Domavi > Farby > Čierna

Čierna

Význam a symbolika

Čierna farba má veľa spoločného s bielou. Obe sa považujú za neutrálne a síce sú si navzájom kontrastom, ich spojenie pôsobí veľmi harmonicky. Všeobecne je čierna označovaná ako farba vzkriesenia a času. V našej kultúre označuje skôr zlo, smútok, smrť a hnev. V interiéri a v móde ju však považujeme za luxusnú a elegantnú. Nemusíte sa báť ju kombinovať s akoukoľvek farbou. Pozor si dajte na veľké množstvo čiernej, ktoré môže spôsobiť melanchóliu či depresiu. Najčastejšie sa ňou obklopujú sebavedomí a uzavretí ľudia, ktorí pôsobia tajomne.

Odtiene čiernej

Pravá čierna je len jedna. Ak by ste sa zaujímali o jej odtiene, tie sú veľmi špecifické. Nepatria celkovo čiernej, no vznikajú jej lomením s inými chromatickými farbami. Najčastejšie ide o lomené tóny modrej, zelenej a červenej.

Farba Názov Hex
Čierna #000000
Jantárová čierna #343434
Matná čierna #28282B
Ónyxová čierna #353935
Sladké drievko #1B1212
Tmavá fialová #301934
Tmavá zelená #023020
Polnočná modrá #191970

Použitie v interiéri

Čierna farba je u mnohých veľmi obľúbená, ale čo by ste povedali na to, že by ste si ju zaradili aj do svojho interiéru? Musíme uznať, že sa v interiérovom dizajne nepoužíva až tak často, no pokiaľ ju vhodne zvolíte a skombinujete, pôsobí veľmi luxusne a elegantne. Ponúka mnoho možností, vďaka ktorým si vytvoríte naozaj zaujímavý a štýlový priestor. Vyhnite sa jej, ak máte malé priestory, nakoľko ich môže ešte viac opticky zmenšiť. Vo väčšom množstve ako na steny ju odporúčame použiť v nábytku, sedačke, kobercoch, textíliách alebo iných dekoráciách. Pokiaľ sa predsa len rozhodnete, že ju chcete použiť na steny, vyskúšajte ju na jednu stranu a na zvyšné zvoľte svetlejšie farby. Všetky steny čierne sa osvedčia len ak máte priestrannú miestnosť, ktorú zmenší a vytvorí v nej útulnejšiu atmosféru. Určite ju doplňte aj inou farbou. Nestarnúcou kombináciou je čierna s bielou, pekne ukáže aj čierna s drevom alebo zlatom, ale skombinujete ju s každou farbou. A čo vhodný priestor? Či už ju využijete v obývačke, spálni či v kuchyni, najdôležitejšia je striedmosť a dobrá kombinácia.

Čierna farba na stenu

Vyberte si svoj obľúbený odtieň čiernej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Čierna obývačka, Čierna spálňa, Čierna detská izba, Čierna kuchyňa, Čierna kúpeľňa.