Domavi > Farby > Sivá

Sivá

Význam a symbolika

Zlatou strednou cestou medzi ostrou bielou a pochmúrnou čiernou je sivá farba. Podobne, ako béžová či hnedá sa zaraďuje medzi neutrálne farby. Nie je ani podnecujúca ani upokojujúca. Je konzervatívna, dôstojná a často sa označuje aj ako farba staroby. Môže v nás vzbudzovať pocity smútku, chudoby, pokory a nudy. Dizajnéri ju však milujú, nakoľko sa veľmi dobre kombinuje a moderné bývanie by sa bez nej nezaobišlo. V obľube ju majú rozvážni a pokojní ľudia. Naopak, dobrodružné typy ju skôr odmietajú.

Odtiene sivej

Ak patríte k tým, ktorí sivú farbu príliš neobľubujú, skúste si obhliadnuť všetky odtiene, ktoré ponúka. Aj keď sa môže zdať, že je táto farba nudná a jednotvárna, pýši sa množstvom odtieňov, od teplých po chladnejšie. Kým slabšie odtiene pôsobia pokojnejšie, tmavšie vás nabijú energiou. Do interiéru sa však hodia skôr svetlosivé tóny, ktoré priestor rozjasnia a opticky zväčšia. Pokiaľ zvolíte príliš tmavé odtiene, môžete pociťovať smútok a stiesnený pocit z priestoru.

Farba Názov Hex
Sivá #808080
Svetlo sivá #D3D3D3
Strieborná #C0C0C0
Platinová #E5E4E2
Popolová sivá #B2BEB5
Tmavo sivá #A9A9A9
Bronzovo sivá #818589
Oceľová sivá #71797E

Použitie v interiéri

Použitie tejto farby do interiéru by sme mohli len odporučiť. Patrí medzi najpoužívanejšie farby v moderných interiéroch. Síce sa vyznačuje slabým kontrastom, pôsobí však elegantne a luxusne. Navyše jej veľkou výhodou je, že k nej môžete skombinovať takmer každú farbu. Tóny sivej sa krásne vynímajú v modernej obývačke, kuchyni, spálni, kúpeľni aj v pracovni. Je však dôležité do každej miestnosti zvoliť správny odtieň. Najviac sa hodí do obývačky, ktorú krásne rozjasní. Či už sa rozhodnete pre sivú stenu alebo nábytok či doplnky, odporúčame siahať po svetlých tónoch. Doladiť ju môžete aj tmavšími tónmi. Svetlý tón je nenápadný, ale veľmi príjemný a v kombinácií s bielou tvoria veľmi príjemnú súhru, ktorú využijete či už v kuchyni alebo v pracovni. Do spálne ju tiež preferujeme voliť v tlmených odtieňoch, ktoré potom môžete doplniť drevom, zeleňou a zlatými doplnkami. Pokiaľ obľubujete tmavé tóny, tie sa budú hodiť skôr do kúpeľne, ktorá bude pôsobiť príjemne a hrejivo. Každopádne, sivú farbu vždy skombinujte s inou farbou, aby na vás priestor nepôsobil smutne a depresívne.

Sivá farba na stenu

Sivá stena pekne oživí interiér a pri správne zvolenom odtieni vytvorí príjemnú atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň sivej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Sivá obývačka, Sivá spálňa, Sivá detská izba, Sivá kuchyňa, Sivá kúpeľňa.