Skalky sú skvelou príležitosťou vypestovať si kúsok zelene aj na malom priestore a bez náročnej údržby či starostlivosti. Založiť si skalku bez predchádzajúcich skúseností však môže byť celkom zložité. Na čo sa pritom sústrediť?
Začnite výberom vhodného miesta. V ideálnom prípade pôjde o prírodný kamenistý svah, ktorý stačí upraviť. Založiť skalku však môžete aj na rovine, akurát to chce viac kreativity.
Ak vám to priestor dovolí, umiestnite skalku do polotieňa, ktorý vám poskytne najviac slobody pri výbere skalničiek. Skalky však môžu prosperovať aj na priamom slnku či, naopak, v tieni.
Nakreslite si plán výsadby a zvážte, ako budú jednotlivé druhy pri sebe vyzerať v rôznych obdobiach či štádiách rastu. Ak má skalka vyzerať dobre po celý rok, skombinujte druhy kvitnúce na jar, v lete aj na jeseň. Sadiť začnite hneď z jari, alebo to potom nechajte až na koniec leta.
Nižšie nájdete výber najlepších rastlín na skalku, ktorý vám pomôže zorientovať sa v jednotlivých druhoch skalničiek a ich potrebách.
1. Echevéria
Echevériu možno poznáte aj ako dužinatku. Je to nenáročný sukulent príbuzný tučnolistom, ktorému sa darí najmä na skalkách, ale môžete ju umiestniť prakticky kamkoľvek, kde sa vám takáto živá dekorácia vizuálne hodí.
Rastlina tvorí krásne pravidelné ružice zo sivozelených listov s ružovým okrajom. Ich povrch chráni epikutikulárny vosk, ktorý zadržiava vodu a odráža ultrafialové žiarenie. Rastlina preto nepotrebuje veľa polievať – v zime stačí len raz za mesiac.
Echevéria preferuje slnečné stanovište. Ak ju pestujete v črepníku, vždy na jar ju presaďte do väčšieho, aby vám mohla narásť do plnej krásy.
2. Flox
Flox je vysoká trvalka ozdobená bohatou korunou kvetov s pestrými možnosťami využitia. Najčastejšie sa vyskytuje v rôznych odtieňoch ružovej, no existujú aj biele, žlté, červené či viacfarebné odrody.
Tieto kvety nie sú náročné na pestovanie ani umiestnenie. Páči sa im na slnku aj v polotieni. Kvôli plytkým koreňom si však neudržia vlahu, takže ich v lete nezabudnite výdatne polievať.
Flox vyrastie aj do 1,5-metrovej výšky, takže je dobré poskytnúť mu oporu a závetrie. Môžete ho aj prihnojovať, čím dosiahnete ešte bohatšie a dlhšie kvitnutie. Skvelo odoláva aj mrazom, takže sa oň netreba báť ani počas zimy.
3. Gazánia
Gazánie sú sympatické letničky, ktoré vám svojimi veľkými pestrofarebnými kvetmi krásne spestria každý priestor. No pozor, len na slnku – na večer a pri zamračenom počasí sa kvet gazánie vždy uzavrie.
Gazánia pochádza z Južnej Afriky a dorastá zhruba do 30 cm. Má rada teplo a sucho, nevadia jej ani ostrejšie lúče. Polievajte ju len zľahka, ideálne skoro ráno. Preliatie a vodu stojacu v črepníku vyslovene neznáša a hrozí jej pritom nezvratná hniloba koreňov.
Vo všeobecnosti platí, že to pri gazániách netreba preháňať s opaterou. Keďže sú z voľnej prírody zvyknuté na drsné podmienky, svedčí im viac samostatnosť.
4. Klinček
Klinčeky sú obľúbené najmä v klasických záhonoch, no pestovať sa dajú aj v črepníkoch či na rôznych menej tradičných miestach v exteriéri. Ich výrazné pestrofarebné kvety a nenáročnosť z nich robia favoritov mnohých skúsených aj začínajúcich pestovateľov.
Klinčeky môžu byť jednoročné aj trvalky. Majú mnoho poddruhov, ktoré sa odlišujú aj výškou, farbou či štruktúrou. Niektoré dorastú len do 20, iné aj do 60 centimetrov.
Klinčeky nikdy neprelievajte – zvyknú im hniť korene. Majú radi priepustnú a vápenatú pôdu. Po domácky si tak hnojivo na klinčeky môžete pripraviť aj zo starej omietky. Výhodou tiež je, že tieto kvety nie sú príliš citlivé na teplotné výkyvy a znesú aj prízemné mrazy.
