Domavi > Farby > Žltá

Žltá

Význam a symbolika

Slnko, teplo, šťastie, energia a vitalita. Presne to sa nám spája so žltou farbou. Obľubujú ju kreatívni a hlavne pozitívne zmýšľajúci ľudia. Sama sa spája s optimizmom a je dokonca považovaná za najšťastnejšiu spomedzi všetkých farieb. Vďaka svojim vlastnostiam pozitívne pôsobí na nervový systém, pohybové ústrojenstvo a zažívanie. Stretnúť ste sa s ňou mohli aj v škole alebo v pracovných priestoroch, pretože zlepšuje komunikatívnosť a myšlienkovú aktivitu.

Odtiene žltej

Aj keď je žltá farba spájaná s radosťou a pozitívnym pohľadom na svet, u mnohých nie je príliš obľúbená. Môže za tým byť nesprávne zvolený odtieň. Tak, ako iné farby aj žltá má mnoho odtieňov s rôznou sýtosťou, od krémovej až po žltozelenú. Nemusíte teda siahať hneď po výrazne neónovo žltej. Výber nechajte na svoj pocit a intuíciu.

Farba Názov Hex
Žltá #FFFF00
Kadmiová žltá #FDDA0D
Kanáriková žltá #FFFF8F
Zlatá #FFD700
Citrónová žltá #FDFF00
Neapolská žltá #FADA5E
Pastelová žltá #FFFAA0
Jantárová žltá #FFBF00

Použitie v interiéri

Síce sa v prírode vyskytuje v mnohých odtieňoch, do domácností po nej ľudia často nesiahajú. Pritom, keď si vyberiete správny odtieň, môžete vďaka nej priniesť do svojho interiéru svetlo a pozitívnu energiu. Treba tiež zvážiť do akej miestnosti a v akom množstve ju zvoliť, následne ešte správne doladiť s ostatnými farbami a materiálmi. Do obývacích miestností alebo spálni ju odporúčame skôr v teplých medových odtieňoch, ktoré vám vytvoria príjemný a hrejivý pocit. Sýte farby, ktoré vás optimisticky naladia, môžete využiť v kuchyni, jedálni alebo v kúpeľni. Do pracovne či detskej izby voľte tlmené odtiene. Aj keď už o nej vieme, že prináša radosť, ak to s ňou preženiete, môže vám spôsobiť netrpezlivosť, úzkosť a tiež bude negatívne pôsobiť na váš zrak. Skôr ako sa rozhodnete z nej spraviť dominantnú farbu v miestnosti, skúste ju dávkovať v menších množstvách. Skvelou voľbou môžu byť rôzne doplnky či dekorácie, ktoré s inou farbou vytvoria dokonalú kombináciu. Žltá farba si dobre rozumie s bielou, čiernou, sivou či béžovou. Ak radi experimentujete, vyskúšajte ju zladiť aj s fialovou, zelenou alebo modrou. Konečný výber je už na vás, no jedno je isté, žltá farba vás rozhodne nudiť nebude.

Žltá farba na stenu

Žltá stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň žltej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Žltá obývačka, Žltá spálňa, Žltá detská izba, Žltá kuchyňa, Žltá kúpeľňa.