Domavi > Kuchyňa > Viete, ako si vybrať kuchynský robot?
kuchynské roboty

Viete, ako si vybrať kuchynský robot?

Žiadny spotrebič nezhmotňuje pomocníka v kuchyni lepšie ako kuchynský robot. Svoje využitie nájde nielen v gastro podnikaní, ale aj v domácnostiach, v ktorých sú kuchyne využívané takpovediac naplno. Kuchynské roboty zvyknú disponovať množstvom funkcií a príslušenstva, ktoré vám nezanedbateľne uľahčia prácu či už pri varení, pečení, alebo iných činnostiach. Viete, ako si vybrať takéhoto domáceho pomocníka? Aké parametre a vlastnosti zohrávajú pri výbere dôležitú úlohu?

Základné rozdelenie kuchynských robotov

Ešte predtým, ako sa zameriame na výber kuchynských robotov, je dôležité ujasniť si ich základné rozdelenie. Na to sa môžeme pozrieť z dvoch uhlov pohľadu.

Rozdelenie na základe konštrukcie

Pohľadom na konštrukčné prevedenie rozdeľujeme kuchynské roboty na dva základné typy:

  • kuchynské roboty poháňané zdola
  • kuchynské roboty poháňané zhora

Zatiaľ čo kuchynské roboty poháňané zdola majú ústrojenstvo a miesto na vymeniteľné nástavce priamo vo vnútri (v dolnej časti), kuchynské roboty poháňané zhora disponujú ramenom, ktoré smeruje zhora nadol do priestrannejšej misy. Práve priestor je jedným z hlavných rozdielov týchto dvoch typov. V prípade robotov poháňaných zdola je totižto vnútro nádoby sčasti zaplnené potrebným ústrojenstvom, čo prirodzene uberá priestor na spracovanie obsahu. Navyše, kuchynské roboty poháňané zdola sa veľmi zle čistia.

Rozdelenie na základe ramena

Je jasné, že rozdelenie na základe ramena sa týka len robotov poháňaných zhora. Delíme ich na:

  • kuchynské roboty so stredovým miešaním
  • kuchynské roboty s planetárnym miešaním

Kým pri stredovom miešaní sa metlička pohybuje okolo svojej osi, prípadne sa dve metličky obiehajú, tak pri planetárnom miešaní je využívaný systém, ktorý rotuje naprieč každým kúskom v mise. To znamená, že spracovanie obsahu v kuchynskom robotovi s planetárnym miešaním je oveľa efektívnejšie. Na druhej strane, nevypovedá to o tom, že by boli kuchynské roboty so stredovým miešaním nekvalitné. To vonkoncom nie. Oba typy sú vďaka efektívnym ramenám mnohonásobne populárnejšie ako roboty poháňané zdola.

ako vybrať kuchynský robot

Ako si vybrať kuchynský robot

Pri výbere kuchynského robota sa zamerajte nielen na jeho technické parametre, ale pozornosť venujte aj jeho ponúkaným funkciám, prípadne dostupnému príslušenstvu.

Hlavné parametre kuchynského robota

Príkon a výkon – odhliadnuc od vyššie zmieňovaného rozdelenia by vás mal v prvom rade zaujímať príkon a výkon kuchynského robota. Práve tieto parametre totižto najviac rozhodujú o celkovej efektivite spotrebiča.

Náš tip: Vyberajte si z kuchynských robotov s príkonom aspoň 500 W, ideálne okolo 1 000 W.

Objem nádoby – kapacita misy je ďalším neopomenuteľným faktorom, ktorý rozhoduje pri kúpe kuchynského robota. V tomto prípade by ste mali zohľadniť, do akej veľkej domácnosti pomocník poputuje.

Náš tip: Kým pre trojčlennú rodinku môže byť postačujúci kuchynský robot s 3-litrovou nádobou, do väčších rodín odporúčame modely s kapacitou aspoň 4 litre.

Ďalšie dôležité parametre – aby vám váš nový kuchynský pomocník čo najviac vyhovoval, zamerajte sa pri jeho výbere aj na hmotnosť, hlučnosť či dĺžku prívodného kábla.

Náš tip: Hmotnosť zohľadňujte na základe miesta, na ktorom budete kuchynský robot skladovať. Hlučnosť berte do úvahy najmä vtedy, keď máte spojenú kuchyňu s obývačkou. Na dĺžku prívodného kábla myslite z dôvodu situovania zásuviek v blízkosti kuchynskej linky.

