Domavi > Detská izba > Farba do detskej izby: Vyberte vhodný odtieň a vymaľujte izbu svojpomocne
farby do detskej izby

Farba do detskej izby: Vyberte vhodný odtieň a vymaľujte izbu svojpomocne

Farby v detskej izbe dokážu pozitívne alebo negatívne ovplyvňovať náladu a správanie dieťaťa. Poradíme vám, ako vybrať vhodnú farbu do detskej izby, ktorá sa prispôsobí povahovým vlastnostiam vášho dieťaťa. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete aj to, akým odtieňom by ste sa mali v detskej izbe vyhýbať, aké odtien zvoliť podľa feng šuej a ako vymaľovať detskú izbu svojpomocne.

Psychológia farieb je dôležitá

Každé dieťa je iné, a preto naň môžu jednotlivé farby vplývať rozdielne. Pre pokojnejšie a tiché povahy je vhodné vyberať farbu, ktorá dieťa rozveselí a dodá mu energiu. Hyperaktívne deti by mali mať naopak vymaľovanú izbu farbou, ktorá ich upokojí.

Farba do izby pre chlapca

V chlapčenskej detskej izbe sa skvele kombinujú jemné odtiene modrej, oranžovej, zelenej a šedej.

Jemný odtieň modrej

Modrá farba nám väčšinou príde ako prvá na myseľ pri plánovaní chlapčenskej detskej izby. Pri výbere dajte prednosť jemnejším odtieňom modrej, ako je napríklad nevädzovomodrá, nebeská modrá alebo petrolejová. Tieto odtiene sú obzvlášť vhodné do izby pre chlapcov, ktorí sú náchylní na záchvaty hnevu. Pomáhajú im pokojne prechádzať do spánku.

Modrá je úplným opakom červenej a pôsobí upokojujúco. Znižuje srdcovú frekvenciu, telesnú teplotu, krvný tlak a spomaľuje dýchanie nahnevaných ľudí. Vyvoláva v deťoch pocity spokojnosti a pohodlia práve vďaka tomu, že je farbou oblohy a oceánu.

Oranžová

Oranžová farba je veselá a touto veselosťou ovplyvňuje aj deti. Často sa využíva v školách a škôlkach, pretože zlepšuje komunikačné schopnosti dieťaťa a podporuje socializáciu. Oranžová farba môže pozitívne vplývať na chlapca s introvertnou povahou tým, že mu pomôže rozvíjať sociálne zručnosti.

Rovnako ako pri iných farbách, aj príliš veľa oranžovej môže v izbe pôsobiť stimulujúco. Zatiaľ čo primerané množstvo oranžovej môže v dieťati prebudiť zhovorčivú stránku, príliš veľa oranžovej môže spôsobiť podráždenie. Do chlapčenskej izby radšej vyberajte jemnejšie odtiene, ktoré nedráždia náladu dieťaťa.

Tip na kombináciu: Oranžová sa v chlapčenskej izbe skvele kombinuje s jemnými odtieňmi krémovej, zelenej a šedej.

Farba do izby pre dievča

Jemná fialová alebo ružová sú klasickými farbami, ktoré dievčenskej izbe dodávajú romantický vzhľad. Nebojte sa však v dievčenskej izbe použiť aj menej bežné odtiene, ako napríklad žltú a oranžovú.

akú farbu do detskej izby

Jemný odtieň fialovej

Jemné fialové odtiene, ako je napríklad levanduľová, inšpirujú deti k premýšľaniu, duchovnosti a citlivosti. Ide o obľúbenú farbu, ktorá sa často používa na vymaľovanie dievčenských izieb. Táto farba je vhodná pre hyperaktívne deti, pretože dokáže spomaliť ich hektické tempo a inšpiruje ich k premýšľaniu nad pocitmi ostatných.

Ak je vaša dcéra mimoriadne citlivá, nemali by ste tento odtieň použiť na vymaľovanie všetkých stien v detskej izbe. Použite ho iba na menších detailoch, ako sú podušky alebo dekorácie.

Tip na kombináciu: Fialovú farbu skúste oživiť oranžovou, ktorá je jej kontrastná farba.

Žltá

Žltá pozitívne ovplyvňuje pamäť, motiváciu a pozornosť dieťaťa. Preto je vhodné ju použiť ako základný náter na steny v dievčenskej detskej izbe. Vyhnite sa však reflexnej žltej, ktorá by mohla na dieťa pôsobiť rušivo a vyvolávať napätie. Vyberajte radšej teplejšie odtiene a kombinujte žltú s modrou alebo zelenou farbou, ktoré pôsobia upokojujúco.

Náš tip: Stenu pri posteli môžete vymaľovať modrou farbou, ktorá dieťa pripraví na spánok. Žltou vymaľujte stenu pri písacom stole, aby ste zvýšili produktivitu dieťaťa pri učení.

Farba do študentskej izby

V študentskej izbe by mali dominovať farby, ktoré zlepšujú koncentráciu a podporujú pamäť. Tieto schopnosti majú najmä prírodné farby.

Prírodná zelená

Prírodná zelená pôsobí upokojujúco, no zároveň dokáže študentom dobiť energiu, keď je to potrebné. Predstavuje predsa farbu prírody, ktorá má na nás rovnaký účinok. Zelená je zdravá pre oči, myseľ a celé telo. V prípade, že plánujete izbu pre študenta zariadiť do ekologickejšieho štýlu, určite vám odporúčame použiť prírodnú zelenú ako náter na steny.

