ako odstrániť hrdzu

Hrdza na kovových predmetoch: Ak nefunguje prevencia, pomôžu domáce recepty

Červenkastý povlak na kovoch málokedy niekoho poteší. Keď sa objavia príznaky hrdze, automaticky si myslíme, že daná vec nám pomaly dosluhuje. S koróziou kovových povrchov sa však dá nielen bojovať ale jej aj predchádzať

Hrdzavenie a korózia nie sú to isté. V učebniciach chémie by ste sa dočítali, že korózia je reakcia kovov, ktorá nastane, keď sú časom vystavované vplyvom prostredia ako poveternostné podmienky, kontakt s vodou a vlhkosťou. Pri tejto chemickej zmene sa vlastne poškodzuje povrch kovu a mení sa jeho vzhľad. Inak však vyzerá pri železe a inak pri striebre. Napríklad striebro na čistom vzduchu príliš nekoroduje, ale zlúčeniny síry spôsobujú, že pri korózii sa pokryje čiernou vrstvou. Ak ste dlho nenosili nejaký šperk a po určitej dobe ho vytiahnete s nepekným tmavým prídavkom, tak aj to je korózia. Hrdza je len jednou z jej foriem a postihuje najčastejšie železo. Vtedy sa na jeho povrchu objavuje typické sfarbenie do červena, oranžova až hneda.

Prevencia proti korózii

Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť budúcim problémom s hrdzavením, je vhodné umiestnenie kovového predmetu do priestoru s dostatočným vetraním a minimálnou vlhkosťou. Samozrejme, ide o ideálny stav, ktorý nie je vždy možné ovplyvniť.

Vtedy prichádza na výber vhodne zvolený kov. Najodolnejší voči korózii je hliník a nehrdzavejúca oceľ. Ak nie je možné zadovážiť si predmet z daných materiálov, výrobcovia využívajú proces galvanizácie, čo je pokrytie kovu iným druhom, odolnejším voči korózii.

Ako konečný spotrebiteľ teda viete ovplyvniť svoj výber, alebo hľadať ďalšie formy prevencie. Ľudovým receptom je olejovanie a mastenie pomocou klasických kuchynských surovín. Nie vždy však ide o dobré riešenie. Veď si predstavte, že by ste napríklad kovové dvere do garáže či záhradného domčeka mazali obyčajnou bravčovou masťou. Nápad s natretím si však pokojne ponechajte, len ho pojmite trochu odbornejšie.

Odborné ošetrenie hrdze

Ochranný náter je veľmi efektívny, ak použijete špeciálnu farbu, ktorá pôsobí ako bariéra medzi kovom a vonkajšími vplyvmi. Vďaka tomu je výrobok menej náchylný na hrdzavenie. V súčasnosti sa dokonca vyrábajú aj také prípravky, ktoré možno nanášať nielen vopred ako prevenciu, ale aj na už hrdzavé železné predmety. Farba vtedy chemicky zreaguje s hrdzou.

Okrem tekutých prostriedkov sú na trhu dostupné aj pasty či práškové látky.  Opäť ide o cenovo dostupné riešenie, ktoré zvládnete aj doma. Pasty najčastejšie nájdete v drogériách, pretože zvyčajne slúžia na boj s hrdzou v kuchyni či kúpeľni. Prášková zmes je riešenie typickejšie pre exteriér, nakoľko sa s povrchom predmetu zjednotí a ten ostane hladký, no ošetrený.

Ak ide o väčšie povrchy, vhodnejším riešením je však vyhľadať profesionálov a využiť možnosť pieskovania. Sami ho pravdepodobne nezvládnete kvôli nedostatku techniky a priestorov.

ako sa zbaviť hrdze

Hrdza v domácnosti

Hrdza dokáže znefunkčniť nejeden domáci spotrebič, čo sa týka interiéru. Vtedy ju najviac ovplyvňuje takzvaná tvrdá voda, ktorá spôsobuje tiež vodný kameň, čo je popri hrdzi v kúpeľni a kuchyni sprievodný jav. Tvrdosť vody sa dá ovplyvniť kúpou zmäkčovača vody, či už v podobe filtra alebo špeciálneho roztoku, ktorých je na trhu niekoľko.

V prípade exteriéru je zas korózia problémom najmä v záhrade pri pracovných nástrojoch. Aj pri uskladňovaní do pivnice, garáže alebo záhradného domčeka, sa vplyvom počasia celkom nevyhnete.

