Domavi > Farby > Béžová

Béžová

Význam a symbolika

Neutrálna farba, ktorá má mnoho spoločného s hnedou, to je béžová farba. Vznikla vo Francúzsku a jej názov je odvodený od slova „beige“, ktorý sa viazal k prirodzenej farbe vlny. Táto farba vytvára pokoj, relax, ale aj eleganciu. Vytvorená bola kombináciou bielej, z ktorej si nesie čistotu a teplej hnedej. Veľmi dobre sa kombinuje s ostatnými farbami, ktoré nechá vyniknúť, no aj napriek tomu sama pôsobí elegantne. Populárna je u ľudí, ktorí sú pokojní a preferujú pomalšie životné tempo. Aj keď sa vám môže zdať nudná, opak je pravdou.

Odtiene béžovej

Béžová farba ponúka mnoho variácií odtieňov, ktoré závisia od pridaných farieb. V svetlých tónoch prevláda viac bielej a v tmavých nájdete vyšší podiel hnedej. Často sa môže táto farba nazývať aj piesková alebo cappuccinová farba, no ide len o odtiene. Farebná paleta béžových odtieňov je jednou z najviac využívaných v interiérovom dizajne, ale aj v móde.

Farba Názov Hex
Béžová #F5F5DC
Piesková béžová #D2B48C
Krémová béžová #FFFDD0
Cappuccinovo béžová #967969
Mandľová béžová #EADDCA
Ťavia béžová #C19A6B
Telová béžová #F2D2BD
Pšeničná béžová #F5DEB3

Použitie v interiéri

Ako sme už vyššie spomenuli, béžová farba je veľmi obľúbená v interiéri. Je to práve pre jej neutrálny odtieň, ktorý sa veľmi dobre kombinuje s inými farbami. Béžové odtiene dodajú vášmu bývaniu potrebný balans a dostanú ho do rovnováhy. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je vhodná len do miestnosti určených na relax a spanie, no nie je to tak. Ak ju vhodne zladíte, bude vás nabíjať energiou aj v spoločenských miestnostiach a v obývačke. Veľmi vhodnou možnosťou je použiť béžovú farbu ako neutrálne pozadie a zvyšné doplnky a nábytok vybrať v sýtejších odtieňoch. Zaradiť ju do interiéru môžete aj cez dlažbu, nábytok, alebo cez rôzne doplnky, ako závesy, textílie, dekorácie, vankúše a iné. Hodiť sa bude aj do kuchyne, ktorá bude pôsobiť minimalisticky a jednoducho. Výber tejto farby je vhodný aj s pohľadu kombinovania s inými farbami. Okrem toho, že môžete zladiť niekoľko odtieňov béžovej, ktoré vytvoria naozaj pôsobivý celok, je možné k nej doladiť aj omnoho výraznejšie farby. Stávkou na istotu je kombinácia béžovej s bielou a čiernou. Čo by ste však povedali na béžovú s oranžovou, žltou, tyrkysovou alebo kráľovsky modrou? Pri tejto farbe sa nemusíte ničím obmedzovať, ale vždy platí, že všetko s mierou.

Béžová farba na stenu

Béžová stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň béžovej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Béžová obývačka, Béžová spálňa, Béžová detská izba, Béžová kuchyňa, Béžová kúpeľňa.