Domavi > Kúpeľňa > Dôležité kritériá a tipy, ako vybrať práčku
práčky

Dôležité kritériá a tipy, ako vybrať práčku

Stojíte pred výberom nového pomocníka, ktorý vám pomôže skrotiť hŕby špinavého oblečenia? Existovať bez práčky si v dnešnej dobe nevieme už ani predstaviť, preto výber nenechajte na náhodu.

Ak sa práve rozhodujete, akú práčku si vybrať, zistíte, že máte naozaj kvantum možností. Ako sa v širokej ponuke orientovať? Poradíme vám, na čo upriamiť svoju pozornosť a aké parametre sú dôležité.

Typy práčok

Základná vec pri výbere práčky je rozlúsknuť dilemu, či chcete práčku plnenú zhora, alebo spredu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, na prvom mieste by však mali byť vaše priestorové možnosti.

Práčky plnené zhora

Zhora plnené práčky sú užšie, skladnejšie a tým, že sú vyššie, sú vhodné aj pre seniorov a ľudí s pohybovými problémami. Práčku plníte aj vyberáte prakticky bez ohýbania. Treba počítať s priestorom nad práčkou na jej otváranie a vetranie. Stratíte tiež odkladací priestor na drobnosti, ktorý môžete využívať, ak máte práčku plnenú spredu. Taktiež musíte zvážiť, či v budúcnosti budete uvažovať nad sušičkou bielizne, či máte dostatok miesta, aby ste ju umiestnili vedľa práčky. Ak máte predstavu dvoch spotrebičov nad sebou, je o spôsobe plnenia práčky rozhodnuté.

Práčky plnené spredu

Najpredávanejšie sú práčky s predným plnením. Dostať ich vo viacerých veľkostiach, vyberať môžete podľa kapacity vášho priestoru, ale tiež podľa množstva bielizne, ktorú plánujete prať. Pre veľké rodiny sú vhodné práčky s hĺbkou nad 45 cm, v ktorých operiete kapacitne viac bielizne.

Všeobecne platí, že práčky s predným plnením majú na výber viacero programov, farebných prevedení i veľkostí. Môžete sledovať program a stav bielizne cez okienko a tiež využiť vrch práčky ako odkladací priestor.

Slim práčky

Jednotlivcom alebo mladým párom bude postačovať aj slim rozmer, teda práčka s hĺbkou do 50 cm. Úzka práčka je kompromisom, ak nemáte veľa priestoru. Od klasických práčok sa líšia najmä nižšou kapacitou, vyššou hlučnosťou. Funkcie aj pracie programy majú podobné, ako klasické práčky s predným plnením.

Práčky so sušičkou

Pri spredu plnenej práčke máte na výber aj to, či chcete práčku s integrovanou sušičkou. Práčka so sušičkou sa hodí do domácností, ktoré nemajú priestoru nazvyš – či už na umiestnenie samostatnej sušičky, alebo na sušenie bielizne (byty bez balkóna). Výhodou je tiež plynulý prechod pracieho programu do sušiaceho. Na druhej strane, integrovaná sušička v práčke nie je rovnako výkonná ako samostatná sušička. Nedokáže vysušiť také množstvo oblečenia, aké zvládne práčka vyprať. Vyššia je aj spotreba energie.

práčky typy

Tieto parametre vám pomôžu rozhodnúť sa, akú práčku kúpiť

Ak ste si ujasnili, aké plnenie práčky vám vyhovuje, pozrime sa na technické parametre, ktoré by mala práčka spĺňať.

Kapacita práčky

Množstvo a objem bielizne, ktoré plánujete prať je dôležitý faktor pri výbere. Či ste osamelý, alebo kupujete práčku do veľkej rodiny s deťmi, je lepšie siahnuť po väčšej práčke. Za väčšie práčky sa považujú tie s kapacitou od 7 kg bielizne. Operiete v nej aj objemné deky, prikrývky a podobne.

Poobzerajte sa po práčke s funkciou prania polovičnej dávky bielizne, príp. práčku, ktorá dávkuje prací prostriedok a vodu podľa množstva oblečenia. Tak môžete prať aj menšie množstvá bielizne a zároveň ušetríte.

