Domavi > Obývačka > Aké farby sa hodia do obývačky
farby do obývačky

Aké farby sa hodia do obývačky

Nájsť správnu farbu vhodnú do obývačky nemusí byť jednoduché. Farby musia ladiť, urobiť z izby útulný priestor, vyzdvihnúť na miestnosti to, čo treba a skryť to, čím sa chváliť nechceme.

Dizajnérom za pár minút

Existuje jednoduchá pomôcka, vďaka ktorej sa naučíte kombinovať farby ako skutočný profesionál. Vyskúšajte pravidlo 60-30-10.

60 % tvorí primárna farba

Primárna farba sa najčastejšie používa na steny. Neskôr v texte si môžete prečítať pár rád, tipov a trikov, ako si vybrať tú správnu farbu, ako ju kombinovať a ako správne steny vymaľovať či akú techniku zvoliť. Primárna farba sa však používa aj na ďalších plochách, ako sú koberce a podlahy, preto má v obývačke najväčšie zastúpenie.

30 % tvorí sekundárna farba

Sekundárne farby ladia s primárnou farbou, ale môže ísť o tmavšie alebo svetlejšie odtiene. Nemali by však byť jej protipólom. Ako správne farby kombinovať vám tiež v nasledujúcich riadkoch poradíme. Zamerajte sa na správnu farebnosť záclon, závesov, nábytku alebo kresiel. Aj také vankúše na pohovke je dôležité ladiť s primárnou farbou.

10% tvorí doplnková farba

Práve tu môžete popustiť uzdu fantázii, pretože ide o najzaujímavejšou farbu. S doplnkami sa naozaj môžete pohrať. Pokojne zvoľte niečo výrazné, kontrastné. Niečo, čo celý priestor oživí. Či už to budú zaujímavé umelecké diela alebo lacné doplnky, dekorácie majú v obývačke nenahraditeľné miesto.

akú farbu do obývačky

Farby toho o nás prezradia veľmi veľa

Každá farba je niečím charakteristická a niečo symbolizuje. Výber farby o nás môže aj veľa prezradiť. Rovnako však ovplyvňuje aj náladu.

Zelená

Chcete zaujať? Popustiť uzdu fantázii? Vyberte si do obývačky niečo netradičné, napríklad výraznú zelenú farbu. Rozžiari priestor, pôsobí prirodzene, ale zároveň aj elegantne. Má upokojujúci účinok. Hitom je dnes fľaškovozelená farba. Hodí sa hlavne do moderne, až industrialisticky ladených interiérov. Ak ju zvolíme ako farbu steny, kombinujeme ju s tmavšou pohovkou alebo jedálenským stolom. Dôležité sú svetlé, najlepšie biele doplnky.

Modrá

Stále viac a viac sa v interiéroch objavuje aj modrá farba. Tmavá námornícka na stenách sa výborne kombinuje s bielymi otvorenými policami, drevenými doplnkami, zrkadlami a vázami. Dokáže vytvoriť atmosféru pokoja a možno sa v obývačke budete cítiť ako na dovolenke pri mori.

Žltá

Žltá je svieža a jasná, nemusí však byť len farbou doplnkov. V rôznych odtieňoch sa hodí aj na steny obývacej izby. Žltá v kombinácii so sivou vám naozaj vyrazí dych. Je to optimistická farba, farba nádeje a dobrej nálady. Jej zvláštnym odtieňom je horčicová farba, ktorá ideálne ladí s tmavomodrými doplnkami.

Biela

Biele doplnky sa hodia ku každej farbe. Biela je proste in. Ale čo biele steny? Kedysi mal každý biele steny. Dnes je biela raritou a možno preto sa interiér vďaka bielej farbe stáva nezvyčajným. Je znakom usporiadaného života a čistoty. V žiadnom prípade však nepôsobí sterilne a neosobne, ale práve naopak, má nádych romantického, minimalistického alebo škandinávskeho bývania. Stačí ju správne skombinovať. S akoukoľvek výraznou farbou, ale príjemne prekvapí aj hnedá.

Sivá

Na prvý pohľad nenápadná, ale v skutočnosti veľmi elegantná. Sivá je ľahko kombinovateľná, a preto nikdy neomrzí. Stačí ju len niečím podčiarknuť a hneď má priestor neopakovateľný šmrnc. Hodia sa k nej napríklad žlté doplnky, ale oživí ju v podstate každá farba. Sama o sebe je dokonalým základom pre farebné úlety, pretože je dokonalo prispôsobivá. Bude si rozumieť aj zo žiarivými a kontrastnými farbami, ako je oranžová, červená, žltá či smaragdovozelená.

