Domavi > Kuchyňa > Rozžiarte svoju kuchyňu! Správne farby z nej urobia najobľúbenejšie miesto u vás doma
farby do kuchyne

Rozžiarte svoju kuchyňu! Správne farby z nej urobia najobľúbenejšie miesto u vás doma

Pri zariaďovaní a následnom dekorovaní kuchyne máte na výber celý svet farieb. Ich kombinovanie by malo byť premyslené, nie unáhlené a malo by smerovať k jednému cieľu – aby ste sa v kuchyni, kde trávite veľké množstvo času, cítili skutočne príjemne.

Dajte sami sebe dostatok priestoru na to, aby ste si najprv teoreticky načrtli a predstavili, ako bude vaša budúca kuchyňa vyzerať. Položte si niekoľko otázok, od ktorých by sa celý proces mal odvíjať. Varím veľa alebo málo? Koľko času budem v kuchyni reálne tráviť? Mám veľký alebo malý priestor? Svetlý či tmavý? S dostatočným oknom a prirodzeným svetlom? Odpovedzme na tieto otázky a pozrime sa spoločne na praktické rady a prehľad tipov o tom, aké farby by ste si mali vybrať pre svoju kuchyňu aj vy.

Začnite najväčšou plochou

Od výrazných odtieňov až po jemné a neutrálne, výber správneho odtieňa farby na stenu je zásadný pri vytváraní tónu a atmosféry každej miestnosti. A keďže je to priestor, kde sa budete stretávať a pripravovať chutné jedlá s rodinou a priateľmi, je veľmi dôležité dať vašej kuchyni tú správnu atmosféru.

Samozrejme, pokiaľ máte v mysli už vopred jednu konkrétnu farbu, do ktorej chcete mať svoju kuchyňu zladenú, pravdepodobne nemáte nad čím premýšľať. Ak sa však stále nachádzate v štádiu rozhodovania, mali by ste sa zamyslieť najmä nad praktickou stránkou farby kuchynskej omietky. Aké kombinácie farieb máte na výber?

  • prírodné farby – najpopulárnejšou voľbou sú jemné a svetlé prírodné farby v odtieňoch svetlej béžovej až bledozelenej. Pôsobia pokojným dojmom, sú prijemné na pohľad a ako bonus je možné ich ľahko kombinovať s akoukoľvek farbou kuchynskej linky a doplnkov. Populárne sa stali aj vďaka tomu, že nepriťahujú pozornosť od iných detailov a ak je to potrebné, miestnosť dokážu pekne presvetliť.
  • biela – najstaršia klasika, ktorou nič nepokazíte. Podobne ako prírodné farby (alebo ešte viac) sa hodí naozaj ku všetkému. Naviac pôsobí čistým až sterilným dojmom a hodí sa predovšetkým do malých kuchýň, ktoré vďaka svojej vysokej svetlosti krásne rozžiari. Vedeli ste, že existuje niekoľko odtieňov bielej? Vybrať si môžete na škále od snehovo bielej až po takmer slonovinovú. Pozor však na praktickú stránku – akákoľvek nehoda v kuchyni bude na bielej stene jasne viditeľná.
  • energické farby – patria sem napríklad odtiene žltej, oranžovej či dokonca sýta červená. Nebojte sa experimentovať v prípade, že patríte k veselým, optimistickým povahám a v kuchyni radi skúšate všeličo nové. Tieto odtiene vo vás prebudia kreativitu a ako bonus sú známe tým, že podporujú celkovú chuť do jedla.
  • zelená, modrá a fialová – správne nakombinovať tmavšie farby z tejto palety môže byť celkom výzvou, obzvlášť v prípade, ak nechcete, aby výsledný dojem pôsobil prekombinovane. Nikde však nie je napísané, že výzvy sú zlé, práve naopak. Výsledok môže byť neskutočne zaujímavý a môže z vašej kuchyne urobiť dokonalý a moderný priestor, kde budete radi tráviť väčšinu svojho voľného času osamote aj s priateľmi.
  • zemité až čierne farby – vyzerajú dobre najmä v kombinácii so svetlejšou kuchynskou linkou a podlahou. Aj kuchyňa s tmavohnedými či čiernymi stenami môže pôsobiť svetlo a priestranne, ak sa poradíte s bytovým dizajnérom a máte v nej dostatok prirodzeného svetla.

Tip: Pred tým, ako sa rozhodnete pre konečnú farbu kuchynskej omietky, myslite na to, aby aspoň do istej miery ladila s farbami susedných miestností. Aby prechod medzi nimi nepôsobil šokujúcim a rušivým dojmom.

akú farbu do kuchyne

Kuchynská linka ako najväčší farebný záväzok

Hoci omietka najviac pôsobí na náš zrak, pretože zaberá najväčšiu fyzickú plochu, stále je jednoduchšie premaľovať ju ako vyberať nanovo kuchynskú linku. Pri zariaďovaní veľmi pravdepodobne počítate s tým, že kuchynskú linku budete používať dlhé roky.

V kuchyni sa skrinky, steny, dosky, spotrebiče, podlahy a obklady spájajú do súdržnej palety, takže výber farieb má určitú váhu. Prestavba zakaždým, keď sa zmenia najnovšie módne trendy, nie je pre väčšinu z nás uskutočniteľná. Našťastie existujú farebné trendy, pri ktorých môžete veriť na ich dlhovekosť.