5. Lomikameň
Názov tohto kvetu vás nenechá zapochybovať o tom, kam s ním. Lomikameň je doma na skalnatých či murovaných povrchoch, kde vytvára krásny zelený koberec na jar husto posiaty žltými, bielymi či ružovými kvietkami.
Lomikameň je najsevernejšie kvitnúcou rastlinou sveta. Našli by ste ho v Arktíde aj na úbočí Himalájí. Ideálna je pre neho priepustná, vlhká a mierne kyslá pôda (pH 6,0 – 6,8).
Pestovať sa dá zo sadeníc aj semien, čo však vyžaduje veľkú trpezlivosť. Výdatne ho polievajte najmä počas leta, no vždy len ráno alebo večer, aby ho obedné slnko nespálilo. V zime si s ním starosti vôbec nerobte – spokojne prežije aj v hlbokých mrazoch.
6. Materina dúška
Materina dúška sa pestuje najmä pre jej liečivé účinky: Priaznivo pôsobí pri prechladnutí aj tráviacich ťažkostiach. Využíva sa však aj ako chutná a aromatická bylinka v kuchyni, a to najmä v podobe sušených lístkov, ktoré sa zbierajú v lete, kedy rastlinka zároveň kvitne.
Materina dúška miluje slnko a teplo, takže ju nesaďte do tieňa a pozor aj na veterné miesta. Na vhodnom mieste bude spokojne rásť zhruba päť rokov.
Po sezóne je ideálne ju zrezať, aby sa na ďalší rok rozkošatila a zmohutnela. Hnojiť ju netreba a polievať ju v záhone stačí pri väčších suchách. Na zimu ju môžete prikryť čečinou.
7. Rozchodník
Obľúbený a na pestovanie nenáročný rozchodník je príbuzný tučnolistov. Môže mať mnoho podôb aj rôznu výšku v závislosti od konkrétneho kultivaru.
Rozchodník vytvára hustý zelený koberec posiaty žltými alebo červenými kvetmi. Krásne tak vypĺňa voľné miesta medzi inými druhmi kvetov a prekrýva inak nezaujímavé povrchy.
Netreba sa oň, navyše, nijako extra starať. Zadržiava vlhkosť, takže nepotrebuje časté polievanie a krásne zelený ostáva aj v zime, kedy mu nevadia dokonca ani tuhé mrazy. Jediné, na čo si naozaj potrpí, je svetlo, bez ktorého rastie len veľmi pomaly.
8. Skalnica
Skalnica či skalná ruža je u nás najrozšírenejším rastlinným druhom na skalkách, no hojne sa pestuje aj na iných miestach a povrchoch. Naši predkovia ju dokonca sadili na múry a strechy svojich obydlí, pretože verili, že ich ochráni pred bleskom.
Skalnica vytvára jedinečné dužinaté lupene v tvare ruže. Nie je to však pravý kvet – tým zakvitne len jediný raz za život (aj to nie každá) a následne sama odumiera.
O túto húževnatú rastlinku sa netreba nijako extra starať. Doprajte jej len priepustný substrát a polievanie nechajte na prírodu. Najvhodnejšie je pre ňu slnečné či len mierne zatienené stanovište.
Keď ste svoju skalku už úspešne založili, našli do nej vhodné druhy rastlín a upravili pre ne terén aj pôdu, máte najťažšiu časť práce za sebou. Údržba bude už pomerne jednoduchá, pretože väčšina skalničiek nie je náročná na polievanie ani inú starostlivosť.
Na čo si však predsa len pri skalničkách dávať pozor? Nepriateľom číslo jeden je burina, preto sa skalku pokúšajte pravidelne a dôkladne čistiť od náletov. Problémom môžu byť aj rôzne choroby či škodcovia. Preštudujte si, čo vaše skalničky najčastejšie ohrozuje a pri prvom náznaku ich ošetrite.
Skalničky sa obvykle nehnoja, no ak sa vám zdá, že staršie rastlinky začínajú chradnúť, môžete ich opatrne presadiť na rovnaké miesto do novej pôdy.
Čo so skalkou cez zimu? Ak na nej máte nejaké chúlostivejšie druhy, zahrňte ju čečinou či jemnou vrstvou lístia, aby ste ju ochránili pred mrazom. Mnoho skalničiek je však mrazuvzdorných, takže si s nimi netreba robiť starosti.