo sa hodí do pracovne a do miestností, v ktorých potrebujeme určitú dávku koncentrácie. Ak sa neviete rozhodnúť, vyberte si svetlo neutrálne, ktoré je najbližšie prirodzenému dennému svetlu.

Zvážte účel osvetlenia

Chcete v obývačke predovšetkým relaxovať? Vyberte si svietidlo, ktoré vytvorí prítmie. Nie je jeho úlohou miestnosť celkom prežiariť. Naopak, ak si chcete v obývačke vytvoriť aj pracovňu, vhodné sú stolové lampy, pokojne aj so studeným svetlom. Je dôležité, aby tieto lampy a lampičky mali nastaviteľný krk a môžete tak svetlo smerovať podľa toho, kde ho najviac potrebujete.

Myslite aj na úsporu

V obývačke priemerná rodina strávi asi 4 hodiny denne. To je veľa času a tým pádom aj veľa svetla. A svetlo nie je zadarmo. Preto vyberáme úsporné zdroje svetla, napríklad kvalitné kompaktné žiarovky alebo LED žiarovky. Ak má luster viac ramien, môžete siahnuť po žiarovke s nižším výkonom. Nevyberáme tak osvetlenie len podľa toho, ako vyzerá a ako sa do priestoru hodí, ale aj podľa toho, koľko energie spotrebuje.

Ako správne osvetliť obývačku

Nemiešajte štýly

Existuje množstvo druhov svietidiel. Je dobré však vybrať do jednej miestnosti svietidlá v jednom štýle. Mali by ladiť aj so zvyškom zariadenia. Pri moderných dizajnoch sa vám ponúka viacero možností, avšak avantgardné a moderné stropné svietidlá sa vám určite nepodarí zladiť s romantickými a vintage kúskami.

Začnite hlavným osvetlením

Ako prvé si vyberte centrálne osvetlenie a od neho odvíjajte ďalšie zdroje svetla. Na výber máte mnoho možností. Nezabúdajte na to, že luster, či už stropný alebo závesný, je často miestom, kam blúdi veľa pohľadov. Vyberajte preto starostlivo.

svetlá do obývačky

Priame a nepriame osvetlenie

Okrem toho, že použijete žiarovky s teplým svetlom, vyberte si taký luster, z ktorého svetlo nemieri priamo dole, ale do stropu a odtiaľ sa odráža do miestnosti. Neoslňuje a netieni. Nevytvára zbytočne presvetlené miesta, ani tmavé kúty. Každý chce mať doma takýto krásny luster alebo dizajnové stropné svietidlo, ale nesmie ísť o jediný zdroj svetla. Aby bol efekt osvetlenia obývačky naozaj  dokonalý, mali by ste ho doplniť o samostatné lampy, či už stolové, stojanové alebo nástenné.

V obývačke by malo byť viac zdrojov svetla

Samozrejmosťou je stolová lampa a stojaca lampa osvetľujúca kút. Ale tam to nemusí končiť, možností je ešte viac. Svetlo môžete umiestniť napríklad aj v blízkosti televízora, pretože nie je vhodné televíziu pozerať po tme. Stačí malá stolová lampa. V modernejších interiéroch to ale môže byť aj LED osvetlenie priamo za televízorom.  Na tento účel sa používajú aj farebné mesiace svietidlá. Často ich nazývame aj náladové, pretože svietia nízkou intenzitou, ale veľmi ovplyvňujú charakter miestnosti. Nie do každej obývačky sa však takéto osvetlenie hodí. Treba myslieť na to, že všetky zdroje svetla by mali byť jednotné, v rovnakom štýle.

Odporúčané produkty