Domavi > Kuchyňa > Podlaha do kuchyne – z akých materiálov máte na výber?
podlaha do kuchyne

Podlaha do kuchyne – z akých materiálov máte na výber?

Modernizácia či rekonštrukcia domácností patrí v dnešnom svete azda medzi najčastejšie riešené témy vôbec. A keďže bývať potrebuje každý z nás, určite oceníte naše poradenstvo v rámci vhodných, ale aj nevhodných podláh do vašich kuchýň – sŕdc domovov.

Rôznorodosť materiálov a ich odlišné vlastnosti nútia človeka zamyslieť sa, aký materiál zvoliť práve do kuchyne, kde sú nároky na podlahu snáď najvyššie z celkovej domácnosti. Trvanlivosť, odolnosť, ale aj útulnosť a celkový komfort sú najpodstatnejšie faktory, na základe ktorých sa v konečnom dôsledku rozhodnete pre dokonalú podlahu do kuchyne práve pre vás.

Drevená podlaha pre útulie

Mnohí si spojitosť dreva a nadmernej vlhkosti či nečistoty v kuchyni nevedia predstaviť. Áno, na prvý pohľad to môže byť nezlučiteľná kombinácia, avšak, opak je pravdou. Teda, podlahu z dreva si môžete aplikovať aj do kuchyne. Musíte však dodržať niekoľko zásad.

Začneme tým, že drevo všeobecne pôsobí útulne a teplo. Drevená podlaha či samotný nábytok nadobúda svoje pravé čaro najmä v období Vianoc. Zároveň, vôňa dreva navodzuje dokonalú atmosféru, čo určite v tento krásny čas oceníte.

Drevo je jedným z mála materiálov, ktoré nestarnú. Vďaka tomu sa drevená podlaha radí medzi trvácne podlahy s dlhou životnosťou. Aby bola životnosť drevenej podlahy zachovaná čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu náležite starať. V tomto vám istotne pomôžu špeciálne prípravky určené na drevo. Čističe vyrobené na iné povrchy, ktoré zároveň obsahujú rôzne druhy silných chemikálií, môžu podlahu z dreva nadmerne vysušiť, čo vedie k rýchlemu poškodeniu takejto podlahy. Vyberajte preto starostlivo!

akú podlahu do kuchyne

Drevo je poddajný, pracujúci materiál, preto je aj veľmi príjemné pri chôdzi, čo určite pri „lietaní“ v kuchyni oceníte. Pod podlahu z dreva je možná inštalácia elektrického podlahového kúrenia.

Podlaha v kuchyni musí byť odolná voči nadmernej vlhkosti, preto určite odporúčame tvrdé drevo. Vhodné sú dreviny ako dub, jaseň, buk alebo orech.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh dreva, nezabudnite sa oň náležite starať. Životnosť dreva niekoľkonásobne predĺžite už len samotným lakovaním. Lesklý, hladký a dôkladne ošetrený povrch dreva vám zabezpečí jednoduchú údržbu v prípade znečistenia, ale aj účinnú ochranu voči nadmernej záťaži či vlhkosti.

Výhody drevenej podlahy

 • mäkký materiál
 • poddajnosť
 • životnosť
 • všestrannosť – hodí sa kamkoľvek

Nevýhody drevenej podlahy

 • náročnejšia údržba
 • pracujúci materiál náchylný na výkyvy teplôt

Keramická dlažba ako symbol odolnosti

Keramická dlažba predstavuje klasiku modernej kuchyne. Vďaka svojmu hladkému povrchu si získala srdce nejedného obyvateľa novodobej domácnosti. Nuž, aj dlažba má svoje pre a proti. A my si ich všetky teraz dopodrobna prejdeme.

Keramická dlažba sa do kuchyne hodí najmä z dôvodu svojej ohromnej odolnosti a jednoduchej údržby. Aj keď, keramika zvykne byť krehká, vďaka pružnosti si zachováva stabilitu a trvácnosť. Preto sa radí medzi dlažby s vyššou nosnosťou. Hladký povrch sa postará o jednoduchú starostlivosť a bezproblémovú údržbu.

Veľkou nevýhodou dlažby, ktorá mnohých ľudí odrádza, je nadmerný chlad. Tento problém dokáže vyriešiť menší koberec.

Napriek tomu, že dlažby sú zväčša veľkoformátové, špáram sa jednoznačne nevyhnete. A keďže kuchyňa predstavuje akýsi zbierku rôznych chemikálií a kyselín, dbajte o správny výber špárovacej hmoty. Odporúčame hmotu odolnú voči kyselinám. Istota je istota.

Výhody dlažby v kuchyni

 • nosnosť a odolnosť
 • jednoduchá údržba vďaka hladkému povrchu
 • prispôsobivosť

Nevýhody dlažby v kuchyni

 • chladivý povrch
 • špáry

kuchynská podlaha

Laminátom nič nepokazíte

Nástupca parkiet, ktorý si získal miesto aj v kúpeľniach, je laminát. Vyznačuje sa nielen odolnosťou voči mechanickému poškodeniu či škvrnám, ale dokonca aj voči priamemu slnečnému žiareniu.

