Domavi > Kvety > 13 najlepších kvetov na balkón

13 najlepších kvetov na balkón

Balkón je výstavnou skriňou našej domácnosti, takže si na kvetoch na ňom obvykle dávame extra záležať. Je tiež jedinečnou príležitosťou pestovať exteriérové rastlinky pre ľudí, ktorí nemajú k dispozícii záhradu.

Ako si na balkón vybrať rastliny, ktorým sa tu bude naozaj dariť? V hre je viacero faktorov, ako je orientácia a slnečnosť balkóna, vaše pestovateľské skúsenosti či ochota venovať sa aj náročnejším druhom.

Možnosti sú však vo všeobecnosti veľmi pestré – od bohato kvitnúcich jednoročiek alebo trvaliek až po voňavé bylinky, ktoré využijete aj v kuchyni či pri podpornej liečbe rôznych ochorení.

Než však premeníte svoj balkón na botanickú záhradu, myslite aj na to, že mnohé balkónové rastliny nevydržia vonku celoročne. V zime ich budete musieť zazimovať v interiéri, čo môže byť pre obyvateľov menších bytov problém.

Prinášame vám prehľad najlepších kvetov na balkón aj so zhrnutím najdôležitejších informácií o ich pestovaní.

1. Aksamietnica

Výrazná, oranžovo kvitnúca aksamietnica patrí pre svoj nezameniteľný vzhľad k najobľúbenejším jednoročným rastlinkám. No má tiež liečivé účinky na žalúdok aj kĺby. Využívajú sa pritom priamo jej kvety, ktoré sú jedlé.

Aksamietnice kvitnú celé leto a ich semienka môžete využiť na dve-tri ďalšie generácie. Základom úspechu je nájsť im svetlé stanovište, pretože zbožňujú slnko.

Aksamietnice sa pestujú v záhonoch aj črepníkoch. Pozor však pri umiestňovaní na ich výraznú arómu, pre ktorú dostali aj nelichotivú prezývku „smraďošky”. Najskôr si k nim niekde privoňajte, aby ste sa uistili, že vás nebudú dráždiť.

aksamietnica

2. Fialka záhradná

Ak hľadáte vďačný dekoratívny kvet na zasadenie priamo do pôdy či do vonkajšieho črepníka, fialka záhradná, známa aj ako sirôtka, určite stojí za uváženie. Zamilujete si ju pre jej sýte farby, ale aj odolnosť voči zime a nenáročnosť jej pestovania.

Fialka záhradná tradične kvitne na jar, ale môže aj počas skorej jesene. Nenechajte sa zmiasť jej názvom – okrem fialovej bežne kvitne aj na žlto, červeno či bielo a obľúbené sú aj viacfarebné krížence.

Doprajte fialke dostatok vlahy, pretože sucho jej nesvedčí, no pozor aj na preliatie. Ideálne sú na jej pestovanie drenážne črepníky. Obľubuje najmä slnečné stanovištia v závetrí.

3. Fuksia

Nenáročná a zároveň očarujúca. Taká je pôvodom juhoamerická fuksia, ktorá si aj u nás získava stále viac priaznivcov. Niektorí dajú prednosť vzpriamenej stromčekovej fuksii, iným sa viac páči previsnutá. Táto rastlina má vyše 100 poddruhov, takže si vyberie každý.

Kam ju umiestniť? Pokojne aj na slnko či do mierneho polotieňa. V lete však pozor na čas polievania – zálievka rozpálenej pôdy by mohla citlivé korene fuksie doslova uvariť.

Na zimu fuksie v našich podmienkach opadajú, hoci v trópoch ostávajú zelené po celý rok. Pri mrazoch je vhodné zazimovať ich v interiéri. Fuksie sú pomerne náchylné na plesne a páčia sa aj voškám, takže ich občas prekontrolujte a prípadne ošetrite proti škodcom.

fuksia

4. Gazánia

Gazánie sú sympatické letničky, ktoré vám svojimi veľkými pestrofarebnými kvetmi krásne spestria každý priestor. No pozor, len na slnku – na večer a pri zamračenom počasí sa kvet gazánie vždy uzavrie.

Gazánia pochádza z Južnej Afriky a dorastá zhruba do 30 cm. Má rada teplo a sucho, nevadia jej ani ostrejšie lúče. Polievajte ju len zľahka, ideálne skoro ráno. Preliatie a vodu stojacu v črepníku vyslovene neznáša a hrozí jej pritom nezvratná hniloba koreňov.

