Bez slnka nie je život. Pre svetlomilné druhy rastlín to platí dvojnásobne. Slnečné žiarenie si naplno užívajú a nevadí im ani v jeho ostrej letnej podobe. Máte južne orientovanú terasu či okno, kam by ste radi umiestnili kúsok zelene? Stačí si len vybrať tie správne kvety.
Rastliny obľubujúce priame slnko zahŕňajú širokú paletu kvetov od pestrofarebných jednoročiek cez húževnaté trvalky s tropickým pôvodom až po všestranné skalničky.
Umiestniť ich môžete napríklad na okenný parapet, terasu či priamo do záhrady. Všade tam, kde sa dostanú aspoň k piatim-šiestim hodinám slnečného žiarenia denne, vďaka čomu bohato kvitnú a mocnejú.
Mnohé z týchto rastlín na slnku prosperujú vďaka svojej schopnosti zadržiavať vlahu. Iné sú však odkázané na výdatnú zálievku – v niektorých prípadoch aj niekoľkokrát za deň.
Nižšie nájdete prehľad najlepších kvetov na priame slnko aj s užitočnými informáciami o tom, ako sa o ne starať.
1. Aksamietnica
Výrazná, oranžovo kvitnúca aksamietnica patrí pre svoj nezameniteľný vzhľad k najobľúbenejším jednoročným rastlinkám. No má tiež liečivé účinky na žalúdok aj kĺby. Využívajú sa pritom priamo jej kvety, ktoré sú jedlé.
Aksamietnice kvitnú celé leto a ich semienka môžete využiť na dve-tri ďalšie generácie. Základom úspechu je nájsť im svetlé stanovište, pretože zbožňujú slnko.
Aksamietnice sa pestujú v záhonoch aj črepníkoch. Pozor však pri umiestňovaní na ich výraznú arómu, pre ktorú dostali aj nelichotivú prezývku „smraďošky”. Najskôr si k nim niekde privoňajte, aby ste sa uistili, že vás nebudú dráždiť.
2. Flox
Flox je vysoká trvalka ozdobená bohatou korunou kvetov s pestrými možnosťami využitia. Najčastejšie sa vyskytuje v rôznych odtieňoch ružovej, no existujú aj biele, žlté, červené či viacfarebné odrody.
Tieto kvety nie sú náročné na pestovanie ani umiestnenie. Páči sa im na slnku aj v polotieni. Kvôli plytkým koreňom si však neudržia vlahu, takže ich v lete nezabudnite výdatne polievať.
Flox vyrastie aj do 1,5-metrovej výšky, takže je dobré poskytnúť mu oporu a závetrie. Môžete ho aj prihnojovať, čím dosiahnete ešte bohatšie a dlhšie kvitnutie. Skvelo odoláva aj mrazom, takže sa oň netreba báť ani počas zimy.
3. Gazánia
Gazánie sú sympatické letničky, ktoré vám svojimi veľkými pestrofarebnými kvetmi krásne spestria každý priestor. No pozor, len na slnku – na večer a pri zamračenom počasí sa kvet gazánie vždy uzavrie.
Gazánia pochádza z Južnej Afriky a dorastá zhruba do 30 cm. Má rada teplo a sucho, nevadia jej ani ostrejšie lúče. Polievajte ju len zľahka, ideálne skoro ráno. Preliatie a vodu stojacu v črepníku vyslovene neznáša a hrozí jej pritom nezvratná hniloba koreňov.
Vo všeobecnosti platí, že to pri gazániách netreba preháňať s opaterou. Keďže sú z voľnej prírody zvyknuté na drsné podmienky, svedčí im viac samostatnosť.
4. Klinček
Klinčeky sú obľúbené najmä v klasických záhonoch, no pestovať sa dajú aj v črepníkoch či na rôznych menej tradičných miestach v exteriéri. Ich výrazné pestrofarebné kvety a nenáročnosť z nich robia favoritov mnohých skúsených aj začínajúcich pestovateľov.
Klinčeky môžu byť jednoročné aj trvalky. Majú mnoho poddruhov, ktoré sa odlišujú aj výškou, farbou či štruktúrou. Niektoré dorastú len do 20, iné aj do 60 centimetrov.
Klinčeky nikdy neprelievajte – zvyknú im hniť korene. Majú radi priepustnú a vápenatú pôdu. Po domácky si tak hnojivo na klinčeky môžete pripraviť aj zo starej omietky. Výhodou tiež je, že tieto kvety nie sú príliš citlivé na teplotné výkyvy a znesú aj prízemné mrazy.
