vysávače

Ako vybrať vysávač? Vieme, ktoré parametre by ste si mali všímať

Neoceniteľný pomocník do každej domácnosti. Ak si ani vy už neviete predstaviť upratovanie bez vysávača a ten súčasný pomaly ale isto dosluhuje, buďte krok vpred a vyberte si nový. Aké kritériá by mal spĺňať? Poradíme vám, na čo si pri kúpe tohto elektrospotrebiča dávať pozor.

Viete, čo potrebujete?

Časy, kedy ste celú domácnosť pozametali metlou, vyprášili koberce a až potom pracne umyli podlahy sú našťastie nenávratne preč. Upratovanie si treba zjednodušovať a najnovšie trendy aj v oblasti domácich pomocníkov spotrebiteľom čoraz výraznejšie pomáhajú. Viete, ale čo všetko od vysávača vyžadujete? Pred samotnou kúpou zhodnoťte nielen veľkosť priestoru, ale aj typy povrchov či fakt, či sa v domácnosti nachádzajú malé deti alebo zvieratá. Možností je totiž viac, ako dosť, stačí si len správne vybrať!

Druhy vysávačov

Podlahové vysávače

Typ vysávača, ktorý sa teší najväčšej obľube aj pre jeho všestranné využitie. Okrem prachu a nečistôt  z podláh, kobercov či čalúnených nábytkov si niektoré druhy poradia aj s tepovaním či dokonca umývaním okien. Čím viac funkcií, tým vyššia cena ale aj menej „zbytočností“ v domácnosti.

Tyčové vysávače

Štýlové, skladné a vhodné na rýchle upratovanie alebo upratovanie menšej domácnosti. Svojou konštrukciou pripomínajú metlu a aj vďaka nej sa dokážu dostať na menej dostupné miesta.

Ručné vysávače

Kúpiť ich môžete samostatne ale často sú aj súčasťou tyčových vysávačov. Ide o ich menšiu  verziu, ktorá slúži na rýchle upratanie a povysávanie nečistôt nielen v prípade, že máte malé deti. Do momentu kým sa vybije s ním môžete vysávať takmer čokoľvek.

Vreckové vysávače

Všetko, čo v priebehu upratovania povysávate končí vo vrecku, ktoré môže byť buď papierové (jednorazové) alebo látkové (prateľné). Tieto druhy vysávačov si vyžadujú pravidelné čistenie a výmenu ako vreciek, tak aj filtrov.

Vysávače s nádobou

Pri ich používaní sa nemusíte obťažovať s výmenou vrecka, nádobu, do ktorej sa nečistoty zbierajú jednoducho vysypete a umyjete. Tieto druhy vysávačov sú vhodné do rodinných domov a viac znečistených priestorov, keďže dokážu vysať aj väčšie predmety a špinu.

vysávače typy

Robotické vysávače

Všetko potrebné urobia za vás. Robotické vysávače sú aktuálne veľkým trendom aj preto, že upratovanie prebieha v čase, keď nie ste doma, pomocníka dokážete ovládať pomocou aplikácie aj na diaľku. Pohybujú sa na základe senzorov, priestor vyčistia a po skončení, alebo v prípade vybitia sa automaticky tento vysávač vráti do nabíjacej stanice. Na každodenné „prevysávanie“ ideálne, čas od času treba menej dostupné miesta skontrolovať a doupratovať.

Multifunkčné (viacúčelové) vysávače

Oceníte ich v prípade, že bývate vo veľkom rodinnom dome, nakoľko ním môžete robiť viac ako vecí, ako len vysávať. Vhodný je nielen na mokré vysávanie ale aj tepovanie kobercov či čalúnených nábytkov. Tieto vysávače disponujú veľkou zbernou nádobou, v ktorej končí okrem nečistôt aj prach či voda. Jedinou nevýhodou je väčší rozmer, vybrať si však môžete medzi verziami s vreckom alebo bez vrecka.

Centrálny vysávač

Chcete upratovať inteligentne, pohodlne v každej miestnosti, bez zbytočného hluku, neporiadku či výmeny vreciek? Centrálny vysávač je skutočne neoceniteľným pomocníkom so stálym sacím výkonom, myslite však krok dopredu. Rozvody totiž treba urobiť už pri hrubej stavbe, centrálna jednotka sa inštaluje až po stierkach a maľovaní. Centrálny vysávač je vhodný do rodinných domov, kancelárií, hotelov, nemocníc či akýchkoľvek veľkých priestorov. Skladá sa z agregátu, ktorý býva zväčša umiestnený na čo najmenej viditeľnom mieste (technická miestnosť, garáž), plastových trubiek v stenách a vysávačovej zásuvke na želaných miestach. Pri vysávaní sa manipuluje výlučne s ľahkou ergonomickou hadicou. Hoci je tento systém vysávania v porovnaní s bežne dostupným vysávačom finančne náročnejší, prináša so sebou veľa výhod. Počnúc jednoduchým ovládaním, tichým chodom, stálym sacím výkonom, až po jednoduchú manipuláciu či filtráciu prachu a roztočov mimo obytnú miestnosť.