  • svetlozelená až tmavozelená – nemusíte sa báť, že by niekedy skutočne vyšla z módy. Podobne ako príroda je totiž nadčasová a okrem toho aj pomerne praktická.
  • čierna (matná aj lesklá) – čiernu dokážete krásne zladiť so svetlejšími stenami a kovovými prvkami (napríklad úchytkami v zlatej či striebornej farbe) a dosiahnete maximálne elegantný efekt.
  • vidiecka sivá / béžová – ak sa pýtate, aký je to vidiecky odtieň farby, skúste si predstaviť útulnú kuchyňu v neutrálnych farbách, ktoré pôsobia mierne vyblednutým dojmom.
  • slnkovo žltá – netradičná farba pre kuchyňu? Možno, ak sa však nad tým hlbšie zamyslíte, zamilujete sa do nej. Jej vzhľad je svieži, doslova iný a zaujme už na prvý pohľad každého, kto do kuchyne vkročí.
  • drevo a sýte prírodné farby – posledná paleta farieb je rovnako neutrálna. Vychádza z prírody a zahŕňa v sebe predovšetkým odtiene dreva a jeho imitácie.

Tip: Vo väčšine prípadov odporúčame použiť výrazné farby (tmavú, čiernu či napríklad červenú) na jednu časť kuchyne, napríklad na kuchynský ostrovček. Prípadne len na spodnú časť skriniek, zatiaľ čo horné zvolíte vo svetlejšom odtieni pre dosiahnutie efektu zväčšenia priestoru.

Farby podľa princípov feng shui

Feng shui nás učí o harmónii bývania. Toto staré čínske umenie zariaďovania príbytkov považuje práve kuchyňu za jednu z najdôležitejších miestností v dome – má vyjadrovať prosperitu a šťastie rodiny. Aké farby starí čínski majstri odporúčajú?

Najviac zdrojov feng shui odporúča v kuchyni zvoliť svetlé a pastelové odtiene. Podľa týchto princípov môžete investovať do svetlozelenej, maslovej, oranžovej, žltej či terakotovej, no chybu neurobíte ani s bielou klasikou. V kuchyni by podľa týchto princípov nemali chýbať drevené prvky (ako napríklad skutočná drevená kuchynská linka), pretože sú akýmsi palivom pre ohnivú energiu vašej kuchyne.

Pozor by ste si však mali dať na príliš veľa červenej farby. Tá by už znamenala prevahu ohňa a jeho energie, čo by vám podľa tohto učenia mohlo priniesť nepokoj, nutkavé či agresívne myšlienky až zhoršený zdravotný stav. Úplne vyhnúť by ste sa mali tmavomodrej či čiernej.

Nebojte sa experimentovať

Ako v iných miestnostiach, tak aj v kuchyni je možné použiť prakticky akúkoľvek (vopred dobre premyslenú) kombináciu farieb. Dôležité je, aby spĺňala vaše predstavy o dokonalej kuchyni. Predtým, ako sa pustíte do zariaďovania alebo renovácie by ste však mali dôkladne zvážiť veľkosť, tvar a prirodzené osvetlenie vašej kuchyne.

Ak máte malú, úzku kuchyňu alebo kuchyňu s nízkym stropom s malým množstvom prirodzeného svetla, akékoľvek tmavé odtiene spôsobia, že miestnosť bude pôsobiť tiesnivo a nevľúdne. Farebné kombinácie vašej kuchyne by preto mali obsahovať svetlé odtiene.

ako vymaľovať kuchyňu

Viac experimentovania si môžu dovoliť majitelia štedrejších priestorov s množstvom prirodzeného svetla a vysokým stropom, ktoré im zaistia optickú vzdušnosť priestoru. Aj príliš veľa bielej farby (a iných veľmi svetlých farieb) by v konečnom dôsledku kuchyni uškodilo. Dbajte preto na intuíciu a nebojte sa poradiť s odborníkmi.

Vďaka takmer neobmedzeným možnostiam 3D vizualizácii si dnes viete pozrieť rozličné teoretické kombinácie farieb vo vašej kuchyni. A hoci farba stien a kuchynskej linky sú dominantné, nemali by ste podceňovať ani detaily ako obkladačky, úchytky, police, obrusy či iné dekorácie, ktoré budú dotvárať útulnú tvár vášho kuchynského priestoru.

Choďte do toho svojpomocne!

Naplánujte si jednotlivé etapy maľovania kuchyne a urobte z nej krajšie a čistejšie miesto vy sami. Môže to byť niečo ako váš osobný projekt, ktorým sa budete chváliť. Aby všetko prebehlo bez problémov, mali by ste vopred myslieť na tieto kroky:

  • ak nejde o novostavbu, odstráňte / prikryte všetok nábytok v miestnosti
  • prikryte dlažbu / oblepte zásuvky
  • steny a strop dôkladne zbavte mastnoty a nečistôt umytím
  • zbavte sa prípadných plesní pomocou kovových špachtlí a vhodných prípravkov proti plesniam
  • vyplňte prípadné nerovnosti / zasadrujte dierky a vybrúste ich brúsnym papierom
  • očistite steny od prachu a penetrujte ich
  • vyberte vhodnú farbu – v kuchyni stojí za to siahnuť po výrobkoch s najvyššími parametrami umývateľnosti (latexové farby, farby s látkami obmedzujúcimi prienik mastnoty a nečistôt či keramickú farbu, ktorá rovnako vytvorí povlak odolný voči nečistotám)
  • nachystajte si vhodné náradie, štetce, valčeky a teleskopickú tyč a vrhnite sa na maľovanie

Odporúčané produkty