5. Petúnia
Záplava pestrofarebných kvetov krásnych petúnií je každoročným signálom príchodu jari, ale tiež obľúbenou hostinou pre medonosné včely. Pestujú sa najmä vo vonkajších črepníkoch.
Hoci ich už dnes považujeme za „klasiku”, ide o pomerne mladý druh vyšľachtený len v 19. storočí z príbuzných kvetín pochádzajúcich z tropických oblastí Južnej Ameriky. Na výber máte viac než 200 poddruhov petúnií, ktoré vyzerajú skvelo aj v kombináciách.
Na starostlivosť nie sú náročné – petúniám stačí slnečné miesto a pravidelná zálievka, ktorú v lete môžete doplniť rosením listov. Pred úpornými dažďami ich však radšej skryte pod strechu, aby nezožltli. S ich prezimovaním nerátajte – ide o jednoročky.
6. Rozchodník
Obľúbený a na pestovanie nenáročný rozchodník je príbuzný tučnolistov. Môže mať mnoho podôb aj rôznu výšku v závislosti od konkrétneho kultivaru.
Rozchodník vytvára hustý zelený koberec posiaty žltými alebo červenými kvetmi. Krásne tak vypĺňa voľné miesta medzi inými druhmi kvetov a prekrýva inak nezaujímavé povrchy.
Netreba sa oň, navyše, nijako extra starať. Zadržiava vlhkosť, takže nepotrebuje časté polievanie a krásne zelený ostáva aj v zime, kedy mu nevadia dokonca ani tuhé mrazy. Jediné, na čo si naozaj potrpí, je svetlo, bez ktorého rastie len veľmi pomaly.
7. Rudbekia
Rudbekie vyzerajú ako malé slniečka – a práve slnko je aj najdôležitejším predpokladom pre ich úspešné pestovanie. Čím viac tepla a svetla majú, tým budú vyššie a ich kvety sýtejšie sfarbené. Radosť vám kvitnutím budú robiť po celé leto.
Rudbekie sa dožijú 2 až 5 rokov, ich kvitnutie však časom slabne, preto ich občas pestovatelia obmieňajú aj skôr. Pokojne si odložte ich semená a vypestujte novú generáciu.
Rudbekie pochádzajú zo severoamerických stepí, nie sú teda chúlostivé na zimu ani mráz. Zalievajte ich primerane počasiu, vždy však len ku koreňom a nikdy nie na listy, ktoré by tak boli náchylnejšie na choroby.
8. Železník
Železník, známy aj ako verbena, je trvalka s antiseptickými účinkami. Pomáha pri zápaloch, nachladení aj psychickej nepohode, naši predkovia dokonca verili, že ich ochráni aj pred vampírmi. Vypestovať si ho doma pritom zvládne takmer hocikto.
Táto bylina dorastá až do 40 cm a kvetmi v bielej, červenej, ružovej či fialovej farbe vás bude tešiť od neskorej jari až do jesene.
Dariť sa mu bude aj na priamom slnku, no potrebuje každodennú zálievku. Ak ho chcete zazimovať, treba ho radikálne skrátiť a prikryť. Väčšinou sa však pestuje ako letnička.
Pohľad na rozkvitnutú, slnkom zaliatu terasu či záhradu je naozaj skvostný, preto sa rastliny vhodné na pestovanie na priamom slnku tešia veľkej popularite. Niekedy však pri nich môžeme podľahnúť ilúzii, že sú nezničiteľné.
Čomu sa pri pestovaní rastlín na priamom slnku vyvarovať? V prvom rade nezabudnite, že slnko dáva aj ničiť. Kľúčová je primeraná zálievka, ale aj jej správne načasovanie. Ani tú najsvetlomilnejšiu rastlinu nepolievajte na pravé poludnie, pretože voda v rozpálenej pôde jej môže uvariť korene.
Pri pestovaní v záhrade či predzáhradke tiež dávajte pozor na vhodné rozmiestnenie okolitých rastlín. Ak váš kvet prerastú, môžu ho zatieniť. No a nezabúdajte ani na vhodné zazimovanie, ktoré je pre mnoho svetlomilných rastlín otázkou života a smrti.
Pestujete kvet v črepníku na okne? V tom prípade myslite aj na jeho pravidelné otáčanie. Rastlinky sa za slnkom zvyknú ťahať, a tak práve otáčaním dosiahnete ich rovnomerný rast a pevnosť.