Domavi > Kvety > Vyčarujte si doma stredomorskú atmosféru. Oleander vypestuje aj začiatočník
oleander

Vyčarujte si doma stredomorskú atmosféru. Oleander vypestuje aj začiatočník

Oleandre sú nádherné bohato kvitnúce kríky typické pre prímorské krajiny. Hýria rôznymi farbami, od bielej až po odtiene cyklamenovej, ale nájdu sa i odrody s červenými či žltými kvetmi. Ak túžite po dovolenkovej atmosfére priamo u vás na balkóne či terase, je to jednoduché – vypestujte si oleander doma.

Aké druhy oleandrov hľadať?

Oleander je stálozelená subtropická rastlina pochádzajúca z oblasti Stredomoria, pre ktorú však slovenská klíma nie je veľmi vhodná. Existuje ale riešenie. Oleandre môžete pestovať v črepníkoch, ktoré na zimu jednoducho schováte dnu a problém je vyriešený.

Vo svojom domovskom prostredí môže dosahovať až 2 metre a rastie najčastejšie v okolí vody. Na drevnatých stonkách má úzke a dlhé kožovité listy a na konci stoniek bohaté súkvetia. Kvety oleandra sú jedovaté, preto sa konzumácii radšej vyhnite. Aj pri manipulácii s rastlinou používajte rukavice a buďte opatrní.

Za 3 základné druhy z rodu nerium považujeme:

Nerium oleander

Najznámejší a najrozšírenejší druh, ktorý sa pýši ružovými alebo bielymi kvetmi.

Nerium odorum

Spoznáte ho podľa silno aromatických kvetov červenej farby.

Nerium indicum

Tento druh oleandra má kvety žltej alebo oranžovej farby.

Poznáme veľa hybridov týchto odrôd, ktoré sa líšia tvarom a farbou kvetov alebo listov. Kvety môžu byť jednoduché, polokveté alebo plnokveté, s vôňou či bez. Listy môžu byť svetlozelené až tmavozelené.

Pestovanie a zalievanie oleandra

Pestovanie a starostlivosť o oleandre je pomerne jednoduchá. Táto rastlina je nenáročná, preto sa do jej pestovania môžu pustiť aj začiatočníci v záhrade. Stačí dodržať základné pravidlo – nájsť rastline vhodné slnečné stanovisko, ktoré je mimo prievanu a pravidelne ju polievať. Ideálne je umiestniť rastlinu k stene – tá naakumuluje dostatok tepla, z ktorého oleander čerpá aj večer, keď už slniečko nesvieti. Ak vám oleander opadáva, môže to byť tým, že je umiestnený v prievane.

Keďže táto rastlina nie je mrazuvzdorná, na zimu ju presťahujte do pivnice, chodby, garáže alebo na verandu s teplotou okolo 10 ºC. Netreba sa však obávať prvých mrazov, niečo predsa len znesie. Podľa počasia môže byť oleander vonku približne od mája do konca októbra.

V zime stačí polievať len ojedinele, aby oleander nevyschol, teda približne raz za 10 dní. Častejšie nie, pretože by mohlo dôjsť k zahnívaniu. Počas leta je ideálne mať rastlinu ponorenú v miske s vodou. Polievajte vždy odležanou vodou, dažďová voda je nevhodná. V lete by mala byť zálievka výdatnejšia, pokojne aj ráno a večer.

oleander pestovanie

Hnojenie

Odborníci radia hnojiť od jari do jesene, resp. asi od konca mája do konca augusta. Hnojiť treba raz týždenne, no pravidelne. Na hnojenie použite hnojivo na kvitnúce balkónové letničky vo forme zálievky. V zime rastlinu nehnojte.

Ako si poradiť so škodcami?

Rastlinu priebežne kontrolujte a odstraňujte suché listy a kvety, prípadne celé výhonky. Na oleandroch sa môžu uvelebiť puklice, štítničky, vošky, roztoče a červce. Prezradia to fľakaté a žlté listy.

