Domavi > Kvety > Kalanchoe – rozmanitá a nenáročná izbová rastlina
kalanchoe

Kalanchoe – rozmanitá a nenáročná izbová rastlina

Kalanchoe sa radí k izbovým rastlinám, ktoré sa vyznačujú najmä svojou nenáročnou údržbou. Vzhľadom na to, že ide o sukulentnú rastlinu, nič sa nestane, ak sa čas od času oneskoríte s jej polievaním. Práve naopak! Vo svojej podstate jej tým urobíte ešte aj pozitívnu službičku. Kalanchoe má totižto schopnosť udržať si vodu vo svojich zdužnatených častiach. Od tejto skutočnosti sa prirodzene odvíjajú aj nároky na jej pestovanie, resp. na samotnú starostlivosť o ňu.

Čo všetko to teda zahŕňa? Ako na jej sadenie, rozmnožovanie, polievanie, hnojenie, strihanie či zazimovanie? Ako si vybrať správnu farbu kalanchoe a čo robiť, keď vám nechce kvitnúť?

Vedeli ste, že kalanchoe pochádza pôvodne z tropických a exotických oblastí Afriky a Ázie, pričom za jej akýsi domov je považovaný ostrov Madagaskar? Mimochodom, v spomínaných oblastiach by ste mohli nájsť aj viac ako 100 druhov tejto rastliny. Najznámejším, najobľúbenejším a zároveň najdostupnejším je pre našu oblasť Kalanchoe blossfeldiana.

Kalanchoe blossfeldiana zaujme pestrými a rozmanitými kvetmi

Hlavným lákadlom izbovej rastliny Kalanchoe blossfeldiana sú z estetického hľadiska jej prekrásne, pestré a rozmanité kvety. Táto rastlinka sa vám nimi prirodzene odvďačí, pokiaľ jej vytvoríte ideálne podmienky, čo by mal hravo dokázať aj každý domáci a hobby pestovateľ. Kalanchoe totižto ani zďaleka nepatrí medzi náročné izbové rastliny.

Starostlivosť o kalanchoe – ako na jej pestovanie?

Ako sme už uviedli v predošlých riadkoch, Kalanchoe blossfeldiana je nenáročnou izbovou rastlinou, o ktorú sa dokáže postarať snáď každý človek so štipkou záujmu o pestovanie rastlín. Medzi jej základné a zároveň nenáročné požiadavky patrí občasná zálievka s náležitým pobytom na slnečných a svetlých miestach.

Upozornenie: Pri pestovaní kalanchoe to však v žiadnom prípade nepreháňajte s jej pobytom na svetlých a slnečných miestach. Bohato jej postačí aj približne 8 až 10 hodín svetla za deň. Ak by sa jej ho dostávalo viac, pravdepodobne by vás nepotešila vytúženými kvietkami. Navyše, priame slnko a nadmerné svetlo by mohlo poškodiť jej listy. Rovnaký pozor si dávajte aj na jej zalievanie a škodcov. Pokiaľ to so zalievaním preženiete, vašej rastlinke hrozia plesne či hniloba. Čo sa škodcov týka, výnimočne sa môžete stretnúť s voškami či červcami, s ktorými si poradíte pomocou insekticídnych prípravkov.

Pestovateľský tip: Ideálnym prostredím na pestovanie a prosperovanie kalanchoe sú miestnosti s teplotami od 18 do 20 °C. Aby sa rastlinke darilo, vnútorná teplota by nemala klesnúť pod 15 °C. Kalanchoe blossfeldiana nemá žiadny problém ani so suchším vzduchom. Práve preto sa jej výborné darí v bytoch a rodinných domčekoch aj počas pravidelného vykurovania. Čo sa týka zálievky, čerstvá voda zvrchu či zospodu ju poteší približne 1 až 2 razy týždenne.

kalanchoe pestovanie

Ideálnym prostredím je mierne kyslá až neutrálna pôda

Ďalším, nemenej dôležitým, nárokom na pestovanie kalanchoe je pôda. Ideálnou je v tomto prípade mierne kyslá až neutrálna pôda s pH okolo 6. Kalanchoe sa určite poteší, ak bude jej substrát obsahovať aj organické materiály, ako napríklad listovku, či prípadne piesok. Zárukou jej prosperovania je aj nižší a zároveň širší kvetináč.

V súvislosti s jej nárokmi na pôdu nemožno opomenúť ani potrebu hnojenia. To je dôležité najmä cez leto a počas kvitnutia. Práve vtedy by ste mali pridať do zálievky hnojivo vhodné pre kaktusy. Ako často? Postačí približne raz za dva týždne.

Nový substrát, ideálne vlastnej výroby alebo ten pre kaktusy, a väčší črepník by ste mali tejto rastlinke dopriať až po jej úplnom odkvitnutí. Zatiaľ čo pri mladých rastlinách kalanchoe je ideálne presádzanie raz ročne, starším rastlinám tohto druhu postačí presádzanie aj raz za 2-3 roky.

Ako je to s rozmnožovaním, strihaním a zazimovaním?

