Potrebujete v interiéri zmenu alebo je naozaj nevyhnutné dať stenám a stropom po rokoch nový šat? Nech už je zámer akýkoľvek, nepodceňujte prípravu ani samotný proces. Iba tak sa dostaví výsledný efekt bez väčšej námahy a problémov.
Obsah
Ideálny čas?
Kedykoľvek sa rozhodnete. Avšak myslite na to, že maľovanie vyžaduje vetranie a to je oveľa znesiteľnejšie počas teplejších mesiacov. Steny schnú rýchlejšie a prípadné nedostatky, ktoré treba včas odstrániť uvidíte už po pár hodinách. Ak je to vzhľadom na ročné obdobie nutné, pomôžte si pokojne ventilátorom. Svojpomocným maľovaním ušetríte čas a v neposlednom rade aj peniaze.
Nepodceňujte prípravu
Predtým, ako sa pustíte do „boja“ s farbami, myslite na prípravu stien, miestnosti a nákup potrebného materiálu. Drobné nábytky, textílie či dekorácie zabaľte do krabíc, väčšie kusy nábytku sústreďte ideálne do stredu miestnosti a zakryte maliarskou fóliou alebo plachtou. Odmontujte svietidlá, poličky, zásuvky a vypínače. Vytvoríte si tak priestor na ľahkú manipuláciu nielen s rebríkom.
Čo budete potrebovať?
Ak maľujete po prvý krát, okrem farby budete potrebovať maliarske náčinie, ktoré kúpite v predajni s farbami. Na zoznam si určite zapíšte rukavice, fóliu na zakrytie, maliarske pásky, brúsny papier, špachtľu, štetce, valček, penetračný náter aj vami zvolený odtieň farby. Ak ste sa rozhodli maľovať aj strop, potrebovať budete aj rebrík.
Úprava stien a penetrácia
Zbavte ich nielen dekorácií či obrazov. Steny očistite od prachu, odmastite prípadné fľaky, vyspravte pukliny či zbytočné diery. Odstráňte staré tapety aj odlupujúce sa nátery špachtľou, vlhké miesta je nutné ošetriť protiplesňovým náterom. Dôležitým krokom je penetrácia, ktorá steny ochráni, spevní a poradí si aj s ich nasiakavosťou. Farba sa tým pádom udrží lepšie a zabránite aj vzniku škvŕn. Na prípravu stien myslite včas, urýchlenie celého procesu maľovania sa nevypláca.
Valček alebo štetka?
Hoci sa maliarsky valček teší oveľa väčšej obľube, čaro a funkciu štetiek či malých štetcov oceníte hlavne na ťažšie dostupných miestach alebo v prípade detailov. Veľkosť ale aj tvar štetca závisí od plochy, ktorá sa bude maľovať. Treba pripomenúť, že maľovanie štetkou je efektívne aj z dôvodov, že sa farba ľahšie vpije do povrchu. V ponuke nájdete veľké aj menšie, ploché aj guľaté. Manipulácia s valčekom je však oveľa jednoduchšia, maľovanie je rýchlejšie a pohodlnejšie.
Výber farby
Ste za nadčasovú klasiku v podobe bielej, alebo ste upustili uzdu fantázii a nebojíte sa farieb? Nech už je vaša voľba akákoľvek, nechajte si vždy poradiť a pri kúpe farby nešetrite. Zároveň si odpovedzte na otázku, čo všetko od náteru očakávate. V ponuke sú farby lacnejšie, tie drahšie majú lepšie krycie schopnosti, sýtosť, stálosť a sú umývateľné. Vybrať si môžete matné ale i lesklé, ktoré však oveľa viac upriamia pozornosť na prípadné nedokonalosti. Pozornosť venujte aj správnemu riedeniu farby, pomery sa nachádzajú zväčša na nádobe. Farba by nemala byť ani príliš hustá ani príliš riedka, po namočení valček či štetku otrite o mriežku. Zabránite tak stekaniu farby nielen po náčiní ale aj stenách.