Zelená farba zlepšuje koncentráciu a schopnosť čítať s porozumením, a preto je ideálnou farbou do detskej izby školáka alebo študenta. Ide o farbu, ktorá je často využívaná v školách a predškolských zariadeniach, práve kvôli vyššie spomenutým psychologickým výhodám.

Odporúčame vám do detskej izby vyberať tlmenejšie odtiene zelenej, ktoré majú upokojujúci účinok na psychiku a zároveň zvyšujú koncentráciu.

Hnedá

Hnedá farba je, rovnako ako zelená, spájaná s prírodou a vesmírom. Ak máte doma študenta, hnedé odtiene sú na vymaľovanie izby ideálne. Táto prízemná farba je užitočná pri rozvíjaní zodpovednosti, ktorú by si mali študenti a väčšie deti pomaly osvojovať. Správny výber hnedého odtieňa dokáže znížiť únavu a podporiť koncentráciu. Hnedá farba má taktiež pozitívny vplyv na rodinné a priateľské vzťahy. Dodáva pokoj, vyrovnanosť a je relaxačná.

Tip na kombináciu: Hnedá farba sa skvele kombinuje s béžovou a žltou farbou. 

Farba do izby pre malé deti

Malé deti majú veľké množstvo energie, a preto je vhodné ich izbu vymaľovať upokojujúcou farbou. Neutrálne odtiene dokonale spĺňajú tento účel a zároveň umožňujú malým deťom rozvíjať sa bez nadmernej stimulácie.

Krémová a slonovinová

Pri výbere farby do detskej izby pre malé dieťa je potrebné zachovať rovnováhu medzi tmavými a svetlými odtieňmi. Tmavé a príliš svetlé odtiene môžu negatívne ovplyvňovať kvalitu spánku a premenlivé nálady dieťaťa.

Ak chcete pre dieťa vytvoriť pokojný priestor, v ktorom sa bude cítiť bezpečne, vyhnite sa ostrej bielej farbe a namiesto toho vyberte jemnejšie odtiene. Výrazné živé odtiene nahraďte tlmenymi farbami, ako je napríklad krémová alebo slonovinová kosť.

Tip na kombináciu: Tieto farby vytvárajú skvelú kombináciu s pastelovou zelenou alebo ružovou.

Farba do detskej izby podľa feng šuej

Ak chcete zariadiť detskú izbu podľa pravidiel feng šuej, mali by ste sa zamerať na farby, ktoré vytvárajú pokojnú atmosféru. Minimalizujte využitie agresívnych farieb a vzorov. Spálne detí by mali byť podľa feng šuej vymaľované jemnými upokojujúcimi odtieňmi, aby sa kompenzoval prvok ohňa, ktorý je súčasťou ich povahy. Vyberajte pastelové odtiene, ktoré sa často nachádzajú v prírode. Môže ísť napríklad o zelenú, zemitú alebo modrú.

ako vymaľovať detskú izbu

Akým farbám sa v detskej izbe vyhnúť?

Niektoré odtiene v detskej izbe dokážu v deťoch vyvolávať hnev, podráždenie alebo dokonca agresiu. Vo všeobecnosti ide zvyčajne o výrazné sýte odtiene, ktoré deťom nedovoľujú upokojiť sa a relaxovať.

Červená

Červená farba je najdominantnejšia spomedzi všetkých farieb. Priťahuje všetku pozornosť a očná šošovka dieťaťa sa musí prispôsobiť, aby dokázala na červenú zaostriť. To môže spôsobovať únavu očí. Červená farba taktiež stimuluje nadmernú mozgovú aktivitu a niekedy vyvoláva v deťoch rozrušenie.

Výrazná ružová

Detská izba by mala slúžiť najmä na odpočinok a relaxáciu. Výrazná ružová má však opačný účinok a pôsobí energizujúco. Túto farbu nie je vhodné používať najmä v izbách plachých a introvertných detí. Mohlo by to viesť k ešte väčšiemu uzavretiu.

Ako vymaľovať detskú izbu svojpomocne?

Ak už máte za sebou výber vhodného odtieňa farby do detskej izby, prichádza na rad ďalší krok, a tým je maľovanie. Na maľovanie stien v detskej izbe si nemusíte volať odborníka. S našimi tipmi to zvládnete aj svojpomocne. Tu je návod, ako na to:

  1. Pred maľovaním odstráňte z izby nábytok, predmety a oblečenie.
  2. Väčší nábytok, ktorý sa vám nepodarí vyniesť, prekryte ochranným igelitom. Igelit položte aj na podlahu a upevnite ho lepiacou páskou.
  3. Dôkladne skontrolujte všetky steny, ktoré sa chystáte vymaľovať. Ak objavíte nedokonalosti, ako napríklad diery, bude potrebné ich vyplniť sadrou alebo tmelom a následne vybrúsiť do hladka.
  4. Pred maľovaním naneste na všetky steny vrstvu penetračného náteru a nechajte ho vyschnúť podľa pokynov výrobcu.
  5. Po zaschnutí penetračného náteru môžete začať s nanášaním farby. Nachystajte si kvalitný valček a štetce. Ďalšou možnosťou je aj striekacia pištoľ, ktorá urýchľuje proces maľovania.
  6. Na steny naneste 2 až 3 vrstvy farby. Farbu nanášajte, kým nedosiahnete požadovaný výsledok. Ak prekrývate výraznú farbou jemnejšou, pravdepodobne bude potrebné naniesť viac vrstiev.

Odporúčané produkty