Dôvod, prečo je často boj s hrdzou nekonečným príbehom je ten, že postupne opadáva, opäť odhaľuje kovový povrch čerstvému vzduchu a proces sa opakuje. Pokračuje do hĺbky a môže predmety úplne zničiť. Hrdza je tak považovaná za poslednú životnú fázu vecí, ktoré napadla.

Ľudové recepty proti hrdzi

Na internete nájdete množstvo nápadov, ako s ňou zatočiť. Najčastejšie sa využívajú kolové nápoje. Tie však nie sú až také účinné ako ocot. Nachádza sa takmer v každej domácnosti, je finančne nenáročný, a tak je to skvelý prvý pokus o zničenie hrdze.

Ocot ako prostriedok je ideálny na malé predmety, ktoré ním môžete zaliať aspoň na jeden deň. Pri väčších veciach si môžete z neho pripraviť roztok do fľaše s rozprašovačom. Necháte ho pôsobiť podľa rozsahu korózie. Čím je rozsiahlejšia, tým dlhšie bude trvať efekt. Na záver predmety opláchnete, osušíte a necháte vyvetrať.

Gazdinky vedia, že tam, kde funguje ocot, zaberá aj citrón. Konkrétne pri hrdzi ide o jeho kombináciou so soľou alebo pracou sódou. Tými postihnutý predmet posypeme, následne pokvapkáme šťavou z citrusu, môže to byť aj limetka. Jednak zmes nechajte pôsobiť, ale na záver môžete koróziu dobre odstrániť aj mechanických trením. Ak by korózia nezmizla úplne, tento postup môžete opakovať niekoľkokrát po sebe.

Náročnejší postup ako predchádzajúce dva je s pomocou hrubej múky. Aj tak dobre odstraňuje hrdzu ak sa ňou predmety posypú, no bez manuálneho trenia to nepôjde.

Znie to možno kuriózne, no na hrdzu zaberá aj brzdová kvapalina! Postup je stále rovnaký, nalejete ju na postihnuté miesta a necháte pôsobiť. V tomto prípade ale rozhodne nezabudnite pracovať v rukaviciach.

ako odstrániť hrdzu tipy

Hrdzavé fľaky v kuchyni a kúpeľni

V domácnostiach sú najmä dve miesta, kde je vysoká koncentrácia vlhkosti, ktorá vytvára živnú pôdu pre tvorbu hrdze. Ide o kuchyňu a kúpeľňu, nevkusné škvrny nájdete nielen na spotrebičoch, ale aj príboroch, hrncoch a iných kovových kuchynských náradiach. Problémom domácností bývajú aj fľaky na nerezových povrchoch, ako sú kuchynské drezy alebo hrnce. Na hrdzu sú síce náchylnejšie, korózia sa ale odstraňuje jednoduchšie než z menej ušľachtilých kovov.

Náradie a hrdza

Hrdzu útočiacu na náradie poznajú zruční majstri, ale aj záhradkári. Kladivá, skrutky, fúriky, lopaty či vidly – to všetko po určitom čase môže korodovať a znižovať tak svoju funkčnosť. Alfou a omegou je správne skladovanie. Na pomôcky by nemalo pršať, odkladajte ich vždy čisté a suché. V prípade že svojmu náčiniu nevenujete pozornosť, automaticky mu odoberáte roky života, kedy by vám mohlo verne slúžiť. Ak ste tieto opatrenia podcenili, hrdzu sa pokúste odstrániť manuálne. Ako na to? Pripravte si drôtenú kefu, vedro a mechanické odstránenie môže začať. Za zmienku stojí aj pokus s octom, citrónom, limetkou či kolovým nápojom. Tieto domáce tipy sa však odporúčajú aplikovať na malé plochy či predmety.

Prevencia

Prevencia je základ a platí to pri všetkom, nie len pri boji s hrdzou. Ak ste ju podcenili a s červenohnedým nepriateľom ste už mali tú česť, zapamätajte si jedno: odstrániť hrdzu a nechať predmet ďalej pohodený bez starostlivosti znamená zahodiť svoju prácu. Korózia by sa vrátila a vy by ste dookola skúšali recepty a prípravky, až kým by sa jedného dňa materiál neunavil a vec by doslúžila. Keď ste raz hrdzu odstránili, ošetrujte predmet aj naďalej a nájdite mu najvhodnejšie miesto na uskladnenie.

Odporúčané produkty