Pre každú obývačku existuje tá pravá farba

Niektoré farby sú vhodné do malých priestorov, iné zas úžasne dopĺňajú moderné zariadenie.

Malú obývačku opticky zväčšia svetlé farby

Ak nie je vaša obývačka dostatočne veľká, určite nechcete, aby opticky priestor ešte viac zmenšovala. Preto siahnite po svetlých farbách. Príkladom je biela, svetlá sivá alebo béžová. Obľúbené sú aj pudrovoružová či olivovozelená. Nebojte sa však ani decentnej fialovej, alebo naopak, jasnej žltej. Svetlé farby majú mnoho výhod. Ľahšie sa kombinujú so zariadením ako tmavé, výrazné farby, robia priestor vzdušnejším a opticky ho zväčšujú. Výnimkou v malej obývačke, keď je aj tmavá dobrá, je jedna kontrastná stena, napríklad fľaškovozelená, modrá námornícka alebo sýta bordová. Ak ňou natriete kratšiu stenu, obývačka bude vyzerať priestrannejšia. V takom prípade však nezabudnite na doplnky.

Vo väčších priestoroch sa nebojte ani tmavej farby

Áno, použitie tmavej farby v interiéri, obzvlášť ak obývačka nie je dostatočne priestranná, môže byť náročnejšie na kombinovanie, ale výsledný efekt určite stojí za to. V móde sú prirodzené, zemité, ale zároveň sýte farby. Napríklad tmavohnedá. Je až zarážajúce, ako útulne na človeka pôsobí.

Správna farba steny je základ

Nejde len o správny výber farby a vymaľovanie steny. Možností sa nám núka viac a treba mať v nich dostatočný prehľad, ak si chcete vybrať náter správne.

ako vymaľovať obývačku

Základ môžete nechať aj na profesionála

Naniesť správne základný náter nemusí byť jednoduché. Môžete však osloviť skúseného a zručného majstra. Vďaka profesionálovi, základná farba zjednotí všetky steny, ktoré už predtým mohli byť vymaľované rôzne. Jednoducho povedané, prekryje starú maľovku, zakryje nedokonalosti surovej steny a vytvorí podklad.

Rôzne textúry

Dnes už neexperimentujeme len s farbami, ale aj s textúrou. Môžeme napríklad použiť farbu napodobňujúcu štukovú štruktúru. Zjednocuje štruktúru steny po opravách a rôznych inštaláciách. Náter môže byť matný alebo lesklý, každý má svojich zástancov a odporcov, ale zároveň aj dokáže zmeniť charakter celej miestnosti. V móde je aj tzv. štukatúra, ktorá sa umiestňuje na spoje stien, stien a stropov alebo len na stropy. Dnes sa vyrába z polystyrénu, dreva alebo plastu, inštaluje sa na stenu veľmi jednoducho a výborne sa hodí do rustikálne zariadených interiérov alebo ako kontrastný prvok ultramoderného dizajnu. Nehodí sa však do malých priestorov.

Druhy farieb

Akrylové farby sa hodia na stropy. Nie sú totiž oderuvzdorné. Latexové sa ľahko aplikujú, dobre kryjú a sú umývateľné. Ideálne pre obývacie izby sú akryl-latexové farby, ktoré kombinujú výhodu akrylových a latexových farieb. Pre zaujímavosť, na trhu sú ešte farby keramické, ktoré je možné nielen umývať, ale aj drhnúť a vinylové, taktiež odolné voči umývaniu a dokonalo hladké.

Výnimočné dekoratívne techniky

Ak ste fanúšikom prírodných materiálov, tupovanie vás očarí. Hodí sa na rôzne podklady.  V podstate spočíva v otláčaní hubky namočenej vo farbe. Vhodné pre moderné interiéry je žilkovanie. Efekt vytvoríme vrytím hrubých štetín kefy do vlhkej farby. Najlepšie je techniku aplikovať len na jednu stenu. To platí aj pre ostatné dekory, pretože menej je niekedy viac. Niekedy však vyzdvihnutie nerovností a chybičiek krásy stene dodá ešte väčší šmrnc. Hrboľaté steny sú dnes trendom. Dokonca existujú špeciálne farby, ktorými ho dosiahneme. Aj batikovaná stena bude pútať pozornosť a ak sa vám páčia vzory, ale nie ste fanúšikom tapety, jednu stenu v obývačke môžete vymaľovať ozdobným valčekom.

Odporúčané produkty