S príslušenstvom alebo bez?

Na trhu nájdete vysávače v rôznych cenových reláciách. Suma, ktorú zaň zaplatíte závisí od viacerých faktorov a samozrejme  toho, aké príslušenstvo je k nemu pribalené. Medzi najdôležitejšie patria tieto:

Turbokefa

Určená je vysávanie chlpov a vlasov, takže ju oceníte najmä v tom prípade, ak vo vašej domácnosti žijete so zvieracím miláčikom. Obsahuje minimálne jeden alebo viac rotačných valcov s pevnými štetinami, ktoré sú poháňané motorom alebo priamo nasávaným vzduchom.

HEPA filter

Ide o systém filtrácie, ktorý si poradí až z 99,9% nečistotami. Umiestnený býva za motorom vysávača, kde sa prach a všetky ostatné nečistoty zachytávajú. Vhodné predovšetkým pre alergikov či pre ľudí s dýchacími problémami a astmou.

Hubice

Výber býva naozaj pestrý, od hubice na okná či vysávanie textílií, až po štrbinové hubice či hubice na tvrdé podlahy či pre zvieracích miláčikov.

Vrecká

Ak ste si vybrali vreckový vysávač, bez náhradných vreciek sa nezaobídete, keďže ich treba pravidelne meniť spolu s filtrom.

Vône do vysávača

Prečo si upratovanie nespríjemniť príjemnou vôňou? Špeciálne vône určené do vysávača prevoňajú vašu domácnosť.

ako vybrať vysávač

Dôležité parametre

Typ vysávača ste si už vybrali a neviete, na čo sa ešte pred kúpou zamerať? O kvalite a výkone vysávača vám viac napovedia aj tieto parametre:

Hmotnosť vysávača

Manipulácia s vysávačom a upratovanie bude oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie, ak jeho hmotnosť nebude príliš veľká. Hmotnosť spotrebiča sa odvíja aj od jeho výkonu a konštrukcie.

Príkon a výkon

Hodnoty, ktoré napovedajú o tom, koľko elektrickej energie váš vysávač spotrebuje a akou sacou silou disponuje. Práve od sacej sily závisí efektívnosť vysávania, tá je zväčša 1/3 až 1/5 príkonu, ktorý by mal byť aspoň 1000 W.

Hlučnosť vysávača

Komfort vysávania vás a vašich susedov závisí aj od hlučnosti spotrebiča. Rovnako, ako na tento parameter pozeráte napríklad pri kúpe práčky či sušičky, informujte sa naň aj pri výbere vysávača. Hodnoty 50 až 80 dB sú prijateľné.

Objem vysávača

Pri kúpe nového pomocníka do domácnosti berte do úvahy aj to, akou veľkou plochou na vysávanie disponujete. Do veľkých bytov či domov s rozlohou nad 150 m2si zaobstarajte vysávač s objemom 4 l a viac ak ide o vreckový model, pri bezvreckovom modely je postačujúci objem, 1,2 až 2 l. Menšie domácnosti si vystačia s vysávačom, ktorého objem vrecka je 2 -2,5 l.

Energetický štítok

Moderné energetické štítky na sebe nesú nielen informáciu o spotrebe, kvalite filtrácie, hlučnosti či energetickej triede, do ktorej spotrebič sadá. Energetická trieda stanovuje predovšetkým pomer efektivity a spotreby, vyberajte teda ideálne ten, ktorý je označený písmenom A. Za zmienku stojí hodnota spotreby, ktorá sa uvádza v kWh či účinnosť vysávania podláh a kobercov.

Koľko stoja?

Na trhu nájdete vysávače rôznych cenových kategórií, je len vás či preferujete istú značku či konkrétny druh spotrebiča. Tie najlacnejšie kúpite už od 50 do 100 eur, ide zväčša o modely, ktoré sú vhodné na menšie plochy. V cenovej relácii do 400 eur nájdete vysávače, ktoré sľubujú kvalitu aj vyššiu energetickú úsporu. Vysávače, za ktoré si zaplatíte najviac disponujú lepším sacím výkonom, funkciami navyše alebo ide o modely robotické vysávače. Medzi overené značky patria Electrolux, ETA, Philips, Rowenta, iRobot či Xiaomi.

Odporúčané produkty