Energetická trieda

Podľa Európskej únie musí mať na sebe každý spotrebič nalepený štítok s energetickou triedou. Tá sa stanovuje na základe výpočtu ročnej spotreby vody a elektrickej energie pri 220 cykloch prania s polovičnou náplňou bubna pri teplote 40 – 60 stupňov. Energeticky najúspornejšie práčky majú označenie A. Spotrebujú cca 0,70 kWh a 50 litrov vody na jedno pranie.

Otáčky pri odstreďovaní

Čím vyššie otáčky práčka má, tým suchšiu bielizeň z práčky vyberiete. Každý typ oblečenia sa odporúča žmýkať na inom stupni otáčok. Dnešné práčky ponúkajú rôzne rozpätie otáčok, ideálne je, ak má práčka okolo 1000 – 1200 otáčok. Ak máte sušičku, bielizeň by mala ísť do nej čo najviac vyžmýkaná, preto hľadajte práčku, ktorá má 1400 – 1600 otáčok.

Motor práčky

Výber motora ovplyvňuje hlučnosť práčky a spotrebu energie. Najčastejšie majú práčky jeden z troch typov motorov: klasický, invertorový alebo direct drive motor.

Niektorí výrobcovia ponúkajú predĺženú záruku na motor, určite sa oplatí využiť to. Ide hlavne o invertorový motor. Ten je oproti klasickému tichší a spoľahlivejší, jeho chod je riadený elektronicky. Direct drive motor je najmodernejší a cena práčky s týmto motorom je vyššia. Výrobcovia na tento typ motora poskytujú záruku aj 10 rokov.

Hlučnosť

Ak bývate v byte, prípadne máte malé deti, zamerajte sa tiež na parameter hlučnosti. Detské oblečenie treba prať takmer denne, a tak zvukom práčky nemusíme znepríjemňovať život ani sebe a ani susedom. V každej fáze prania dosahuje práčka inú hlučnosť, pri žmýkaní sa za tichú práčku považuje taká, ktorá má okolo 60 – 85 dB.

ako vybrať práčku

Užitočné funkcie, ktoré uľahčia pranie

Funkcia Aqua Stop

Aj keď nechcete práčku nabitú funkciami, urobte výnimku aspoň pri tejto, pretože dokáže odvrátiť katastrofu. V prípade poruchy práčky táto funkcia zabráni neželanému úniku vody z prívodnej hadice. Vďaka tomu ochránite svoju domácnosť a domácnosť susedov od vytopenia.

Automatické dávkovanie pracieho prostriedku

Táto funkcia odhadne správne množstvo pracieho prostriedku a aviváže. Ak dáte pracieho prášku málo, nevyperie bielizeň dostatočne. Ak je v zásobníku priveľa prostriedku, môže na oblečení zanechávať stopy. Automat to dokonale odhadne aj za vás.

Odložený štart

Ak plánujete odísť, napr. do práce, na nákup, no po návrate by ste si radi našli čerstvo vypratú bielizeň, použite funkciu odložený štart. Taktiež, ak zaperiete špinavé detské veci mydlom na škvrny a nemôžete si držať v hlave, koľko minút má prostriedok pôsobiť, hoďte ho do práčky a zapnite odložený štart.

Túto funkciu využijete aj vtedy, ak vaša domácnosť funguje na denný a nočný tarif elektriny. Práčku môžete nastaviť na čas, kedy sa prepína vysoký a nízky tarif (zistíte u vášho poskytovateľa elektrickej energie) a takto jednoducho ušetríte.

Funkcia “pridať bielizeň”

Veľmi obľúbená funkcia pre zábudlivcov. Každému sa občas stane, že zapne práčku a v tej chvíli si uvedomí, že nejaký kus oblečenia tam zabudol dať. S funkciou “pridať bielizeň” to nie je žiadny problém, pretože pozastaví prací cyklus, aby ste mohli vhodiť do prania zabudnuté oblečenie.

Senzory Fuzzy Logic

Práčka s touto technológiou podľa hmotnosti bielizne sama rozpozná, aký program je najideálnejší a vypočíta, koľko vody a pracieho prostriedku treba spotrebovať a taktiež nastaví dĺžku prania. Práčky vybavené “Fuzzy Logic” perú efektívnejšie.

Šiesty zmysel

Podobný spôsob ako Fuzzy Logic, no práčka si navyše sama nastaví program podľa typu látky pranej bielizne. Podľa toho nastaví všetky parametre prania a tiež počet otáčok pri odstreďovaní.

