Domavi > Kuchyňa > Ako si vybrať kávovar? Niekoľko tipov a rád, ktoré vám pri výbere pomôžu
kávovary

Ako si vybrať kávovar? Niekoľko tipov a rád, ktoré vám pri výbere pomôžu

Začať ráno zlou šálkou kávy je občas horšie ako nedať si kávu vôbec. A pritom je to také jednoduché – stačí mať doma kávovar, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám na dobrú kávu. Ak ste boli doteraz zvyknutý na zalievanú či instantnú kávu a chcete prejsť na kvalitnejšiu verziu dobrej kávičky, poradíme vám, ako postupovať pri výbere kávovaru.

Ak stále váhate nad tým, či si domov kúpiť vlastný kávovar, odpoveď znie ÁNO! Okrem výbornej kávy vám ponúka hneď niekoľko výhod, a to:

  • Z dlhodobého hľadiska vám kávovar ušetrí kopec peňazí. Už nebudete mať takú veľkú potrebu chodiť každý deň na kávu do kaviarne, kde stojí minimálne jedno až dve eurá.
  • Ďalšou výhodou je intenzívna vôňa kávy, ktorá sa bude niesť po celej kuchyni. Vôňa kávy má pre človeka antistresové a ukľudňujúce účinky.
  • Stačí mať doma kávovar a každý člen rodiny si môže spraviť presne takú kávu, akú má najradšej. Či už je to espresso, americano, lungo alebo latté, všetko dokážete pripraviť na jednom stroji.

Pred kúpou kávovaru si treba ujasniť to, čo od neho očakávate. Predsa len, na trhu je veľké množstvo rôznych typov kávovarov, ktorých cena sa podstatne líši. Mali by ste vedieť, akú kávu pijete najradšej, koľko káv denne si pripravíte, aký veľký kávovar sa vám zmestí do kuchyne, koľko času chcete pri príprave kávy stráviť a, samozrejme, koľko peňazí ste ochotný do kúpy kávovaru investovať.

Akú kávu pijete?

Kávu vám pripraví každý kávovar na trhu, avšak je veľký rozdiel v tom, akú kávu pijete najradšej. Pokiaľ je vaším obľúbencom klasické espresso, zadovážte si automatický kávovar. Ak máte radi kávu s napeneným mliekom, teda cappuccino či latté, obzerajte sa po kávovaroch, ktoré majú funkcie na prácu s mliekom. Ak si ale nepotrpíte na hustom olejovom základe kvalitné espressa, vhodný pre vás bude prístroj na prípravu filtrovanej kávy či moka kávovar.

Obsluha kávovaru

Ak sa každé ráno ponáhľate a jediné, čo stíhate, je zmačknúť gombík na kávovare, potom je pre vás jednoznačne najlepší plnoautomatický kávovar. Ak ale chcete mať z prípravy kávy doslova zážitok, potom je pre vás najlepší pákový kávovar, ku ktorému si dokúpite mlynček na kávu a iné baristické pomôcky.

Koľko káv sa v domácnosti vypije?

Ak sa u vás doma vypijú denne 2 – 3 šálky kávy, je zbytočné kupovať si drahý automat. Vhodnejší by bol pre vás kapsulový kávovar. Naopak, ak sa u vás denne spraví aj 10 káv, potom by bol kapsulový kávovar finančne veľmi nákladný.

Základné typy kávovarov

Pákový kávovar

Pákové kávovary sú najmä pre ľudí, ktorí si vychutnávajú nielen pitie kávy, ale aj samotnú prípravu. Pred samotnou prípravou kávy si musíte kávu namlieť. Samozrejme, máte možnosť kupovať si už namletú kávu, ktorej aróma ale rýchlo vyprchá. Preto je najlepšie si vždy zomlieť čerstvú. Kávu následne natlačíte do páky prístroja a nasadíte ju pod trysky.

Výhody: nižšia nákupná cena, menšie rozmery, výborná chuť a vôňa

Nevýhody: pracná a zdĺhavejšia prípraca, náročnejšie čistenie

Automatický kávovar

Medzi automatickými kávovarmi si môžete vybrať buď taký, ktorý vám pripraví iba espresso, taký, ktorý má napeňovač mlieka alebo dokonca kávovar, ktorý vám stlačením jedného gombíka pripraví výborné napenené cappuccino, keďže má v sebe zásobník na mlieko. Rozdiel je najmä v cene. Moderné a drahšie kávovary majú dnes už mnoho špeciálnych funkcií ako napríklad ohrievač šálky, časovač alebo internú pamäť.

Každý automatický kávovar má v sebe zabudovaný mlynček, môžete si nastaviť, koľko vody chcete a tiež to, či chcete silnejšiu alebo slabšiu kávu. Tieto kávovary sú určené najmä pre ľudí, ktorí preferujú rýchlu prípravu a kvalitnú chuť.

