Domavi > Farby > Zelená

Zelená

Význam a symbolika

Zelená farba je pre ľudské oko najviac príjemná. Symbolizuje nám prírodu, rastliny a krajinu. Pôsobí na nás silne upokojujúco a uvoľňujúco. Celkovo z nej vyžaruje harmónia, sviežosť a mladosť. Pozitívne vplýva aj na vzťahy a priateľstvá. Najviac sa ňou obklopujú kreatívni, emotívni ľudia a tiež osoby milujúce prírodu i život. Dokáže nám pomôcť pri vyčerpanosti, nabíja nás energiou a zmierňuje migrénu. Zelená je tiež symbolom peňazí a bohatstva, preto niektoré odtiene v nás podnecujú chamtivosť.

Odtiene zelenej

Keď sa spomenie zelená farba, väčšina z nás si predstaví trávu, stromy, kvety a celkovo prírodu. Určite ste si všimli už len na listoch stromov, že žiaria mnohými odtieňmi zelenej. Je to tak, táto farba nám ponúka veľké množstvo odtieňov a vy si z nej môžete vybrať taký tón, ktorý sa vám páči najviac. Siahať môžete od svetlých pastelových tónov cez tyrkysové a olivové až k tmavo zeleným.

Farba Názov Hex
Zelená #00FF00
Pastelová zelená #C1E1C1
Aquamarínová zelená #7FFFD4
Hrušková zelená #C9CC3F
Pistáciová zelená #93C572
Olivovo zelená #808000
Trávovo zelená #7CFC00
Poľovnícka zelená #355E3B

Použitie v interiéri

Ak si chcete priniesť pokoj a harmóniu aj do svojho bývania, zelená farba vám s tým pomôže. Prírodné materiály spolu s prírodnými tónmi vám vytvoria idylický priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Hodí sa takmer do každej izby a výber odtieňa závisí tiež od vás. Prekvapivým faktom je, že zelená farba nepohlcuje ani neodráža svetlo, čoho výsledkom je takmer nulové optické zväčšovanie či zmenšovanie priestoru. Môžete tak siahať po svetlých, ale aj tmavých odtieňoch. Do spálne sa viac hodia tmavšie odtiene zelenej, ktoré vytvárajú útulnejší priestor. Obývačka vynikne príjemne ako v jemných, tak aj v tmavých tónoch. Ak potrebujete miesto na sústredenie, čiže pracovňu alebo detskú izbu, pomôže vám ju dotvoriť aj táto farba. Často je využívaná ako podkladová, pretože sa veľmi dobre kombinuje s inými farbami a materiálmi. Striedmejšie kombinácie vznikajú v spojení s bielou, sivou, hnedou a béžovou. Viac zaujímavejšie varianty môžu vykvitnúť zo zelenej a ružovej, červenej či zlatej. Nie ste fanúšikom zelenej farby v interiéri? Skúste ju dávkovať v malých množstvách na nábytku či iných doplnkoch.

Zelená farba na stenu

Zelená stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň zelenej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Zelená obývačka, Zelená spálňa, Zelená detská izba, Zelená kuchyňa, Zelená kúpeľňa.