Živá výsadba kvetov na hroboch je jedným z najobľúbenejších a najkrajších spôsobov, ako si uctiť pamiatku na našich zosnulých blízkych. Oproti umelým kvetom či dekoráciám je to tiež oveľa ekologickejšie riešenie. Ktoré kvety sú však na hroby naozaj vhodné?
Tak ako pri akejkoľvek inej výsadbe, zvážte najmä charakter a orientáciu danej lokality. Ak je hrob na odhalenom slnečnom mieste, bude sa na ňom dariť svetlomilným kvetom. Ak ho, naopak, zatieňujú vysoké tuje či iné stromy alebo budovy, hľadajte rastliny, ktoré sú spokojné aj bez priameho svetla.
Vyberať si môžete z pestrofarebne kvitnúcich druhov, ale tiež odolných a celoročne zelených skalničiek. Väčšinou ide o viacročné rastliny, no výnimkou nie sú ani jednoročky. Obľúbenou voľbou sú, samozrejme, najmä kvety kvitnúce na jeseň v čase Dušičiek.
Prinášame vám výber najlepších kvetov na hrob aj s podrobnosťami o tom, ako sa o vybrané druhy starať.
1. Aksamietnica
Výrazná, oranžovo kvitnúca aksamietnica patrí pre svoj nezameniteľný vzhľad k najobľúbenejším jednoročným rastlinkám. No má tiež liečivé účinky na žalúdok aj kĺby. Využívajú sa pritom priamo jej kvety, ktoré sú jedlé.
Aksamietnice kvitnú celé leto a ich semienka môžete využiť na dve-tri ďalšie generácie. Základom úspechu je nájsť im svetlé stanovište, pretože zbožňujú slnko.
Aksamietnice sa pestujú v záhonoch aj črepníkoch. Pozor však pri umiestňovaní na ich výraznú arómu, pre ktorú dostali aj nelichotivú prezývku „smraďošky”. Najskôr si k nim niekde privoňajte, aby ste sa uistili, že vás nebudú dráždiť.
2. Astra
Obľúbené trvalky astry poznáme najmä zo záhradných záhonov, no úspešne sa dajú pestovať prakticky kdekoľvek, kde budú mať aspoň 6 hodín slnečného žiarenia denne.
Pri astrách máme na výber z mnohých farieb aj veľkostí. Najmenšie majú len okolo 10 cm, najvyššie dorastajú až do 80 cm a potrebujú oporu. Dokonalo pôsobia v kombinácii s inými, husto obrastenými kvetmi stredného vzrastu, ktoré opticky zamaskujú ich holé stonky.
Na pestovanie sú astry nenáročné, dôležité je najmä adekvátne polievanie – nesmú byť suché, ale ani preliate. Doprajte im substrát zmiešaný s rašelinou a raz za mesiac ich prihnojte.
3. Echevéria
Echevériu možno poznáte aj ako dužinatku. Je to nenáročný sukulent príbuzný tučnolistom, ktorému sa darí najmä na skalkách, ale môžete ju umiestniť prakticky kamkoľvek, kde sa vám takáto živá dekorácia vizuálne hodí.
Rastlina tvorí krásne pravidelné ružice zo sivozelených listov s ružovým okrajom. Ich povrch chráni epikutikulárny vosk, ktorý zadržiava vodu a odráža ultrafialové žiarenie. Rastlina preto nepotrebuje veľa polievať – v zime stačí len raz za mesiac.
Echevéria preferuje slnečné stanovište. Ak ju pestujete v črepníku, vždy na jar ju presaďte do väčšieho, aby vám mohla narásť do plnej krásy.
4. Hosta
Hosta, ktorú môžete poznať aj pod názvom funkia, je dekoratívna trvalka pôvodom z Japonska, s ktorou sa stále častejšie môžeme stretávať aj u nás.
Hosty môžu byť zelené, žlté aj modré a dajú sa tak krásne kombinovať v pestrofarebných záhonoch. Páči sa im najmä v tieni, takže nimi môžete vkusne vyplniť prázdne miesta, kde sa svetlomilné rastliny neujmú. Ak miesto netrafíte, pokojne ich na jar zase presaďte.
Hosta potrebuje dostatok vlahy, no vie si ju udržať, takže ju netreba často polievať. Je to dlhoveká rastlinka, ktorá pri správnej starostlivosti prežije aj niekoľko desaťročí.
