stierkovanie

Naučte sa stierkovať ako profík! Poradíme vám, ako na to

Rozhodli ste sa, že sa do stierkovania pustíte sami, no neviete, ako začať? Žiaden strach, stierkovanie predsa nie je jadrová fyzika. Dôležitú úlohu zohráva niekoľko kľúčových faktorov, na ktoré treba pri stierkovaní myslieť. V tomto článku sa dozviete, aké príslušenstvo budete potrebovať, na čo si dávať pri stierkovaní pozor a, samozrejme, osvedčené tipy a rady, ako na to.

Hladké steny bez prasklín či s nerovným povrchom do príjemného a pekného bývania nepatria. Stierkovanie prichádza na rad najmä pri rekonštrukcii starších domov a bytov, v ktorých sa nachádza mnoho prasklín, veľa náterov a nerovné povrchy. Práve kvalitné stierkovanie vám pomôže steny krásne vyhladiť. Okrem náradia budete potrebovať trpezlivosť a zmysel pre detail, no vďaka svojpomocnému stierkovaniu môžete ušetriť kopec peňazí.

Pred tým, ako sa do stierkovania pustíte, sa nevyhnete nákupu. A čo všetko by ste si mali na nákupný zoznam pripísať?

  • Špachtľa
  • Tmel
  • Hladidlo
  • Penetračný náter
  • Brúsny papier
  • Omietka
  • Rukavice
  • Fólie na zakrytie
  • Maliarske pásky

Akú stierku/stenu chcete?

Hladkú – V prípade, ak si na stenu plánujete dávať tapety, nálepky, tabuľové či dekoratívne fólie, zvoľte hladkú stierku. Rovnako sa hladké stierky viac hodia do moderných a minimalistických interiérov.

Štruktúrovanú – Ak máte radi rustikálny dizajn, bude pre vás vhodná štruktúrovaná stena. Jej výhodou je, že je na nej menej vidieť rôzne chybičky krásy ako sú odreniny a ryhy.

Materiál na stierku

Silikónová stierka – stierky na báze silikónu sú vhodné v prípade, ak potrebujete prekryť väčšie či menšie praskliny.

Sadrová stierka – používa sa najčastejšie, je hladká a vhodná do každej domácnosti. Nesadá na ňu prach, preto ju zvoľte, ak máte doma alergika.

Minerálna stierka – vďaka nej bude vaša stena dýchať, pretože minerálnou stierkou dosiahnete prirodzenú klímu. Použite ju len v prípade, že vašim stenám nehrozí vlhnutie a praskanie.

Hlinené omietky – pomáhajú eliminovať vlhkosť a sú trvácnejšie. V interiéri pôsobia príjemne a sú ekologickejšie.

stierkovanie návod

Ako správne stierkovať?

1. Pripravte si dobrý podklad

Pripraviť si dobrý podklad je jeden z najdôležitejších krokov pri stierkovaní. Zo steny odstráňte všetky tapety, nálepky a, samozrejme, staré nátery. Stierku by ste teda mali nanášať na čisté steny, iba tak dosiahnete dokonalý povrch. Nezabudnite použiť rôzne špeciálne prípravky na steny ako je napríklad eliminátor plesní či cigaretového dymu (ak je to nutné).

Starý náter nie je potrebné odstrániť v prípade, ak nezanecháva žiadne stopy. Zistíte to tak, že po pohladení steny vám na ruke nezostane žiadna farba. V prípade, že farba púšťa, povrch ošetrite penetračným materiálom. Ak stará farba dokonca opadáva, nezostáva vám nič iné, ako ju dôkladne odstrániť. Nezabudnite, že po odstránení starého náteru je dôležité na stenu naniesť penetračný náter. Vďaka nemu sa zvýši priľnavosť novej stierky.

TIP: Možno si myslíte, že starý náter je v poriadku. Aby ste sa o tom presvedčili, postačí vám jednoduchý test. Na stenu si nožom naznačte mriežku o veľkosti cca 10×10 cm. Prelepte ju páskou, chvíľu nechajte tak a následne prudkým pohybom strhnite. Ak na páske zostane podklad s farbou, pred stierkovaním ho odstráňte.