Pri laminátovej podlahe vás určite prekvapí jej jednoduchá a najmä rýchla inštalácia. Aplikuje sa totiž bez použitia lepidla. Vďaka tomu si ju viete v prípade sťahovania bez problémov vziať so sebou kamkoľvek.

Novinku na trhu predstavuje laminát s antibakteriálnym povrchom. Preto ho oceníte v domácnosti s malými deťmi či v prostredí so zvieratami. Ten zároveň plní aj ochrannú funkciu, čím zvyšuje samotnú životnosť podlahy.

Aj pri lamináte existuje možnosť využitia podlahového vykurovania, čo spraví z tejto podlahy príjemnú a zároveň modernú pôdu pod nohami.

Výhody laminátu v kuchyni

 • odolnosť voči priamemu slnečnému žiareniu
 • inštalácia bez použitia lepidla
 • aj s antibakteriálnym povrchom

Nevýhody laminátu v kuchyni

 • pri nesprávnej starostlivosti vzniká riziko rýchleho opotrebenia a skracovania životnosti

Vinylová podlaha pre lenivých

Vďaka svojej príliš jednoduchej údržbe patrí vinyl medzi jeden z najobľúbenejších materiálov v domácnostiach, pričom dokáže ušetriť kopec času. Jej obľúbenosť je ukrytá v nadmernej odolnosti a tvrdosti materiálu. Vinylová podlaha sa taktiež pýši aj svojimi antistatickými vlastnosťami. Avšak, aj napriek tomu je vinyl príjemne teplý na dotyk, čo určite využijete pri zariaďovaní útulnej kuchyne.

Použitie vinylových podláh sa osvedčilo najmä v domácnostiach, kde panuje kuchyňa spojená s obývacou izbou. Bez ohľadu na to, akým veľkým priestorom disponujete, vinyl sa postará o optické zväčšenie takejto miestnosti. Vďaka tomu dokážete zútulniť dve miesta naraz, čo vašu návštevu určite nadchne.

Výhody vinylovej podlahy

 • má antistatické vlastnosti
 • teplá na dotyk
 • naozaj jednoduchá údržba
 • optický zväčší relatívne malý priestor

Nevýhody vinylovej podlahy

 • náročnejšia aplikácia podlahy
 • bez antibakteriálneho povrchu

Marmoleum pre najnáročnejších

Na záver spomenieme aj tento špeciálny materiál, ktorý si získal obľubu najmä vo viacčlenných domácnostiach. Najviac vás asi poteší to, že jeho využitie je univerzálne a preto ho viete použiť aj ako podlahu do kuchyne.

Prírodný, no pevný materiál s antistatickými vlastnosťami je ako stvorený pre naplnenie požiadaviek aj tých najnáročnejších. Práve ste objavili univerzálnosť, dlhú životnosť a jednoduchú údržbu v jednom.

Marmoleum je takzvané vylepšené linoleum, avšak bez typického zápachu linolea. Jednoduchú údržbu zasa ocenia časovo vyťažené rodiny.

Túto novinku milujú predovšetkým alergici, pričom povrch tejto podlahy odpudzuje rôzne druhy alergénov a baktérií. Na svoje si teda prídu milovníci domácich zvierat, ale aj rodiny s deťmi, ktoré začínajú chodiť, ale aj ich kombinácia. Najväčšie pozitívum tejto podlahy predstavuje zdravotná neškodnosť a s ňou spojený lepší život najmä pre alergikov.

Marmoleum a jeho výhody

 • vhodné pre každého zo zdravotného hľadiska
 • trvácnosť pozitívnych vlastností materiálu
 • bez zapachu

Marmoleum a jeho nevýhody

 • na svoje si neprídu tí, ktorí neobľubujú linoleum

Vždy máte na výber

Na svete existuje mnoho rôznych materiálov a je len na vás, či sa rozhodnete pre drevo, plast alebo mramor. A, nezabúdajte, vždy máte na výber z rôznych druhov a typov kobercov, ktoré vám určite spríjemnia chvíle v kuchyni, bez ohľadu na to, či vlastníte teplú alebo chladnú podlahu.

Dbajte na správnu starostlivosť o podlahu

Pri otázke, aký druh čistiaceho či leštiaceho prostriedku pre vašu podlahu zvoliť, vždy vyberajte dôkladne a rozumne. Každý materiál je iný a tým sa líšia aj jeho jedinečné potreby, ktoré použitím nesprávneho produktu môžete nenávratne zničiť.

Starajte sa preto dôsledne o svoju podlahu, lebo mať dnes pevnú (a kvalitnú) pôdu pod nohami je základ.

TIP!

V starostlivosti o podlahu akéhokoľvek druhu si viete pomôcť aj s prírodnými, domácky vyrobenými čističmi.

Takéto typy čističov sú šetrné nielen k daným povrchom, ale aj k vášmu zdraviu. Mnoho chemických prostriedkov určených na čistenie podláh a ich starostlivosť môžu vyvolať rôzne zdravotné komplikácie a to najmä ťažkosti s dýchaním, alergické reakcie či dráždivosť kože a slizníc.

Taktiež, nevhodný alebo nesprávne zvolený chemický prípravok môže nenávratne poškodiť či znehodnotiť vašu podlahu.