Vo všeobecnosti platí, že to pri gazániách netreba preháňať s opaterou. Keďže sú z voľnej prírody zvyknuté na drsné podmienky, svedčí im viac samostatnosť.

gazánia

5. Chryzantéma

Chryzantémy sa nám neodmysliteľne spájajú s obdobím dušičiek a pietnou spomienkou na našich drahých zosnulých. Ich pôvabné a pestré kvety však môžu slúžiť aj veselším účelom – krásne vynikajú napríklad aj v črepníkoch.

Chryzantéma môže byť trvalkou aj letničkou. Prvá možnosť je vhodná do záhrady, do črepníkov sa lepšie hodí tá druhá.

Doprajte chryzantémam slnečné stanovište, prúdenie čerstvého vzduchu a v lete aj pravidelnú zálievku. Na jar ich prihnojte draslíkom a dusíkom s pomalým uvoľňovaním. Prvých kvetov sa dočkáte na jeseň, keď začne noc trvať aspoň 10 hodín.

6. Klinček

Klinčeky sú obľúbené najmä v klasických záhonoch, no pestovať sa dajú aj v črepníkoch či na rôznych menej tradičných miestach v exteriéri. Ich výrazné pestrofarebné kvety a nenáročnosť z nich robia favoritov mnohých skúsených aj začínajúcich pestovateľov.

Klinčeky môžu byť jednoročné aj trvalky. Majú mnoho poddruhov, ktoré sa odlišujú aj výškou, farbou či štruktúrou. Niektoré dorastú len do 20, iné aj do 60 centimetrov.

Klinčeky nikdy neprelievajte – zvyknú im hniť korene. Majú radi priepustnú a vápenatú pôdu. Po domácky si tak hnojivo na klinčeky môžete pripraviť aj zo starej omietky. Výhodou tiež je, že tieto kvety nie sú príliš citlivé na teplotné výkyvy a znesú aj prízemné mrazy.

7. Koleus

Koleus voláme aj africká či okrasná pŕhľava. Túto letničku ľahko spoznáte podľa srdcovitých bordových listov so žlto-zelenými okrajmi, jednotlivé druhy však môžu vyzerať trochu inak. Tvrdí sa o nich, že svojskou arómou odpudzujú zvieratá – najmä mačky a psy.

Koleus sa hodí na svetlé stanovištia, no priame slnko by ho spálilo. Potrebuje veľa vlahy, bez ktorej začne strácať listy. Rovnako trpí aj pri nízkych teplotách (pod 13 °C). Ak ho teda pestujete v záhrade, na zimu ho treba presadiť a zazimovať v interiéri.

Ak je koleus spokojný, môže v lete kvitnúť, no nie je to pravidlo. Jeho drobné kvietky v tvare klasu sú i tak pomerne nenápadné a všedné – najmä v kontraste s jeho výraznými listmi.

koleus

8. Levanduľa

Asi niet ikonickejších kvetov, než sú levandule, preslávené najmä vďaka povestným provensálskym poliam, ktoré vždy začiatkom leta sfarbia do fialova. Tak ďaleko však za nimi cestovať nemusíte – levanduľu si môžete vypestovať aj u vás doma.

Tejto odolnej trvalke sa bude dariť v záhone, ale aj v črepníku. Potrebuje len slnečné stanovište, sypkejšiu vápenatú pôdu a väčší črepník s odtokom.

Výrazná aróma levandule v čase kvitnutia rozvonia celý váš domov. Využíva sa aj v aromaterapii, pretože má relaxačné a upokojujúce účinky. Než si ju však dáte do interiéru, otestujte si, či na vás jej vôňa nie je príliš silná.

9. Muškáty

Muškáty, známe aj ako pelargónie, pochádzajú z Južnej Afriky. Dnes sú najrozšírenejšími dekoratívnymi kvetmi na svete. Niet divu – ľahko sa pestujú, sú všestranné a veľmi efektné.

Vybrať si môžete z prevísajúcich aj vzpriamených druhov muškátov v pestrých farbách od bielej cez ružovú až po červenú. Kvetmi vás budú tešiť od jari až do prvých mrazov, pri správnom zazimovaní aj mnoho rokov po sebe.