Dôležité funkcie a schopnosti kuchynského robota

  • Miesenie – funkcia vhodná na prípravu cesta na koláč, tortu či chlieb.
  • Šľahanie a miešanie – balónové metly sa postarajú o dokonale pripravený sneh, jemnučkú šľahačku či lahodný krém do koláčov.
  • Sekanie a strúhanie – ideálne na prípravu zeleniny.
  • Mletie mäsa – pevnejšie, výkonnejšie a celkovo kvalitnejšie modely môžu disponovať aj mlynčekom na mäso, čo ocenia najmä milovníci mäsových výrobkov.
  • Odšťavovanie a lisovanie – funkcia ako stvorená pre tých ľudí, ktorí holdujú zdravému a aktívnemu životnému štýlu. Kuchynský robot s možnosťou odšťavovania a lisovania dokážu totižto využiť pri príprave čerstvých ovocných štiav či chutných smoothies.
  • Poistky – zatiaľ čo detskú poistku uvítajú rodičia malých detí, poistka proti prehriatiu poslúži všetkým, ktorí plánujú nového pomocníka intenzívne využívať.
  • Protišmykové nožičky – prispejú ako k príjemnej manipulácii, tak k zvýšenej bezpečnosti.

Užitočné príslušenstvo ku kuchynským robotom

Zapamätajte si, že čím viac príslušenstva ponúka daný model, tým komplexnejší kuchynský pomocník sa z neho môže stať. Či už ide o rôzne nástavce, alebo misy s rozličnými objemami, zvážte si, čo všetko dokážete využiť vo váš prospech. Zatiaľ čo niektoré príslušenstvo môže byť zahrnuté priamo v cene kuchynských robotov, iné si môžete ihneď, prípadne časom, dokúpiť.

Kam umiestniť kuchynský robot?

Vzhľadom na to, že kuchynský robot nezvykne byť žiadnym trpaslíkom, je maximálne namieste otázka jeho umiestnenia, resp. uskladnenia. Na výber máte v podstate z viacerých možností.

Najideálnejším prípadom je, keď myslíte na kuchynský robot už pri navrhovaní kuchyne, resp. kuchynskej linky. Je totižto dobré, keď tomuto domácemu pomocníkovi vopred vyčleníte také miesto, vďaka ktorému ho budete mať neustále poruke. Najlepším riešením je preto dostatočne hlboká a vysoká zásuvka v kuchynskej linke. Môže ísť napríklad o miesto v rámci kuchynského ostrovčeka – v blízkosti elektrickej zásuvky.

kuchynské roboty typy

Kuchynskú zásuvku sme spomenuli zámerne. Umiestniť tak objemnú mašinku do policovej skrinky s otváracími dvierkami totižto nemusí byť najšťastnejšie riešenie. Obzvlášť z toho dôvodu, že kuchynský robot má svoju váhu. No a pri jeho skladovaní na hlbokej polici vo vnútri kuchynskej linky by ste sa museli k nemu nemotorne načahovať a vynakladať tak zbytočne veľké úsilie. To isté platí v prípade jeho umiestnenia na vysokých miestach. Okrem toho, neodporúčame ho pokladať ani do rohových skriniek s výsuvno-otáčavými košmi, ktoré by ním mohli byť zbytočne preťažované.

Samozrejme, nie každý má možnosť situovať kuchynský robot do ideálne navrhnutej zásuvky. Preto ho môžete bezstarostne umiestniť napríklad do komory – no najlepšie v pohodlnej výške, ktorá vám bude vyhovovať. Navyše, krajným riešením môže byť aj jeho „vystavenie“ na kuchynskej linke. Ak však plánujete takéto skladovanie, odporúčame vám poobzerať sa po kuchynských robotoch s elegantným dizajnom. Nájsť ich môžete napríklad v portfóliách výrobcov ako Bosch, Eta či Sencor.

Ako sa starať o kuchynský robot

Výhodou mnohých kuchynských robotov je, že niektoré z ich častí môžete po odmontovaní pohodlne vložiť do umývačky riadu. Myslite preto na túto skutočnosť už pri výbere kuchynského robota. Za zmienku stojí aj to, že oveľa jednoduchšie sa vám budú udržiavať mašinky, na ktorých budú prevládať kovové častí nad tými plastovými. Ich cena bude síce o čosi vyššia, no používaním a časom sa vám to rozhodne vráti.

Vo všetkých prípadoch to však istí odmočenie jednotlivých častí vo vode, vlhká handrička a ručné umývanie. A nezabúdajte, že ako pri iných spotrebičoch, aj životnosť kuchynského robota sa bude prirodzene odvíjať od toho, akú starostlivosť mu budete venovať. Zaobchádzajte s ním preto opatrne a doprajte mu dostatok pozornosti. Za pomoc a službu, ktorú vám urobí v kuchyni, si to jednoznačne zaslúži.

Odporúčané produkty