Domavi > Kvety > 12 najlepších kvetov do záhrady

12 najlepších kvetov do záhrady

Ak máte k dispozícii záhradu, vaše možnosti pri pestovaní kvetov sú takmer neobmedzené. Môžete si vyberať zo stoviek druhov vždyzelených, kvitnúcich či popínavých rastlín a vytvoriť si tak hotovú rajskú záhradu podľa vašich predstáv.

Aj tu však platia viaceré pravidlá, ktoré by ste pre úspešné pestovanie mali poznať. Či už ide o letničky, trvalky, exotické alebo domáce druhy, každý z nich má vlastné nároky na umiestnenie, pôdu, zálievku aj hnojenie.

No a netreba zabúdať ani na špecifické požiadavky zazimovania vašich rastlín. Niektoré stačí prekryť na zimu mulčom či čečinou, iné však budete musieť presunúť pod strechu, aby vám nezamrzli.

Skúsení záhradníci si však dokážu vytvoriť celoročne krásnu záhradku prezieravým rozmiestnením druhov, ktoré kvitnú v rôznych ročných obdobiach.

Nižšie nájdete výber najlepších kvetov do záhrady aj s podrobnosťami o tom, kam ich umiestniť a ako sa o ne správne starať.

1. Astra

Obľúbené trvalky astry poznáme najmä zo záhradných záhonov, no úspešne sa dajú pestovať prakticky kdekoľvek, kde budú mať aspoň 6 hodín slnečného žiarenia denne.

Pri astrách máme na výber z mnohých farieb aj veľkostí. Najmenšie majú len okolo 10 cm, najvyššie dorastajú až do 80 cm a potrebujú oporu. Dokonalo pôsobia v kombinácii s inými, husto obrastenými kvetmi stredného vzrastu, ktoré opticky zamaskujú ich holé stonky.

Na pestovanie sú astry nenáročné, dôležité je najmä adekvátne polievanie – nesmú byť suché, ale ani preliate. Doprajte im substrát zmiešaný s rašelinou a raz za mesiac ich prihnojte.

2. Fialka záhradná

Ak hľadáte vďačný dekoratívny kvet na zasadenie priamo do pôdy či do vonkajšieho črepníka, fialka záhradná, známa aj ako sirôtka, určite stojí za uváženie. Zamilujete si ju pre jej sýte farby, ale aj odolnosť voči zime a nenáročnosť jej pestovania.

Fialka záhradná tradične kvitne na jar, ale môže aj počas skorej jesene. Nenechajte sa zmiasť jej názvom – okrem fialovej bežne kvitne aj na žlto, červeno či bielo a obľúbené sú aj viacfarebné krížence.

Doprajte fialke dostatok vlahy, pretože sucho jej nesvedčí, no pozor aj na preliatie. Ideálne sú na jej pestovanie drenážne črepníky. Obľubuje najmä slnečné stanovištia v závetrí.

3. Flox

Flox je vysoká trvalka ozdobená bohatou korunou kvetov s pestrými možnosťami využitia. Najčastejšie sa vyskytuje v rôznych odtieňoch ružovej, no existujú aj biele, žlté, červené či viacfarebné odrody.

Tieto kvety nie sú náročné na pestovanie ani umiestnenie. Páči sa im na slnku aj v polotieni. Kvôli plytkým koreňom si však neudržia vlahu, takže ich v lete nezabudnite výdatne polievať.

Flox vyrastie aj do 1,5-metrovej výšky, takže je dobré poskytnúť mu oporu a závetrie. Môžete ho aj prihnojovať, čím dosiahnete ešte bohatšie a dlhšie kvitnutie. Skvelo odoláva aj mrazom, takže sa oň netreba báť ani počas zimy.

flox

4. Hortenzia

Hortenziu v plnom kvete je prakticky nemožné prehliadnuť, preto patrí táto pôvabná trvalka dlhodobo k najobľúbenejším okrasným kvetom v našich záhradách. Dariť sa jej bude v polotieni a akejkoľvek polopriepustnej pôde. Nie je náročná a poteší vás dlhým kvitnutím.

Poznáme veľa druhov hortenzií. Niektoré sú drobné, iné môžu dorásť aj na niekoľkometrový krík. Môžete ju podľa druhu umiestniť buď samostatne, alebo do záhonov.

Hortenziu polievajte podľa počasia – v suchu výdatne niekoľkokrát do týždňa, avšak len ráno alebo večer, aby ste kvet na priamom slnku nespálili. Na zimu je dobré prikryť ju čečinou či senom, ochránite tak puky budúcich kvetov pred mrazom.

hortenzia

5. Chryzantéma

Chryzantémy sa nám neodmysliteľne spájajú s obdobím dušičiek a pietnou spomienkou na našich drahých zosnulých. Ich pôvabné a pestré kvety však môžu slúžiť aj veselším účelom – krásne vynikajú napríklad aj v črepníkoch.

Chryzantéma môže byť trvalkou aj letničkou. Prvá možnosť je vhodná do záhrady, do črepníkov sa lepšie hodí tá druhá.

Doprajte chryzantémam slnečné stanovište, prúdenie čerstvého vzduchu a v lete aj pravidelnú zálievku. Na jar ich prihnojte draslíkom a dusíkom s pomalým uvoľňovaním. Prvých kvetov sa dočkáte na jeseň, keď začne noc trvať aspoň 10 hodín.