5. Chryzantéma
Chryzantémy sa nám neodmysliteľne spájajú s obdobím dušičiek a pietnou spomienkou na našich drahých zosnulých. Ich pôvabné a pestré kvety však môžu slúžiť aj veselším účelom – krásne vynikajú napríklad aj v črepníkoch.
Chryzantéma môže byť trvalkou aj letničkou. Prvá možnosť je vhodná do záhrady, do črepníkov sa lepšie hodí tá druhá.
Doprajte chryzantémam slnečné stanovište, prúdenie čerstvého vzduchu a v lete aj pravidelnú zálievku. Na jar ich prihnojte draslíkom a dusíkom s pomalým uvoľňovaním. Prvých kvetov sa dočkáte na jeseň, keď začne noc trvať aspoň 10 hodín.
6. Klinček
Klinčeky sú obľúbené najmä v klasických záhonoch, no pestovať sa dajú aj v črepníkoch či na rôznych menej tradičných miestach v exteriéri. Ich výrazné pestrofarebné kvety a nenáročnosť z nich robia favoritov mnohých skúsených aj začínajúcich pestovateľov.
Klinčeky môžu byť jednoročné aj trvalky. Majú mnoho poddruhov, ktoré sa odlišujú aj výškou, farbou či štruktúrou. Niektoré dorastú len do 20, iné aj do 60 centimetrov.
Klinčeky nikdy neprelievajte – zvyknú im hniť korene. Majú radi priepustnú a vápenatú pôdu. Po domácky si tak hnojivo na klinčeky môžete pripraviť aj zo starej omietky. Výhodou tiež je, že tieto kvety nie sú príliš citlivé na teplotné výkyvy a znesú aj prízemné mrazy.
7. Rozchodník
Obľúbený a na pestovanie nenáročný rozchodník je príbuzný tučnolistov. Môže mať mnoho podôb aj rôznu výšku v závislosti od konkrétneho kultivaru.
Rozchodník vytvára hustý zelený koberec posiaty žltými alebo červenými kvetmi. Krásne tak vypĺňa voľné miesta medzi inými druhmi kvetov a prekrýva inak nezaujímavé povrchy.
Netreba sa oň, navyše, nijako extra starať. Zadržiava vlhkosť, takže nepotrebuje časté polievanie a krásne zelený ostáva aj v zime, kedy mu nevadia dokonca ani tuhé mrazy. Jediné, na čo si naozaj potrpí, je svetlo, bez ktorého rastie len veľmi pomaly.
8. Skalnica
Skalnica či skalná ruža je u nás najrozšírenejším rastlinným druhom na skalkách, no hojne sa pestuje aj na iných miestach a povrchoch. Naši predkovia ju dokonca sadili na múry a strechy svojich obydlí, pretože verili, že ich ochráni pred bleskom.
Skalnica vytvára jedinečné dužinaté lupene v tvare ruže. Nie je to však pravý kvet – tým zakvitne len jediný raz za život (aj to nie každá) a následne sama odumiera.
O túto húževnatú rastlinku sa netreba nijako extra starať. Doprajte jej len priepustný substrát a polievanie nechajte na prírodu. Najvhodnejšie je pre ňu slnečné či len mierne zatienené stanovište.
Hroby našich blízkych majú špecifickú atmosféru, v ktorej sa mieša smútok s nostalgiou, ale aj radostnými spomienkami na spoločné chvíle. Živé kvety podľa psychológov podporujú práve tie pozitívnejšie myšlienky, a tak nám napomáhajú v procese trúchlenia.
Starostlivosť o výsadbu je tiež spôsob, ako sa o pamiatku našich blízkych aktívne starať. No práve zle odhadnutá náročnosť pestovania je niekedy dôvodom, prečo sa kvetom na hroboch nedarí.
Čo treba pri výbere kvetov na hrob zvážiť, aby bolo pestovanie úspešné? V prvom rade si rozmyslite, ako často a intenzívne sa o kvety viete starať.
Pokiaľ si to, napríklad, vyžaduje dlhé cestovanie, ideálne sú takmer bezúdržbové skalničky. Druhy, ktoré treba pravidelne polievať saďte len na hroby v bližšom okolí, prípadne sa podeľte o starostlivosť s príbuznými.
Na hroby sa tiež nehodia kvety vyžadujúce hnojenie, náchylné na choroby alebo jedovaté. Myslite na to, že je tento priestor voľne prístupný aj druhým ľuďom.