Čo sa týka strihania, to môžeme v súvislosti s pestovaním kalanchoe spomenúť najmä vtedy, ak by ste chceli docieliť jej krajší vzhľad či určitý tvar. Vo všeobecnosti však platí, že kalanchoe nemusí byť nijak špeciálne strihaná. Za zmienku stoja možno plne odkvitnuté výhonky, ktoré môžete z vašej kalanchoe pokojne odstrihnúť.

Čo-to ale môžeme spomenúť v súvislosti s rozmnožovaním kalanchoe pomocou odrezkov – ideálne tých vrcholových, ktoré sa najlepšie a najrýchlejšie zakorenia. No a kedy je ideálny čas na spomínané rozmnožovanie? Za ten by sa dal označiť napríklad september, keď kalanchoe nekvitne.

Pestovateľský tip: Prichystané odrezky, resp. stonky, vložte do vody alebo do vlhkého substrátu tak, aby boli vrcholové dvojice lístkov viditeľné a odhalené. Pokiaľ si zvolíte rozmnožovanie kalanchoe vo vode, po približne 2 až 3 týždňoch môžete pristúpiť k zasadeniu zakoreneného odrezka do pôdy.

S postupným príchodom zimy sa logicky znižuje intenzita a doba prirodzeného svetla. Na základe takýchto podmienok by ste mali prispôsobiť aj starostlivosť o kalanchoe. V prvom rade znížte dávku zálievky alebo polievajte kalanchoe s väčšími časovými odstupmi. Za zmienku ale stojí aj hnojenie kalanchoe, ktoré by ste mali v zimnom období úplne vynechať.

Pestré a rozmanité kvety ako zaslúžená odmena

Kalanchoe blossfeldiana je známa najmä pre svoje drobné a nahusto uložené kvietky, ktoré sa „k vám“ dostanú v priebehu roka ako zaslúžená odmena za poctivú starostlivosť o rastlinu. Spomínané kvety sa vyznačujú pestrými farbami v rôznych odtieňoch. Ako príklad môžeme uviesť bielu, červenú, oranžovú, žltú, ružovú či fialovú farbu kvietkov. Majte však na pamäti, že pokiaľ vám kalanchoe doma nekvitne, s najväčšou pravdepodobnosťou jej nevytvárate ideálne podmienky. Najčastejším dôvodom jej nekvitnutia zvykne byť príliš veľa svetla. Vtedy by ste jej mali rýchlo vytvoriť vhodnejšie prostredie, aby sa čo najskôr dostala do normálu.

Upozornenie: Keďže kalanchoe je toxická pre niektoré zvieratá, dôsledkom čoho môže spôsobovať otravu, bolesti brucha či zvracanie, mali by ste ju pestovať na miestach nedostupných pre vašich domácich miláčikov.

kalanchoe starostlivosť

A čo ďalšie druhy kalanchoe?

Rod kalanchoe sa ale netočí len okolo rastliny blossfeldiana. Ako sme už spomínali v predošlých riadkoch, v tropických oblastiach, kde má kalanchoe svoj prirodzený pôvod, je známych viac ako jej 100 druhov. Samozrejme, na niektoré z nich môžete natrafiť aj v obchodoch na našom území. Výborným príkladom je Kalanchoe beharensis známa predovšetkým vďaka svojim charakteristickým listom. Pozornosť si však rozhodne zaslúži aj Kalanchoe manginii so zvončekovými kvetmi či Kalanchoe thyrsiflora, ktorej na okrajoch červenkasté listy pôsobia mimoriadne esteticky.

Ako si vybrať kalanchoe?

Pokiaľ ste sa poctivým čítaním dostali až sem, mali by ste hravo ľavou zadnou zvládnuť pestovanie kalanchoe, resp. starostlivosť o ňu. V prípade, že ju ešte nemáte vo vašom rodinnom dome či byte, vám nezostáva nič iné, len sa vybrať do najbližšieho voňavého kvetinárstva a nájsť si vašu novú exotickú krásavicu. Podľa čoho ale učiniť výber? Poradíme vám – riaďte sa vašimi pocitmi, prípadne sa inšpirujte farbami vášho bývania. To platí obzvlášť pri kúpe Kalanchoe blossfeldiana, ktorá ponúka na výber skutočne zo širokej škály farieb.

Zhrnutie

Kalanchoe je nenáročná izbová rastlina, ktorá si na svoje prosperovanie vyžaduje mierne kyslú až neutrálnu pôdu, vnútornú teplotu ideálne od 18 do 20 °C, svetlo približne 8 až 10 hodín denne a zálievku asi 1-2-krát týždenne. Hnojiť by sa mala najmä v lete a počas kvitnutia. Presádza sa po úplnom odkvitnutí a rozmnožuje sa pomocou odrezkov. V zimnom období si vystačí aj s menšou a menej pravidelnou zálievku. Najznámejším druhom tejto rastliny je Kalanchoe blossfeldiana, ktorá sa vyznačuje svojimi pestrými a rozmanitými kvietkami.