Technika maľovania
Ak ste sa rozhodli okrem stien maľovať aj strop, začnite práve ním. Ak nemáte k dispozícii rebrík, zabezpečte si teleskopickú tyč na valček. Penetračný náter aplikujte aj v prípade, že steny ním natierať nebudete. Naneste zvolenú farbu a pokračujte stenami. Na rohy a rozhrania plôch, okolo okien či dverí naneste farby najskôr štetkou a následne veľké plochy natrite valčekom. Maľovať sa odporúča od okna smerom do hĺbky miestnosti, v prípade výrazných a sýtych farieb buďte trpezlivý a vsaďte na tie, ktoré majú vysokú kryciu schopnosť. Ušetríte si čas a výsledný efekt bude dokonalý. Druhý náter naneste až po zaschnutí, dobu schnutia farby si vždy prečítajte na obale, alebo sa poraďte s odborníkom.
Záverečné práce
Máte maľovanie úspešne za sebou, steny sú suché a s výsledkom ste spokojný? Posledným krokom je odlepenie maliarskych pások, ktoré chránili lišty, zárubne či okná. V týchto menej dostupných miestach môžete nájsť malé nedostatky, ktoré opravíte malým štetcom. V tomto kroku oceníte drahšiu a kvalitnejšiu farbu, ktorá má dobré krytie.
10 krokov k úspešnému maľovaniu stien
- Steny zbavte prachu, pavučín aj starých tapiet či náterov.
- Vyrovnajte nedostatky stien, vyspravte praskliny aj diery.
- Maliarskou páskou oblepte soklové lišty, zárubne, rámy okien aj hrany plôch, ktoré maľovať nebudete.
- Vlhké či plesnivé miesta ošetrite vhodným náterom.
- Použite penetračný náter na strop, v ideálnom prípade aj na steny.
- Vyberte si správnu farbu a zabezpečte si potrebné maliarske náčinie.
- Začnite maľovaním stropu, hrany a prechody natrite pomocou štetca.
- Plochy natrite valčekom, opakovane prechádzajte vždy len do mokrých plôch.
- Po aplikácii druhej vrstvy otvorte okná alebo použite ventilátor, aby farba dobre vyschla.
- Odstráňte maliarsku pásku a fólie, skontrolujte prípadné nedostatky.
TIP: Ostala vám po maľovaní farba? Aby ste zabránili „vzniku“ škrupiny, ktorá vám znemožní jej ďalšie použitie, nalejte do nádoby trochu vody.
Najčastejšie chyby pri maľovaní
Nemrhajte časom! Ak ste sa už pustili do maľovania, urobte veci tak, aby ste žiadny krok z celého procesu nemuseli opakovať. Na čo si treba dávať pozor?
Vyberte tú správnu!
Odtieň je na vás, s kvalitou si nechajte poradiť. Veľmi častou chybou totiž je, že si domov prinesiete zlý typ interiérovej farby. Ak je pôvodná maľovka latexová, alebo na báze oleja, rovnaký typ farby musíte použiť aj na jej prekrytie. Inak sa môže veľmi ľahko stať, že po vyschnutí sa začne farba olupovať.
Test farby: Navlhčite handričku v denaturovanom liehu a prejdite ňou po stene. Ak zostane handrička čistá, ide o olejovú farbu. Zostala na nej farba? V tom prípade si kúpte farbu latexovú.
Nemiešajte ju doma!
Zvolili ste na steny okrem bielej aj farby? Nechajte si ich namiešať strojovo v predajni! Rovnomerné premiešanie pigmentov v domácich podmienkach je naozaj náročné. Ak ste sa pustili do maľovania svojpomocne, využite všetky dostupné prostriedky, ako si prácu uľahčiť a aby bol výsledok ako od profesionála.
Zatvorte okná
Stretli ste sa s rôznymi názormi? Skúsení majstri vám odporučia, aby ste počas maľovania rozhodne okná zavreli. Vyhnete sa schnutiu farby a navyše, pri zavretom okne prebieha tento proces rovnomernejšie. Rovnaké pravidlo platí napríklad aj pri lepení tapiet.
Štetka namiesto valčeka?
Maľovanie valčekom je naozaj veľmi rýchle a v zásade sa dá povedať, že ho zvládne každý. Ak ale túžite po dokonalom výsledku, v dokonalom stave by mal byť aj podklad. V opačnom prípade je oveľa vhodnejšie použiť maliarsku štetku, ktorá si poradí aj s nerovným povrchom a prípadnými nedokonalosťami. Nezabudnite, rovnomerné nanesenie farby je základ!