Výhody: káva je vždy čerstvo zomletá, veľmi jednoduchá obsluha, rýchla príprava nápoja, pravá chuť espressa

Nevýhody: vyššia počiatočná investícia, väčšie rozmery, potreba občas kávovar servisovať

Kapsulový kávovar

Prvotná investícia do kapsulového kávovaru je pomerne nízka, preto sa pre tento druh kávovaru rozhodne veľká časť ľudí. Treba však myslieť na to, že kapsule do kávovaru nie sú úplne najlacnejšie. Tento druh kávovaru je veľmi jednoduchý na ovládanie – stačí napustiť do nádoby vody, vložiť kapsulu a vybrať si druh kávičky, ktorú si chcete spraviť. Veľkou výhodou je napríklad možnosť spraviť si v kapsulovom kávovare horúcu čokoládu či kakao.

Výhody: nižšia prvotná investícia, jednoduché ovládanie, malé rozmery, tichá príprava kávy

Nevýhody: náklady na jednotlivé kapsule, nemožnosť pripraviť si v ňom odrodovú kávu

Kávovar na prekvapkávanú kávu

Ak preferujete slabšiu kávu a nepotrpíte si na napenené espresso, potom je dobrou voľbou aj prekvapkávací kávovar. Na prípravu sa používa vopred namletá káva, pričom horúca voda preteká z vrchu cez kávu a papierový filter a následne kvapká do pripravenej nádoby. Ak chcete silnejšiu kávu, kávu pomelte čo najjemnejšie, naopak, ak chcete slabšiu kávu, pomelte ju na hrubo.

Výhody: nižšia cena kávovaru, naraz pripravíte aj väčšie množstvo kávy

Nevýhody: horkastejšia chuť, káva je bez peny

Moka kávovar

Ak máte radi tradičnú taliansku kávu a nechcete investovať veľa peňazí do kávovarov, dobre vám poslúži aj moka kávovar. Je to trojmiestny tlakový prístroj, ktorý sa dáva na sporák.

Výhody: štýlový dizajn, lacná investícia, jednoduché narábanie, typická chuť talianskej kávy

Nevýhody: zdĺhavejšia príprava, nenapenená káva

kávovary typy

Parametre, ktoré si pri výbere kávovaru treba všímať

Okrem ceny a typu kávovaru je dôležité pri kúpe pozerať aj na jednotlivé parametre. Základom je veľkosť, mali by ste si najskôr zmerať priestor v kuchyni, kam kávovar chcete umiestniť. Ďalej si všímajte:

  • Objem zásobníka na vodu
  • Možnosti nastavenia mlynčeka (mechanizmus mletia, stupne hrubosti mlynčeka)
  • Tlak pár
  • Automatické vypínanie
  • Možnosti samočistenia a údržby spotrebiča
  • Funkcie
  • Veľkosť zásobníka na kávu

Funkcie kávovaru pre väčší komfort

Dotykový displej – vďaka dotykovému displeju si môžete jednoducho vybrať kávu, ktorú si chcete pripraviť alebo jej intenzitu. Nestane sa, že sa “stratíte” v posuvnom tlačidlovom menu.

Funkcia horúcej vody – ak si zaobstaráte kávovar s touto funkciou, ľahko a najmä veľmi rýchlo si v ňom pripravíte napríklad čaj alebo vodu, s ktorou si zalejete rannú instantnú kašu.

Predhrievanie šálok – v každej kvalitnej kaviarni šálky najskôr predhrievajú. Káva si tak dlhšie udrží svoju teplotu, chuť a penu.

Vstavaný mlynček – táto funkcia vám prípravu kávy veľmi uľahčí. Najlepšie je vybrať si kávovar, kde si môžete nastaviť hrubosť mletia kávy, následne si môžete pripraviť nápoj presne podľa vašich preferencií.

Užívateľské profily – moderné a drahšie kávovary majú funkciu vytvoriť si jednotlivé profily, ku ktorým priradíte preferované druhy káv. Zíde sa to najmä v domácnostiach, v ktorých má každý člen rád iný typ kávy.

Časovač – môžete si nastaviť, kedy sa má kávovar zapnúť, kedy má predhriať šálky alebo presný čas, kedy vám má kávu pripraviť.

Automatické vypnutie – nemusíte mať strach z toho, či ste kávovar pred odchodom z domu nezabudli vypnúť.

SMART kávovary – dokážete ich ovládať pomocou smartfónu.

ako vybrať kávovar

Pri výbere toho správneho kávovaru do vašej domácnosti záleží najmä na vašich preferenciách a na tom, koľko ste do kávovaru ochotný investovať. Najvýhodnejšou a najlepšou voľbou sú automatické kávovary, avšak pri nich treba rátať s vyššou cenou.

Ak vám nevadí dlhšia príprava, naopak, máte doslova radosť, keď si môžete kávu aj pomlieť, zvoľte si pákový kávovar, v ktorom si vyrobíte fanstastické espresso plné peny. V prípade, že chcete rýchlu kávu pre viac osôb a nepotrpíte si na pravé espresso, vhodný je prekvapkávací kávovar. Ak sa u vás v domácnosti denne pripraví menší počet káv, prípadne máte deti, ktoré obľubujú kakao či horúcu čokoládu, jednoznačne investujte do kapsulového kávovaru. A ak ste pravý kávičkový gurmán, ktorý si potrpí na výbornú kvalitu a zároveň rýchlu prípravu, neváhajte a investujte do automatického kávovaru.

Odporúčané produkty