Domavi > Kvety > 8 najlepších kvetov na terasu

8 najlepších kvetov na terasu

Terasa je ideálnym miestom pre pestovanie vonkajších rastlín, ktoré sa z rôznych dôvodov nehodia na výsadbu priamo v záhrade. Skvelo vám, samozrejme, poslúži aj v prípade, ak žiadnu záhradu k dispozícii nemáte.

Pri výbere vhodných rastlín do tohto prostredia však treba zvážiť viacero faktorov, ako je orientácia na svetové strany, slnečnosť, veľkosť aj prípadná veternosť terasy.

Vo všeobecnosti platí, že na terasu možno pestovať akékoľvek rastliny, ktorým by sa darilo aj na balkóne či vonkajšom parapete. Okrem toho však môžete v terasových črepníkoch pestovať aj ozdobné exotické kríčky či stromčeky, ktoré na zimu premiestnite do interiéru.

Ak je terasu vidieť z ulice, nepremrhajte príležitosť ozdobiť ju pestrofarebnými letničkami, ktoré už zďaleka budú pohľad na vašu terasu skrášľovať. Okrem toho tiež takéto kvety svojím peľom nasýtia užitočné včielky.

V nasledujúcom zozname nájdete najlepšie kvety na terasu aj s praktickými príkladmi ich úspešného pestovania.

1. Fuksia

Nenáročná a zároveň očarujúca. Taká je pôvodom juhoamerická fuksia, ktorá si aj u nás získava stále viac priaznivcov. Niektorí dajú prednosť vzpriamenej stromčekovej fuksii, iným sa viac páči previsnutá. Táto rastlina má vyše 100 poddruhov, takže si vyberie každý.

Kam ju umiestniť? Pokojne aj na slnko či do mierneho polotieňa. V lete však pozor na čas polievania – zálievka rozpálenej pôdy by mohla citlivé korene fuksie doslova uvariť.

Na zimu fuksie v našich podmienkach opadajú, hoci v trópoch ostávajú zelené po celý rok. Pri mrazoch je vhodné zazimovať ich v interiéri. Fuksie sú pomerne náchylné na plesne a páčia sa aj voškám, takže ich občas prekontrolujte a prípadne ošetrite proti škodcom.

fuksia

2. Hyacint

Kto hyacint čo i len trochu pozná, iste si ho s ničím nepomýli. Nie len pre jeho charakteristický vzpriamený kvet, ale aj vďaka jeho intenzívnej vôni. Alergici by si však naň mali dávať pozor – mohol by ich dráždiť.

Hyacint je symbolom jari, pretože začína kvitnúť práve v marci zhruba pri 15 °C. Jeho kvet robí nám aj včielkam radosť zhruba tri týždne. Potom treba suché časti odstrániť a cibuľku nechať v zemi, kde o rok opäť vykvitne.

Pestuje sa v záhradách aj črepníkoch a ľahko sa rozmnožuje – stačí len jemne narezať jeho cibuľku a čoskoro na nej vyrastú ďalšie, ktoré už len oddelíte a zasadíte.

hyacint

3. Oleander

Lásku k pôvabným oleandrom si väčšina z nás prináša z letných dovoleniek. Tieto odolné kríky s výraznými farebnými kvetmi sú doma v stredomorských krajinách, ako je Grécko, Turecko či juh Talianska. Pestovať sa však dajú aj v našich domácich podmienkach.

Oleander potrebuje slnečné stanovište a veľa vlahy, najmä v lete. Zimu by mal prečkať na mieste, kde teplota neklesá pod 5 °C, preto je výhodnejšie pestovať ho v črepníku.

Mladú rastlinu je vhodné každoročne presádzať, staršiu stačí raz za niekoľko rokov. Keď začne slabo kvitnúť, treba ho prestrihávať a poteší sa aj tekutému hnojivu. Pri manipulácii s oleandrom nezabúdajte na rukavice, pretože je jedovatý.

oleander

4. Petúnia

Záplava pestrofarebných kvetov krásnych petúnií je každoročným signálom príchodu jari, ale tiež obľúbenou hostinou pre medonosné včely. Pestujú sa najmä vo vonkajších črepníkoch.

Hoci ich už dnes považujeme za „klasiku”, ide o pomerne mladý druh vyšľachtený len v 19. storočí z príbuzných kvetín pochádzajúcich z tropických oblastí Južnej Ameriky. Na výber máte viac než 200 poddruhov petúnií, ktoré vyzerajú skvelo aj v kombináciách.

