Všimli ste si niekedy, že vás nečakane prepadla vlna entuziazmu, keď ste sa ocitli v miestnosti so žltými stenami a izbovými rastlinami? Klesla vám nálada po krátkom pobyte medzi šedými stenami?
Človek a farby – to je dynamický vzťah, ktorý sa stále mení. Ľudia sa obklopujú farbami a farby vplývajú na ľudí. Výber farieb do obydlí, pracovných priestorov súvisí nielen s účelom miestnosti, ale aj so zážitkami, kreativitou, prežívaním krásy, aktivitou aj túžbou relaxovať.
Obsah
Psychológia farieb u vás doma
Pôsobenie farieb na dušu aj telo človeka je predmetom záujmu odborníkov z oblastí marketingu, umenia, dizajnu, ale aj alternatívnych liečiteľov, terapeutov a mnohých ďalších. Jednou z najvýraznejších osobností v modernom výskume vplyvu farieb na človeka bol Faber Birren. Tvrdí, že farbami vyjadrujeme naše myšlienky a pocity a pomáhajú nám pri sebaidentifikácii. Napísal niekoľko kníh, kde detailne rozoberá vnímanie farieb rôznymi typmi osobností.
To, že farby menia emócie, vnímame v každodennom živote. Niektoré dokonca zvyšujú alebo znižujú krvný tlak a tep, ovplyvňujú naše reakcie na okolnosti a na ľudí, či sme veselí, smutní, nadšení alebo podráždení.
Vplyv farieb treba brať do úvahy pri každom prvku stavby. Celkový dojem z farby a posolstvo, ktoré nesie, je veľmi dôležité pri vytváraní psychologickej nálady alebo atmosféry.
Farby s priestorom dokážu hotové divy – urobiť ho väčším a opticky prázdnym, alebo ho zmenšiť a zútulniť. Vyvolávajú v nás hrejivé aj chladivé pocity.
Čo o farbách vieme?
- Svetlé farby priestor opticky rozpínajú. Tmavé farby, naopak, môžu vytvoriť útulnejší, alebo až príliš úzky priestor.
- Teplé farby, ako je červená, oranžová a žltá, povzbudzujú aktivitu, vyvolávajú teplo, silné emócie, dvíhajú náladu.
- Studené farby, ako je modrá a zelená, pôsobia upokojujúco, môžu však vyvolávať pocit smútku a apatiu.
Čím je farebný odtieň sýtejší, tým intenzívnejší je jeho vplyv na náladu človeka. Je to však veľmi individuálne.
Spomienky a zážitky sa odrážajú vo vzťahu k farbe
Vplyv farieb na človeka závisí od jeho od osobnosti a preferencii, zážitkov a spomienok, ktoré sa na danú farbu viažu. Podobne ako hudba, chute a vône, sú aj farby silno prepojené s emocionálnymi zážitkami. Ak vo vás nejaká farba evokuje príjemný zážitok, vymaľujte si ňou steny miestnosti, kde trávite najviac času a relaxujete – vaša nálada sa zdvihne vždy, keď prídete domov.
Výber farieb ovplyvňujú aj kultúrne zvyky. Napríklad u nás je biela farbou nevinnosti a čistoty, vo východných kultúrach je symbolom smútku. U nás je čierna farbou smútku, zároveň ju však považujeme za elegantnú, radi si ju obliekame a kombinujeme. V Egypte zas vnímajú čiernu ako symbol znovuzrodenia.
Niektoré farby, ktoré majú silnú energiu, ako oranžová, červená či žltá, používajú športové tímy, aby podporili svoje výkony. Zelenú farbu, ktorá je známa svojou schopnosťou podporiť myslenie, môžeme vidieť napríklad na obrusoch stolov maturitných komisií.
Tlmené odtiene majú schopnosť znížiť stres, upokojiť, navodiť príjemnú atmosféru. Podniky, ako sú reštaurácie, bary, obchody a kultúrne strediská, si nevyberajú farby náhodne.
Symbolika farieb a ich vplyv na naše emócie
K voľbe farieb do interiéru vášho domova pristupujte starostlivo. Ak túžite po sýtych odtieňoch, počítajte so silnejším emocionálnym vplyvom. Takto pôsobia jednotlivé farby:
Biela
Symbolizuje čistotu a nevinnosť. Mnohí si ju spájame so svadbami, pripomína nám anjelov, bábätká v perinkách.
V interiéroch biela podporuje jednoduchosť. Minimalistický dizajn je v súčasnosti veľmi obľúbený a biela mu hrá do kariet. Pozor – nábytok a steny v bielej farbe môžu pôsobiť veľmi chladne a sterilne. Priestory, kde dominuje biela si vyžadujú doplnky v iných farbách, izbové rastliny, obrazy atď.
