ako odstrániť silikón

Neviete sa zbaviť starého silikónu? Poradíme vám, ako ho odstrániť čo najúčinnejšie

Odstránenie starého silikónu patrí k veľmi neobľúbenej činnosti pri rekonštrukcii napríklad kúpeľne. Ide totiž o veľmi zdĺhavú prácu, ktorá je doslova “piplačka”. Avšak nepotrebujete k tomu iba šikovné ruky a dávku trpezlivosti, ale aj dobrý návod, ako silikón odstrániť čo najefektívnejšie.

Najčastejšie sa silikón odstraňuje z vane či z obkladačiek a kachličiek, na ktorých sa opotrebúva. Predtým, ako sa pustíte do práce, spravte si doma poriadok a zistite, či máte všetko potrebné k práci so silikónom. Aby ste si celkový postup odstraňovania silikónu zjednodušili, pripravte si niekoľko nasledovných pomôcok:

  • škrabka na tmel a silikón – škrabky, ktoré sú určené na odstraňovanie starého silikónu, majú dve časti. Na jednom konci sa nachádza hrot a na druhom špachtľa. Niektorí ľudia tento nástroj nahrádzajú obyčajným nožom, čo je veľmi nebezpečné.
  • odstraňovač silikónu – ide o chemický prípravok, ktorý dopomôže k úplnému odstránenie starého silikónu či už z vane alebo kachličiek. Čiže ak vám po použití škrabky zostane na niektorých miestach silikón, prichádza na rad tento odstraňovač.

V prípade, že plánujete starý silikón nahradiť novým, budete potrebovať:

  • maskovaciu pásku – slúži na to, aby ste pri nanášaní novej vrstvy silikónu zbytočne nezašpinili aj iné miesta. Vyberte si maskovaciu pásku určenú do interiéru.
  • aplikačnú pištoľ na tmel/silikón
  • silikón
  • ochranné rukavice

Silikón a jeho všestranné použitie

Základnou zložkou silikónu je silikón, teda acetát. Najčastejšie ho využívame v kúpeľni, kde má všakovaké využitie. Môžete ho použiť na škárovanie obkladov, umávadla, bidetu, sprchy, vane či toalety. V kuchyni sa ním zasa utesňujú škáry na kuchynskej linke. V skratke, silikón veľmi dobre poslúži všade tam, kde treba zabrániť vode a vlhkosti.

Obľúbený je najmä pre svoje vlastnosti ako odolnosť voči vode, čistiacim prípravkom a UV žiareniu, elastickosť a najmä jednoduchú aplikáciu, keďže je lepivý a priľnavý.

ako odstrániť silikón tipy

Chemický odstraňovač silikónu a jeho výhody

V prípade, že je silikónová vrstva tenká, podarí sa vám ju odstrániť bez manuálneho odstraňovania. Na trhu totiž nájdete rôzne chemické odstraňovače, vyberajte si ale radšej tie kvalitnejšie. Menej kvalitné vám poslúžia skôr na odstránenie zbytkov po manuálnom odstránení silikónovej vrstvy.

A čo je vlastne chemický odstraňovač silikónu? Je to pastový prostriedok vhodný na odstránenie vytvrdnutého aj vytvrdnutého silikónu z rôznych povrchov. Hodí sa na odstraňovanie zo skla, kovu, betónu, plastu, smaltovaných povrchov, tehly, keramiky, omietky, dreva a dokonca aj z textilu.

Výhody chemického odstraňovača:

  • Veľmi jednoducho odstráni staré spoje vytvorené silikónom
  • Dokáže bez problémov odstrániť akúkoľvek vrstvu vytvrdnutého silikónu
  • Pri aplikácii nehrozí poškodenie povrchu
  • Po jeho aplikácii sa zlepší priľnavosť novej silikónovej vrstvy
  • Jeho aplikácia je jednoduchá, rýchla a netoxická

Odstránenie nevytvrdnutého silikónu (manuálne)

Pokiaľ sa vám stane, že pri nanášaní novej vrstvy silikónu vidíte nedokonalosti a radi by ste to napravili, spravte tak čím skôr. Predsalen, silikón je veľmi odolný materiál, preto je jednoduchšie odstrániť ho ešte predtým, ako úplne stuhne. V tomto prípade vás nečaká až tak náročná práca. Postačí vám obyčajná špachtľa, ktorou silikón na hrubo zhrniete z povrchu.