Muškáty polievajte vždy, keď je ich pôda na dotyk suchá. V lete pokojne aj každý druhý deň, prípadne si to uľahčite črepníkom so zásobníkom. V čase kvitnutia ich môžete tiež pravidelne hnojiť a raz za 2 či 3 roky je ich vhodné presadiť.

muškáty

10. Netýkavka

Netýkavku môžete poznať aj ako sultánku či balzamínku. Ide o výraznú letničku zo subtropických oblastí Ázie aj Afriky, ktorej sa v našich podmienkach darí najmä vo vonkajších črepníkoch. Mrazy však neustojí, takže ju treba zazimovať v interiéri.

Netýkavka má rada polotieň. Znesie aj svetlo, ale nie ostré a priame. Najlepšie jej bude vyhovovať umiestnenie s orientáciou na sever či východ.

Pomerne náročná je na polievanie – ak vyschne pôda, začne okamžite schnúť aj rastlina. Za dobré podmienky sa však odmení od mája až do októbra záplavou výrazných kvetov.

netýkavka

11. Petúnia

Záplava pestrofarebných kvetov krásnych petúnií je každoročným signálom príchodu jari, ale tiež obľúbenou hostinou pre medonosné včely. Pestujú sa najmä vo vonkajších črepníkoch.

Hoci ich už dnes považujeme za „klasiku”, ide o pomerne mladý druh vyšľachtený len v 19. storočí z príbuzných kvetín pochádzajúcich z tropických oblastí Južnej Ameriky. Na výber máte viac než 200 poddruhov petúnií, ktoré vyzerajú skvelo aj v kombináciách.

Na starostlivosť nie sú náročné – petúniám stačí slnečné miesto a pravidelná zálievka, ktorú v lete môžete doplniť rosením listov. Pred úpornými dažďami ich však radšej skryte pod strechu, aby nezožltli. S ich prezimovaním nerátajte – ide o jednoročky.

petúnia

12. Surfínia

Surfínie sú blízke príbuzné petúnií. Vyznačujú sa efektným kaskádovitým prevísaním. Hodia sa preto najmä na miesta, kde ich záplavu pestrofarebných kvetov bude môcť obdivovať čo najviac ľudí.

Kam ich umiestniť? Ideálne je slnečné stanovište v závetrí. Dôležitá je však najmä pravidelná zálievka – v lete pokojne aj dvakrát denne, ráno a večer.

Surfínie kvitnú už skoro na jar, predbehnú tak aj svojich najväčších konkurentov, muškáty. Obľúbené sú najmä v cyklámenovej a fialovej farbe, no najkrajšie vyniknú v kombináciách. Na zimu ich preneste do interiéru, kde neklesá teplota pod 2 °C, inak vám umrznú.

13. Železník

Železník, známy aj ako verbena, je trvalka s antiseptickými účinkami. Pomáha pri zápaloch, nachladení aj psychickej nepohode, naši predkovia dokonca verili, že ich ochráni aj pred vampírmi. Vypestovať si ho doma pritom zvládne takmer hocikto.

Táto bylina dorastá až do 40 cm a kvetmi v bielej, červenej, ružovej či fialovej farbe vás bude tešiť od neskorej jari až do jesene.

Dariť sa mu bude aj na priamom slnku, no potrebuje každodennú zálievku. Ak ho chcete zazimovať, treba ho radikálne skrátiť a prikryť. Väčšinou sa však pestuje ako letnička.

Na balkóne sa dajú pestovať takmer všetky rastliny, ktoré bežne rastú v záhradách, záhonoch či na skalkách. No keďže je tento priestor obmedzený a nevieme ho veľmi meniť, treba si dobre vybrať druh, ktorý bude práve na tom vašom balkóne šťastný.

Ako sa vyvarovať balkónovému fiasku? Najčastejším problémom býva nedostatok či, naopak, priveľa priameho slnečného žiarenia. V prvom prípade môžu byť dôsledkom slabé a nekvitnúce kvety, v druhom vysušené a spálené rastliny.

Zistite, na ktoré svetové strany je váš balkón orientovaný a koľko svetla naň cez deň dopadá – to vám pomôže zorientovať sa a nešliapnuť vedľa. So sezónnym presunom rastlín na balkón tiež postupujte opatrne. Najskôr ich dajte do polotieňa a až po niekoľkých dňoch na priame svetlo, aby si zvykli.

Inšpirovať sa pri výbere vhodných kvetov môžete aj zakvitnutými balkónmi vašich bezprostredných susedov. Ak sa vybraným druhom darí u nich, bude sa pravdepodobne aj u vás.