Na starostlivosť nie sú náročné – petúniám stačí slnečné miesto a pravidelná zálievka, ktorú v lete môžete doplniť rosením listov. Pred úpornými dažďami ich však radšej skryte pod strechu, aby nezožltli. S ich prezimovaním nerátajte – ide o jednoročky.

petúnia

5. Rozchodník

Obľúbený a na pestovanie nenáročný rozchodník je príbuzný tučnolistov. Môže mať mnoho podôb aj rôznu výšku v závislosti od konkrétneho kultivaru.

Rozchodník vytvára hustý zelený koberec posiaty žltými alebo červenými kvetmi. Krásne tak vypĺňa voľné miesta medzi inými druhmi kvetov a prekrýva inak nezaujímavé povrchy.

Netreba sa oň, navyše, nijako extra starať. Zadržiava vlhkosť, takže nepotrebuje časté polievanie a krásne zelený ostáva aj v zime, kedy mu nevadia dokonca ani tuhé mrazy. Jediné, na čo si naozaj potrpí, je svetlo, bez ktorého rastie len veľmi pomaly.

rozchodník

6. Ruža

Pokiaľ ide o popularitu, ružiam sa zo záhradných rastlín zrejme ani jedna nevyrovná. Je kráľovnou rezaných kvetov a skrášli tiež každé miesto, kam ju zasadíte. Navyše, na pestovanie je oveľa jednoduchšia, než by ste si mohli myslieť.

Ruža potrebuje predovšetkým veľa slnka, ideálne od rána. Na pôdu je nenáročná, no čím bude priepustnejšia, tým lepšie. Dosiahnuť to môžete aj primiešaním piesku do substrátu.

Polievať ju stačí zriedkavo, najmä pri dlhších suchách. Ak v okolí jej základne rozmiestnite mulčovaciu kôru, ruža si krásne udrží vlahu aj po dlhší čas. Dôležité je pri ružiach aj strihanie, ktoré ich udržuje v peknom tvare a podporuje ich kvitnutie.

7. Surfínia

Surfínie sú blízke príbuzné petúnií. Vyznačujú sa efektným kaskádovitým prevísaním. Hodia sa preto najmä na miesta, kde ich záplavu pestrofarebných kvetov bude môcť obdivovať čo najviac ľudí.

Kam ich umiestniť? Ideálne je slnečné stanovište v závetrí. Dôležitá je však najmä pravidelná zálievka – v lete pokojne aj dvakrát denne, ráno a večer.

Surfínie kvitnú už skoro na jar, predbehnú tak aj svojich najväčších konkurentov, muškáty. Obľúbené sú najmä v cyklámenovej a fialovej farbe, no najkrajšie vyniknú v kombináciách. Na zimu ich preneste do interiéru, kde neklesá teplota pod 2 °C, inak vám umrznú.

8. Železník

Železník, známy aj ako verbena, je trvalka s antiseptickými účinkami. Pomáha pri zápaloch, nachladení aj psychickej nepohode, naši predkovia dokonca verili, že ich ochráni aj pred vampírmi. Vypestovať si ho doma pritom zvládne takmer hocikto.

Táto bylina dorastá až do 40 cm a kvetmi v bielej, červenej, ružovej či fialovej farbe vás bude tešiť od neskorej jari až do jesene.

Dariť sa mu bude aj na priamom slnku, no potrebuje každodennú zálievku. Ak ho chcete zazimovať, treba ho radikálne skrátiť a prikryť. Väčšinou sa však pestuje ako letnička.

Terasa patrí k najobľúbenejším aj najvďačnejším miestam pre pestovanie kvetov. Čerstvý vzduch, prirodzené svetlo a občas aj prírodná zálievka dažďovou vodou mnohým rastlinám, skrátka, svedčí.

No ani tu sa v niektorých prípadoch nevyhnete neúspechu. Na čo si dať pozor a čomu sa pri pestovaní rastlín na terase vyhnúť?

Najčastejšou chybou je umiestnenie kvetov na ostré slnko, ktoré vie byť uprostred leta naozaj neúprosné. Hoci niektoré druhy dobre znášajú aj priamy výpek, väčšina sa viac poteší miernemu dopoludňajšiemu slnku z východnej strany.

Pozor tiež na zalievanie rozpálených črepníkov uprostred dňa. Ako v záhrade, tak aj na terase platí, že polievať treba ráno alebo večer, kedy je pôda o čosi chladnejšia.

Myslite tiež na to, kam svoje rastliny umiestnite na zimu, kedy mnohé z nich potrebujú presun do teplejšieho interiéru či presklenej zimnej záhrady. Ak nemáte v byte dostatok miesta, na terase radšej pestujte len mrazuvzdorné druhy.