Domavi > Kuchyňa > Viete, ako správne osvetliť kuchyňu? Držte sa týchto tipov
ako osvetliť kuchyňu

Viete, ako správne osvetliť kuchyňu? Držte sa týchto tipov

Kuchyňa je srdcom domova. Denne sa v nej pripravuje jedlo, jedáva sa v nej, debatuje a stretáva sa tu celá rodina. Práve preto je v kuchyni veľmi dôležitý výber nielen správneho nábytku a spotrebičov, ale tiež osvetlenia.

Pri zariaďovaní kuchyňa často skončí na vrchole zoznamu úloh, či už ide o modernizáciu, rekonštrukciu alebo úplne nové zariaďovanie. Vedeli ste ale, že práve správny výber osvetlenia vašej novej kuchynskej linke, podlahe či jedálenskému stolu dodá ten správny šmrnc a atmosféru?

Rozhodujúca je najmä správna kombinácia svetiel, keďže v kuchyni sa zvykne dávať viac typov osvetlenia – nad celú kuchyňu, nad kuchynskú linku, nad sporák, nad jedálenský stôl, pod skrinky a podobne. Všetky musia byť správne vybraté a umiestnené, aby v konečnom dôsledku vytvárali správne osvetlenú kuchyňu.

Najskôr si všetko detailne rozplánujte

Ešte predtým, ako začnete so samotným výberom kuchynskej linky, spotrebičov a osvetlenia, si všetko dôkladne naplánujte. Dôležité je, aby ste mali dispozičné riešenia pre jednotlivé prvky v kuchyni. Na základe toho dostanete káble, zásuvky a celkovú elektrinu presne tam, kam potrebujete. S tým súvisí napríklad aj umiestnenie vypínačov a ich množstvo.

Typy osvetlenia do kuchyne

1. Centrálne osvetlenie kuchyne

Ide o hlavné osvetlenie, ktoré by malo pokryť celú kuchyňu. Môžete ho nájsť aj pod názvami všeobecné osvetlenie alebo ambientné. To, ako bude vyzerať vaše centrálne osvetlenie, záleží nielen na vašom vkuse, ale najmä na veľkosti miestnosti a taktiež na tom, aké sa v nej nachádza prirodzené denné svetlo.

Cieľom centrálneho osvetlenia je celú miestnosť zaplaviť svetlom tak, aby bolo rovnomerné, príjemné a dalo sa využiť počas zamračených dní aj tmavých večerov. Pri výbere treba zvážiť najmä 3 veci, a to:

  • typ
  • počet
  • umiestnenie

osvetlenie kuchyne

Bodové osvetlenie kuchyne

V posledných rokoch sa najobľúbenejším typom osvetlenia v kuchyni stalo bodové, respektíve zapustené. Je veľmi praktické, nadčasové a hodí sa do každej modernej kuchyne bez ohľadu na farbu či materiál kuchynskej linky.

Pri bodových svetlách by ste sa mali riadiť všeobecnými pravidlami – mali by byť umiestnené nad okrajom vašej pracovnej dosky, jednotlivé bodové svetlá by od seba mali byť vo vzdialenosti 90 – 150 cm a od steny by nemali byť bližšie ako 60 cm.

TIP: Zmerajte si výšku vášho stropu a toto číslo vydeľte 2. Výsledok vám udáva, ako ďaleko by mali byť jednotlivé bodové svetlá od seba vzdialené. Samozrejme, ide len o pomocné pravidlo.

Závesné svetlo do kuchyne

Kedysi sa do kuchýň zvykli dávať závesné svietidlá, ktoré boli jediným zdrojom svetla. Dnes sa skôr kombinujú závesné svietidlá spolu s bodovým osvetlením. Najlepšie vyniknú v kuchyni s vysokým stropom alebo nad kuchynským ostrovčekom či nad jedálenským stolom.

Pri závesných svietidlách platí, že čím je kuchyňa menšia, tým by mali byť jednoduchšie. Naopak, pri veľkej kuchyni si môžete dovoliť siahnuť po extravagantných a väčších svietidlách.

2. Pracovné osvetlenie kuchyne

V kuchyni sa okrem varenia či stolovania robia rôzne iné činnosti – od písania domácich úloh cez čítanie novín až po plánovanie si nasledujúcich dní. To znamená, že na miestach, na ktorých vykonávate konkrétne činnosti, by ste mali mať o niečo silnejšie osvetlenie.

Čo vám určite odporúčame, je osvetlenie pracovnej dosky. Najlepšie spravíte, ak si ho dáte nainštalovať pod nástenné skrinky. Získate tak množstvo priameho svetla na pracovnej doske, kde budete tráviť pomerne veľa času. Medzi obľúbené typy takéhoto osvetlenia patria:

  • LED pásiky (môžu byť jednofarebné alebo s meniacou sa farbou)
  • samostatné trubicové svetlá
  • bodové svetlá vyrezané do spodnej časti skriniek

LED osvetlenie kuchynskej linky

Medzi najobľúbenejšie možnosti, ako osvetliť pracovný priestor, je jednoznačne LED osvetlenie kuchynskej linky. Ide o moderný spôsob osvetlenia v kuchyni, pri ktorom sa využíva LED svetlo pod kuchynskú linku – vo forme trubice alebo LED pásikov.

