Domavi > Farby > Biela

Biela

Význam a symbolika

Typickým symbolom, ktorým sa vyznačuje biela farba je nevinnosť a čistota. Aby sme ešte fakty uviedli na správnu mieru, biela vo svojej podstate ani nie je farba, pretože je neutrálna. Zato však umožňuje iným farbám pri nej vyniknúť. Symbolizuje nám svetlo, poriadok, úprimnosť, nevinnosť, bezpečnosť, nádej aj slobodu. Práve pre jej nevinnosť sa do nej zahaľujú aj nevesty. V obľube ju majú úprimní, samostatní a sebavedomí ľudia. Pokiaľ bielu odmietate, môže to naznačovať vaše nízke sebavedomie, vnútornú neistotu a sklamanie.

Odtiene bielej

Áno, aj biela farba má svoje odtiene. Hoci patrí medzi neutrálne farby, vôbec nemusí byť monotónna, ako sa vám môže zdať. Pokiaľ odmietate čistú bielu, keď ju zjemníte odtieňom žltej, sivej, ružovej či béžovej, bude pôsobiť mäkšie. Tak si z nej vytvoríte množstvo odlišných odtieňov. Ak máte v obľube teplé farby, siahnite po perlovej, slonovinovej alebo krémovej bielej. Naopak, studený pocit budete mať zo snehovej bielej. Do interiéru však určite odporúčame voliť teplé odtiene.

Farba Názov Hex
Biela #FFFFFF
Perlová biela #E2DFD2
Krémová biela #FFFDD0
Slonovinová kosť #FFFFF0
Snehová biela #FFFAFA
Mušľová biela #FFF5EE
Sadrová biela #EDEADE
Našedlá biela #FAF9F6

Použitie v interiéri

S bielou farbou sa často stretávame v zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach. Je to práve preto, že uzdravuje telo, pôsobí sterilne a čisto. Patrí však aj medzi najpoužívanejšie farby v interiéri. Siaha po nej mnoho ľudí, lebo je univerzálna a ľahko kombinovateľná. Pokiaľ ju dobre vyvážite s ostatnými farbami a materiálmi, pomôže vám vytvoriť neobyčajný priestor. Jej výhodou je, že dokáže opticky zväčšiť priestor a tak sa často vyskytuje na stenách. Ako sme už spomenuli pri odtieňoch, máte na výber: teplé alebo studené. Do interiéru však určite odporúčame voliť teplé tóny, ktoré budú pôsobiť útulnejšie. Je vhodná do každej miestnosti, no vždy ju musíte správne doladiť. Vyskúšajte rôzne farebné kombinácie či už na nábytku alebo dekoráciách, ale príjemnou kombináciou je aj biela farba so štruktúrou dreva či s odleskami kovov. Naopak ak máte už farebné steny, siahať môžete po bielom zariadení. Táto farba vám ponúka naozaj nespočetné množstvo variácií a možností kombinovania. Je univerzálna a tak sa s ňou môžete vyhrať presne podľa vášho vkusu.

Biela farba na stenu

Vyberte si svoj obľúbený odtieň bielej farby na stenu.

Nábytok, dekorácie a doplnky

Prečítajte si aj: Biela obývačka, Biela spálňa, Biela detská izba, Biela kuchyňa, Biela kúpeľňa.