Domavi > Farby > Fialová

Fialová

Význam a symbolika

Kombináciou mužskej modrej a ženskej červenej vznikne fialová farba. Je symbolom duchovna, originality a diplomacie. Spájame si ju aj s luxusom a bohatstvom. Toto prepojenie vzniklo už v minulosti, kedy symbolizovala dôležité postavenie a hojnosť. Významná je tiež z duchovného hľadiska, nakoľko je úzko spätá s rímskokatolíckym náboženstvom. Pokora, pokánie či očista sú symbolmi, s ktorými sa nám spája dodnes. Fialová farba signalizuje aj múdrosť, tvorivosť, tajomnosť či dokonca mágiu. Práve vďaka jej tajomnosti zaujme ľudí s veľkou fantáziou a umeleckými sklonmi. Sama je inšpirujúca, podporuje tvorivosť, kreativitu a predstavivosť.

Odtiene fialovej

Patríte ku kreatívnym ľuďom, ktorí sa radi obklopujú touto farbou? Ak áno, myslite na to, že dôležitý je aj výber správneho odtieňa fialovej. Keďže sa skladá z dvoch protikladných farieb, z teplej červenej a studenej modrej, jej význam sa odvíja od toho, k akému odtieňu sa viac prikloníte. Kým svetlejšie tóny vám pomôžu zvýšiť ženskosť a kreativitu, tmavšie odtiene zas môžu ľahko vyčarovať pocity smútku či pochmúrnosti.

Farba Názov Hex
Fialová #800080
Levanduľová fialová #B57EDC
Pastelová fialová #C3B1E1
Purpurová fialová #800080
Burgundská fialová #800020
Hroznovo fialová #6F2DA8
Amarant fialová #9F2B68
Slivková fialová #673147

Použitie v interiéri

Výber správneho odtieňa zohráva rolu aj v interiéri. Do spálne, jedálne či hosťovskej izby je vhodné vybrať bledší odtieň, ktorý vám pomôže uvoľniť napätie a vytvoriť harmonické prostredie. Na druhej strane do pracovne, obývačky alebo detskej izby môžete zvoliť aj sýty tón. Vďaka nemu získate dávku novej inšpirácie. Pracujte s ňou však opatrne, hlavne pri tmavých odtieňoch, ktoré môžu priestor opticky zmenšiť a vytvoriť tiež negatívnu energiu. Ak sa ju rozhodnete použiť na stenu, odporúčame vám zafarbiť len jednu stranu a na ďalšie použiť bielu alebo krémovú farbu. Nič nepokazíte ani keď siahnete na fialové dekorácie, ako obrazy, kreslá, vankúše a iné doplnky. Veľmi pekne tiež vynikne v kombinácií s inými farbami, dokonalým partnerom je pre ňu biela. Platí teda, že ak do bieleho interiéru prinesiete napríklad fialovú sedačku, hneď sa stane stredobodom pozornosti. Podobne vynikne aj pri krémovej, telovej či bledosivej. Sýto fialové tóny spoločne s tmavozelenými tónmi sa postarajú o glamour. Na zahodenie však nie je ani kombinácia fialovej so žltou. Možností je mnoho, no výber je len na vás.

Fialová farba na stenu

Fialová stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň fialovej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Fialová obývačka, Fialová spálňa, Fialová detská izba, Fialová kuchyňa, Fialová kúpeľňa.