TIP: Ak chcete kuchynskú dosku z lesklého materiálu, ktorý odráža svetlo, stavte na LED pásiky s rozptýleným svietením. A nezabudnite, že všetky typy osvetlenia pracovnej dosky by sa mali umiestniť na prednú časť skriniek.

3. Akcentačné osvetlenie kuchyne

Akcentačné osvetlenie sa radí do skupiny dekoratívneho, respektíve atmosférického osvetlenia. Jeho úlohou je zvýrazniť jednotlivé kúsky v kuchyni, na ktoré chcete upriamiť pozornosť alebo ním môžete dodať kuchyni tú správnu atmosféru. Patrí sem napríklad:

  • osvetlenie v skrinkách
  • osvetlenie pod poličkami
  • nástenné svietidlá
  • svietidlá na vrchu nástenných skriniek
  • osvetlenie sokla
  • osvetlenie pod previsom pracovnej dosky

Jednoducho povedané, patrí sem všetko osvetlenie, ktoré neplní žiadnu dôležitú funkciu a mohli by sme bez neho fungovať bez najmenších problémov. Akcentačné osvetlenie je skôr štýlovou a estetickou záležitosťou a pre niekoho veľmi podstatnou.

Práve takéto typy osvetlenia dokážu pozdvihnúť celkový vzhľad vašej kuchyne a dodať jej ten správny šmrnc. Preto ich pri plánovaní kuchynského osvetlenia určite nevynechajte. Neplatia pri nich žiadne pravidlá ani odporúčania, atmosférické osvetlenie je čisto na vašom vkuse.

Aká farba svetla je najvhodnejšia do kuchyne?

Pri výbere osvetlenia kuchyne sa budete musieť rozhodnúť, akú farbu žiaroviek či LED svetiel si zvolíte. Na výber máte studené alebo teplé svetlo. Dbajte na to, aby ste do všetkých nainštalovaných svietidiel vybrali také odtiene, ktoré budú spolu pekne ladiť a navzájom sa dopĺňať.

  • Najuniverzálnejšia farba svetla do kuchyne, ktorá sa hodí ku všetkým typom nábytku a zariadeniam, je mierne teplé svetlo.
  • Pri svetlách, ktoré sú skôr pre príjemnejšiu atmosféru, voľte teplé až veľmi teplé odtiene.
  • Svetlo, ktoré budete využívať pri detailnejších prácach, pri varení, krájaní alebo pri písaní domácich úloh či pri čítaní, by malo mať skôr studené odtiene. Takéto svetlo je jasnejšie a budete pri ňom lepšie vidieť.
  • I keď môžete v rámci jednej miestnosti skombinovať teplé a studené svetlo, je potrebné to spraviť tak, aby sa tieto svetlá navzájom nebili. Predom teda zvážte, ako budete jednotlivé svietidlá používať.

Ako umiestniť jednotlivé vypínače osvetlenia

Veľmi dôležitým bodom pri kuchynskom osvetlení sú aj vypínače a jednotlivé prvky ovládania. Každý typ osvetlenia by mal mať svoj vypínač, aby ste si každú vrstvu svetla mohli regulovať samostatne.

Pre centrálne osvetlenie zvoľte minimálne jeden, no najlepšie 2 – 3 vypínače. Samozrejme, všetko závisí od veľkosti vašej kuchyne a od počtu / typu centrálnych svietidiel. Následne si vyberte samostatné vypínače pre každý typ pracovného aj akcentačného osvetlenia.

svetlá do kuchyne

Aké množstvo svetla dať do kuchyne?

Podľa všeobecných noriem platí, že v kuchyni by ste mali mať cca 300 luxov, respektíve 300 lúmenov / 1m2. Ak má vaša kuchyňa 20 m2, budete potrebovať aspoň 6 000 lúmenov z centrálneho osvetlenia + 400 – 1000 lúmenov z osvetlenia nad pracovnou doskou (podľa jej veľkosti, ale rátajte aspoň 400 lúmenov na 1 m2).

Na čo treba myslieť pri výbere kuchynského osvetlenia

Veríme, že na základe vyššie uvedených tipov a odporúčaní sa vám podarí vo vašej kuchyni vytvoriť perfektné osvetlenie, ktoré bude nielen funkčné, ale ktoré celému priestoru dodá tú správnu atmosféru. A aby sme si to celé zhrnuli, tu sú tie najdôležitejšie pravidlá:

  • vždy si do kuchyne dajte svetlá vo viacerých vrstvách, respektíve úrovniach – najskôr centrálne, následne pracovné a všetko to doplňte akcentačným osvetlením
  • teplejšie svetlo vám v kuchyni pomôže vytvoriť príjemnú atmosféru, na pracovné činnosti budete ale potrebovať studené svetlo
  • ovládanie jednotlivých úrovní si rozložte do samostatných okruhov
  • ak je to vo vašich finančných možnostiach, nainštalujte si stmievače, respektíve vypínače s reguláciou svetlosti – pomôžu vám vytvoriť príjemnú atmosféru a ušetriť množstvo energie
  • nezabudnite na dostatočný počet lúmenov – ten sa odvíja od veľkosti kuchyne aj pracovnej dosky

Odporúčané produkty