Skrátené programy

Veľmi praktické na prepratie odevov, ktoré netreba dlho prať. Napríklad prepotené športové oblečenie, ktorému stačí zopár minút.

Parné pranie

Špeciálny spôsob prania, keď sa za pomoci pary rozrušia vlákna a prací prostriedok ľahšie prenikne do hĺbky vlákien a odstráni tak nečistoty.

Parné programy na osvieženie bielizne

Využijete ich na osvieženie obľúbených kúskov oblečenia pred sezónou. Lyžiarske bundy, oteplovačky, svetre či iné sezónne oblečenie sa v čase nepoužívania uskladňuje a pred sezónou ich v práčke s parným programom ľahko osviežite.

Smart práčky

Absolútne moderné ovládanie cez smartfón. Cez aplikáciu viete práčku spustiť na diaľku, vypnúť práčku, sledovať čas prania, môžete sťahovať aj nové pracie programy, ktoré sa neustále vyvíjajú.

Silver Wash

Počas prania sa uvoľňujú antibakteriálne a dezinfekčné strieborné čiastočky, ktoré odstraňujú baktérie a nečistoty aj na nízkych teplotách. Pranie v studenej vode je energeticky úspornejšie a predstavuje nižšiu záťaž na oblečenie.

Detská poistka

Po začatí programu sa dvierka a ovládanie práčky uzamknú. Vyhnete sa tomu, že dieťa posunie program na iný, prípadne otvorí dvierka práčky.

Výrobcovia

Whirlpool

Jedna z najobľúbenejších značiek je stálica v mnohých slovenských domácnostiach. Väčšia pračiek Whirlpool je plnených spredu, no niekoľko modelov má aj vrchné plnenie. Výrobca si dáva záležať najmä na nízkej hlučnosti, ktorá pri niektorých modeloch klesá pod 50 dB.

Electrolux

Švédsky výrobca má v ponuke práčky s plnením zhora aj spredu, rovnako aj vstavané alebo slim práčky. Značka dbá na nízku spotrebu energie svojich práčok, k čomu jej pomáhajú rôzne šikovné funkcie. Väčšina modelov patrí do energetickej triedy A až C.

Bosch

Nemecká firma Bosch vyšperkovala motor práčok tak, aby bol čo najtichší. Pracie programy a funkcie šetria energiu pre čo najnižšiu spotrebu. V ponuke nájdete najmä práčky plnené spredu v klasickej aj slim verzii a niekoľko modelov je plnených spredu.

Aeg

Nemecký výrobca vybavil svoje práčky rôznymi užitočnými funkciami, ktoré sú šetrné k oblečeniu aj spotrebe energie a pracích prostriedkov. Produktové rady sú rozdelené na práčky s predným alebo vrchným plnením, slim práčky a zabudovateľné práčky.

Beko

Práčky tureckej firmy patria medzi lacnejšie modely s menšou kapacitou. V sortimente prevláda plnenie spredu.

LG

Kórejská značka vyrába práčky si dáva záležať, aby ich práčky boli čo najviac energeticky šetrné. V ponuke nájdete najmä práčky plnené spredu, a to v klasickej aj slim verzii. Vyberať môžete aj medzi štedrými kapacitami, ktoré poslúžia menším aj veľkým rodinám.

Samsung

Kórejská firma má vo svojej ponuky práčky s tými najmodernejšími funkciami, ktoré uľahčujú pranie a šetria energiu. V ponuke nájdete spredu plnené práčky v rôznych cenových kategóriách pre menšie aj väčšie domácnosti.

Zanussi

Taliansky výrobca má vo svojej ponuke spredu aj zhora plnené práčky. Cielia najmä na jednoduché ovládanie a efektívne pracie programy. Väčšinou obsahujú iba základné funkcie, čo sa prejaví na mierne zvýšenie spotrebe energie.

 

Vybrať ideálnu práčku nie je jednoduché. Stavte na svoju intuíciu, zvážte, ktoré programy skutočne potrebujete a choďte si výrobok obzrieť naživo do obchodu. Orientujte sa na energeticky úsporné modely a nezabúdajte ani na správnu a pravidelnú údržbu práčky. Len tak vám bude slúžiť dlhé roky.

Odporúčané produkty