Pri aplikácii penetráku je dobré použiť valček. Penetračný náter rozotriete rovnomernejšie. Následne vrstvu nechajte vyschnúť. A, samozrejme, nezabudnite všetko, čo nechcete zašpiniť, zakryť fóliami alebo prelepiť páskami. Najmä miesta okolo vypínačov, zásuviek či dverí.

2. Opravte praskliny

Aj keď je to možno zdĺhavá práca navyše, nepodceňte opravu aj tých najmenších praskliniek. Pomôže vám s tým tmel, ktorý na praskliny a škrabance nanášajte pomocou špachtle. Pred stierkovaním nechajte všetko zaschnúť a následne pretmelované miesta obrúste a očistite.

3. Príprava stierkovej hmoty/omietky

Vami vybranú omietku si nasypte do vedra a vlejte do nej toľko vody, koľko je uvedenej v návode (každá omietka je totiž iná). Nechajte niekoľko minút pôsobiť a ak vidíte, že omietka do seba nasiakla vodu, zmes premiešajte miešadlom (najlepšie je použiť elektrické miešadlo). Pamätajte na to, že ak nemáte dobrú konzistenciu zmesi, vždy je lepšie, ak prilievate vodu a zmes zrieďujete. Ak by ste to robili naopak, teda do riedkej zmesi prisýpali omietku, mohli by vám vzniknúť neželané hrudky.

Nezabudnite si napokon otestovať, či má vaša omietka vhodnú konzistenciu. Naberte si z nej na špachtľu a otočte ju smerom nadol. Ak sa omietka na špachtli udrží, máte ju pripravenú a môžete začať s nanášaním.

4. Nanášanie stierky

Hmotu nanášajte rovným hladítkom v hrubšej vrstve a postupne ju pohybmi rozotierajte. Na nanášanie stierky si môžete vybrať viacero spôsobov, medzi najobľúbenejšie patria:

  • kruhové stierkovanie,
  • vodorovné stierkovanie,
  • diagonálne stierkovanie.

Ak už sa vám zdá, že máte omietku nanesenú na všetkých miestach, poriadne to celé ešte raz skontrolujte, použite aj vodováhu. Ak už je stierka nanesená skutočne precízne, pustite sa do odstraňovania ochrannej lepiacej pásky. V prípade, že by ste pásku strhli až keď je stierka suchá, mohli by ste ju poškodiť.

Stierka sa obvykle dáva v 1 – 3 vrstvách. Ak dávate jednu vrstvu, dbajte na všetky detaily už od začiatku. Ak však budete dávať aj druhú alebo tretiu vrstvu, pri tej prvej nemusíte byť až tak precízny.

TIP: Nie je to nevyhnutný krok, ale môže vám pomôcť vyrovnať nerovnosti. Najskôr dlaňou skúste, či už je stierka zaschnutá. Ak áno, celú stenu navlhčite hubkou na vodu jemnými krúživými pohybmi. Ak je stierka nanesená správne, na hubke by nemal zostať žiaden odlepený materiál. Celý tento proces spôsobí to, že omietka po kontakte s vodou uvoľní “sadrové mlieko” a povrch sa lepšie zarovná.

stierkovanie stien

5. Prebrúsenie a doladenie nerovností

S brúsením a vyrovnávaním nerovností začnite až keď je stierka úplne zaschnutá. Najlepšie vám to pôjde za denného svetla, prípadne si pomôžte aj dodatočným osvetlením. Lepšie si tak všimnete aj tie najmenšie nerovnosti. Pri brúsení nezabudnite na ochranné rúško!

6. Finálny náter farbou

Najskôr opäť všetky miesta, ktoré nechcete farbou zašpiniť, prekryte fóliou a zalepte. Začnite penetračným náterom, ktorý pomôže k tomu, aby farba lepšie chytila. Penetrák nanášajte valčekom. Keď máte hotovo a všetko je suché, môžete prejsť na samotné maľovanie.

A máte HOTOVO. Nezľaknite sa toho, že zo začiatku vám bude stena, respektíve farba, pripadať nerovnomerná a budú presvitať svetlejšie miesta. Treba však počkať na to, kým stena úplne uschne, čo môže trvať aj niekoľko dní. Následne sa dostaví efekt dokonale vystierkovanej a namaľovanej steny.

Odporúčané produkty