Na odstránenie použite denaturovaný lieh a listy po jednom dôkladne umyte. Pomôcť by mal aj chemický postrek. Ak to nepomôže, urobte radikálny rez a odstráňte napadnuté časti.

Štítničky a červce sa odstraňujú veľmi ťažko a môžu sa vracať. Oleander chráňte pred dažďom, je náchylný na tvorbu plesní.

Strihanie

Ak chcete mať svoj oleander krásny a bohato zakvitnutý každý rok, nezabudnite na primerané strihanie. Oleander kvitne na dvojročnom dreve, teda myslite na to, že ak chcete mať kvety aj budúci rok, nestrihajte nové výhonky.

Záhradkári odporúčajú strihať oleandre v dvoch obdobiach:

  • na jeseň: rez je dobré robiť pred zazimovaním, mali by ste však zostrihať len asi ⅓ výhonkov.
  • skoro na jar: dajte pozor na výhonky, na ktorých sú základy púčikov. Radšej odstrihnite 2 – 3 cm nad pôdou najstaršie výhonky. Rastlina sa presvetlí a uvoľní sa miesto mladým výhonkom, ktoré zarodia novými kvetmi. Presvetľovací rez je vhodné urobiť raz za 2 – 3 roky.

Má váš oleander bezlisté stonky, slabo kvitne, nemá pekný tvar, prípadne nové listy rastú smerom dovnútra? Pomôžte mu radikálnym rezom. To platí aj v prípade, ak zistíte, že rastlina je niečím napadnutá – nemajte zľutovanie.

Ideálny čas na strihanie je koncom marca, pretože rastlina už dostáva silu na vyháňanie nových výhonkov. Zrežte všetky výhonky na dĺžku 10 až 30 cm. Po takomto reze nebude síce oleander vyzerať veľmi vábne, bude však dokonale zregenerovaný. Rátajte s tým, že zakvitne až budúci rok.

Menej bolestivé je strihať oleander každý rok. Odstráňte križujúce sa konáre, prípadne slabé konáriky s tendenciou prevísať cez nádobu. Mierne korekčné rezy pomáhajú rastline lepšie a dlhšie kvitnúť.

oleander starostlivosť

Rozmnožovanie oleandra

Oleander sa rozmnožuje pomocou vrcholových odrezkov. Stačí, ak tieto odrezky namočíte do pohára s vodou a umiestnite na teplejšie miesto. Prípadne použite substrát určený na zakoreňovanie. Po krátkej dobe môžete oleandre presadiť do menších kvetináčov. Nezabudnite na dôkladnú a pravidelnú zálievku, aby sa vytvoril silný a stabilný koreňový systém. Takto získané rastlinky vám budú už na ďalší rok pekne kvitnúť. Zaštipnite im konce, aby sa lepšie rozkonárovali.

Väčšiu rastlinu môžete raz za 3 roky presadiť, odporúča sa použiť substrát na stredomorské rastliny. Ak máte oleander zasadený vo väčšej nádobe, s ktorou sa zle manipuluje, vymeňte len vrchnú časť pôdy.

Zazimovanie oleandra

Ako sme už spomínali, oleander nemá rád mínusové teploty, preto ho na jeseň treba uskladniť na suché, svetlé a chladnejšie miesto s teplotou okolo 5 – 10 ºC. Na jar, keď už nehrozia prízemné mrazy ho môžete znova presunúť von. Aklimatizujte ho však opatrne – postupne najskôr do polotieňa až potom na priame slnko. Pozbierajte suché lístky, skontrolujte, či sa do rastliny nepustili nejaké škodce a ak je to potrebné, urobte rez.

Vďaka tejto nenáročnej rastlinke si môžete vyčarovať nezabudnuteľnú dovolenkovú atmosféru aj doma na balkóne či terase. Starostlivosť o oleandre vám nezaberie veľa času, prinesie vám však veľa radosti z dlho rozkvitnutých bohatých kvetov. Leto v tieni oleandrov je skrátka nádherné.