Čierna
Čierna je absolútne unikátna farba. Absorbuje svetlo a všetky ostatné farby spektra. Má mnoho symbolických významov – sila, elegancia, sofistikovanosť a jednej strane, smútok, zlo, hnev a smrť na druhej.
Nábytok v čiernej farbe je moderný a nadčasový a rozhodne ho nevnímame ako symbol smrti. Ak je čiernej priveľa, priestor opticky zmenšuje, robí ho temným a smutným. S čiernou treba narábať opatrne – na maľbu stien ju radšej nepoužívajte. Výhodou čiernej farby je, že dokáže vytvoriť štýlovú kombináciu s akoukoľvek inou farbou.
Modrá
Aj keď patrí k studeným farbám, dokáže vytvoriť krásny, útulný domov. Modrá je veľmi obľúbená, pretože pripomína vodu, oblohu, je osviežujúca až chladivá. Tmavé, sýte odtiene modrej sa spájajú s hĺbkou, sebavedomím, dôverou a úspechom.
Veľké plochy modrej farby môžu pôsobiť dramaticky – ako hlboký oceán.
Svetlé odtiene oblohy pôsobia príjemne upokojujúco. Jemné tóny belasej sú ideálne do kúpeľní, rovnako ako do detských izieb, či obývačiek – kdekoľvek sa vám žiada navodiť pokojnú atmosféru.
Zelená
Zelená je osviežujúca a upokojujúca farba prírody, šťastia, zdravia. V miestnostiach ju často zastupujú izbové rastliny, ktoré prinášajú harmóniu a život. Každý byt si priam pýta oživenie v podobe rastlín, pretože zlepšujú ovzdušie.
V pracovniach pomôže povzbudiť myslenie, v spálňach zas pomáha zrelaxovať a nabrať novú energiu. Účinky závisia aj od odtieňa, ktorý si vyberiete.
Červená
Červená je zo všetkých farieb najenergickejšia a najdynamickejšia. Spája sa s láskou a vášňou, ale tiež s hnevom, agresiou a nebezpečenstvom.
V bytovom dizajne je lepšie použiť ju na drobnejšie doplnky. Príliš veľa červenej farby môže vyvolávať nervozitu a nepokoj, zvyšovať krvný tlak a tep. V spoločenských miestnostiach podporí konverzáciu, prebudí nadšenie.
Ružová
Ružovú farbu vnímame ako symbol všetkého, čo je ženské a dievčenské. Je jemná, príjemná a sladká ako cukrová vata. Drobné doplnky a kvety v ružovej farbe miestnosť krásne zjemnia.
Ružová vyvoláva pocity šťastia a radosti, povzbudzuje kreativitu.
Niektorí ľudia túto farbu neobľubujú práve pre jej „sladkosť“. Opäť to závisí osobnosti človeka a zážitkov. Ružová je pre tých, ktorí sa neberú príliš vážne, radi sa uvoľnia a užívajú si život.
Žltá
Smiech, šťastie, nádej, slnečný svit – tieto asociácie sa najčastejšie spájajú so žltou farbou. Žltou vnesiete do miestností optimizmus, energiu a dobrú náladu.
Žltá je vhodná aj do miestností, v ktorých je menej denného svetla, aby vyvážila tento nedostatok. Prívetivá farba krásne rozjasní kuchyňu, jedáleň, obývačku či detskú izbu.
Aj jemné doplnky v žltej farbe dokážu miestnosť oživiť. Zlatisté odtiene vyvolávajú dojem luxusu.
Oranžová
Oranžová je optimistická, energická, podporujúca vitalitu. Sýtejšie odtiene sa môžu zdať mierne agresívne. Je kombináciou žltej a červenej – dvoch silno energetických farieb.
Prevládajúca oranžová dodáva interiéru pocit tepla, dobrú náladu. Pomáha načerpať novú energiu, vo veľkej koncentrácii však môže mať opačný efekt.
Hnedá
Podobne ako zelená, aj hnedá je farbou prírody, farbou zeme. Pomáha navodiť pokoj, stabilitu a príjemnú atmosféru bezpečia.
V interiéroch ju zastupujú prevažne drevené prvky. Vôňa a atmosféra, ktorú drevo dokáže vytvoriť, je nezameniteľná. S hnedou farbou a odtieňmi dreva môžete vytvoriť teplo a útulno, ako v horskom zrube.
Fialová
Fialová vzniká kombináciou dvoch protikladných farieb, modrej a červenej. S fialovou farbou sa spája hĺbka, kreativita, fantázia, mystickosť aj ženskosť, niekedy melanchólia. Za fialovým nábytkom a doplnkami sa ukrývajú hlboké emócie, spiritualita a jedinečnosť majiteľa bytu.
Niekedy je vnímaná tiež ako luxusná, kráľovská farba.
Nové farby prinesú k vám domov novú atmosféru a aj známy priestor začnete vnímať inak. Niektoré vás ovplyvnia jemne a nenápadne, iné intenzívne. Aké odtiene si zvolíte?