Následne zvyšky, ktoré pravdepodobne zostanú na povrchu v malom množstve, odstráňte buď chemickým odstraňovačom na silikón, alebo skúste domácu metódu –  zvyšky silikónu posypte pracím práškom a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť (5 – 10 minút). Vďaka praciemu prášku stratí silikón svoje lepivé schopnosti a jednoducho ho zotriete akoukoľvek handričkou.

Odstránenie starého silikónu (manuálne)

  1. V prvom kroku sa posnažte odstrániť čo najväčšiu časť starého silikónu pomocou škrabky, respektíve stierky. Pracujte dôkladne, pretože čím viac silikónu sa vám podarí v tomto kroku odstrániť, tým viac sa vám uľahčí ďalší postup práce.
  2. Ak je silikón už na pohľad veľmi popraskaný a zostarnutý, pomôžte si fénom, Miesto nahrejte a odstráňte všetky časti silikónu, ktoré sa budú dať.
  3. A teraz prejdime na tretí krok, v ktorom môžete použiť buď kúpený chemický odstraňovač, alebo si vyrobte svoj vlastný. Potrebovať budete kyselinu octovú a vodu v pomere 1:2. Zmesou natrite všetky kúsky silikónu a nechajte pôsobiť cca 10 minút. Následne utrite handrou.

ako odstrániť starý silikón

Účinné triky na odstránenie silikónu z rôznych povrchov

Ako odstrániť silikón okolo vane

Postupujte podľa kroku 1 – 3, ale dávajte si pozor na precíznosť! Pri odstraňovaní silikónu z vane je veľmi dôležité, aby ste sa neuponáhľali a zbytočne si špachtľou nedoškriabali vaňu. Po úplnom odstránení silikónu dané miesto odmastite, postačí vám obyčajná teplá voda s prostriedkom na riad.

Ako odstrániť silikón z kachličiek

Pre odstránenie silikónu z kachličiek vám poradíme dva jednoduché, no za to účinné domáce triky. Najskôr celý silikón potierajte detským olejom, ktorý starý silikón uvoľní. Nanášajte ho ale tak, aby sa dostal najmä za silikónovú vrstvu. Ak už budete na pohľad vidieť, že silikón zmäkol, použite špachtľu, s ktorou to pôjde skutočne jednoducho.

Na zvyšky zas použite acetón alebo odstraňovač laku na nechty. Naneste ho na papierovú utierku alebo vreckovku, potrite ňou zvyšky a nechajte pár minút pôsobiť. Zvyšky potom pôjdu dole veľmi jednoducho.

Ako odstrániť silikón zo skla

Ak je silikón v okolí okrasného skla, musíte byť veľmi opatrný a precízny. Najskôr použite fén, ktorým silikón uvoľníte a následne použite nie klasickú špachtľu, ale špeciálnu špongiu na keramické povrchy, ktorá sa prispôsobí nerovnomernému povrchu okrasného skla.

Ako odstrániť silikón z rúk

Na začiatok vám pripomíname, že pracovať so silikónom by ste mali výhradne v rukaviciach. Občas sa ale stane, že sa silikón dostane aj na pokožku, na ktorej zaschne. V tom prípade máte viac možností, ako ho odstrániť. Skúste napríklad ocot, odlakovač, lieh, benzín, riedidlo alebo detský olej. Následne ruky hydratujte, aby ste si nespôsobili zošúchanú pokožku.

Nový silikón bez odstránenia starej vrstvy?

Ak vám napadlo, že skúsite natrieť vrstvu nového silikónu na tú starú, mali by ste vedieť, že to vôbec nie je dobrý nápad. Pokiaľ poškodenú vrstvu natriete novou vrstvou silikónu, prípadne neodstránite starý silikón úplne dokonale, čaká vás rovnaký scenár – nová vrstva nebude držať tak, ako má.

Odporúčané produkty