6. Klinček

Klinčeky sú obľúbené najmä v klasických záhonoch, no pestovať sa dajú aj v črepníkoch či na rôznych menej tradičných miestach v exteriéri. Ich výrazné pestrofarebné kvety a nenáročnosť z nich robia favoritov mnohých skúsených aj začínajúcich pestovateľov.

Klinčeky môžu byť jednoročné aj trvalky. Majú mnoho poddruhov, ktoré sa odlišujú aj výškou, farbou či štruktúrou. Niektoré dorastú len do 20, iné aj do 60 centimetrov.

Klinčeky nikdy neprelievajte – zvyknú im hniť korene. Majú radi priepustnú a vápenatú pôdu. Po domácky si tak hnojivo na klinčeky môžete pripraviť aj zo starej omietky. Výhodou tiež je, že tieto kvety nie sú príliš citlivé na teplotné výkyvy a znesú aj prízemné mrazy.

7. Koleus

Koleus voláme aj africká či okrasná pŕhľava. Túto letničku ľahko spoznáte podľa srdcovitých bordových listov so žlto-zelenými okrajmi, jednotlivé druhy však môžu vyzerať trochu inak. Tvrdí sa o nich, že svojskou arómou odpudzujú zvieratá – najmä mačky a psy.

Koleus sa hodí na svetlé stanovištia, no priame slnko by ho spálilo. Potrebuje veľa vlahy, bez ktorej začne strácať listy. Rovnako trpí aj pri nízkych teplotách (pod 13 °C). Ak ho teda pestujete v záhrade, na zimu ho treba presadiť a zazimovať v interiéri.

Ak je koleus spokojný, môže v lete kvitnúť, no nie je to pravidlo. Jeho drobné kvietky v tvare klasu sú i tak pomerne nenápadné a všedné – najmä v kontraste s jeho výraznými listmi.

koleus

8. Ľaliovka

Ľaliovky sú obľúbené ázijské trvalky, ktoré nápadne pripomínajú ľaliu, hoci z botanického hľadiska nejde o príbuzný druh. Ich veľké, široko rozovreté kvety môžu mať rôzne farby od žltej cez červenú až po viacfarebné kombinácie.

Na pestovanie nie sú veľmi náročné, nesmie im však chýbať vlaha, čo si môžete poistiť okrem pravidelnej zálievky aj mulčom. Vyniknú samostatne aj v zmiešaných záhonoch.

Ľaliovky vás svojimi exotickými kvetmi budú tešiť od júna až do augusta, no každý z nich kvitne len jediný deň. Pukov je vždy, našťastie, veľa. Schnúce kvety hneď odstraňujte, aby mala rastlina dosť síl na niekoľko týždňov intenzívneho kvitnutia.

9. Levanduľa

Asi niet ikonickejších kvetov, než sú levandule, preslávené najmä vďaka povestným provensálskym poliam, ktoré vždy začiatkom leta sfarbia do fialova. Tak ďaleko však za nimi cestovať nemusíte – levanduľu si môžete vypestovať aj u vás doma.

Tejto odolnej trvalke sa bude dariť v záhone, ale aj v črepníku. Potrebuje len slnečné stanovište, sypkejšiu vápenatú pôdu a väčší črepník s odtokom.

Výrazná aróma levandule v čase kvitnutia rozvonia celý váš domov. Využíva sa aj v aromaterapii, pretože má relaxačné a upokojujúce účinky. Než si ju však dáte do interiéru, otestujte si, či na vás jej vôňa nie je príliš silná.

10. Oleander

Lásku k pôvabným oleandrom si väčšina z nás prináša z letných dovoleniek. Tieto odolné kríky s výraznými farebnými kvetmi sú doma v stredomorských krajinách, ako je Grécko, Turecko či juh Talianska. Pestovať sa však dajú aj v našich domácich podmienkach.

Oleander potrebuje slnečné stanovište a veľa vlahy, najmä v lete. Zimu by mal prečkať na mieste, kde teplota neklesá pod 5 °C, preto je výhodnejšie pestovať ho v črepníku.

Mladú rastlinu je vhodné každoročne presádzať, staršiu stačí raz za niekoľko rokov. Keď začne slabo kvitnúť, treba ho prestrihávať a poteší sa aj tekutému hnojivu. Pri manipulácii s oleandrom nezabúdajte na rukavice, pretože je jedovatý.

oleander

11. Pivonka

Honosné kvety pivónií sa kedysi vynímali najmä k záhradách čínskych a japonských cisárov. Do Európy sa dostali až v 19. storočí, no rýchlo sa tu udomácnili a zaradili medzi najobľúbenejšie kvety aj v našich okrasných záhonoch.

Pivónie môžu byť bylinou, ale aj drevnatým kríkom, ktorý dorastá až do 2 metrov. Vyšším rastlinám poskytnite oporné tyče či polkruhy, aby ich ťažké kvety a vietor nepolámali.

Vyhraďte im slnečné stanovište a saďte ich plytko, najviac 7 cm do zeme, pretože inak vám nezakvitnú. Polievať ich stačí raz za jeden či dva týždne podľa počasia.

12. Ruža

Pokiaľ ide o popularitu, ružiam sa zo záhradných rastlín zrejme ani jedna nevyrovná. Je kráľovnou rezaných kvetov a skrášli tiež každé miesto, kam ju zasadíte. Navyše, na pestovanie je oveľa jednoduchšia, než by ste si mohli myslieť.

Ruža potrebuje predovšetkým veľa slnka, ideálne od rána. Na pôdu je nenáročná, no čím bude priepustnejšia, tým lepšie. Dosiahnuť to môžete aj primiešaním piesku do substrátu.

Polievať ju stačí zriedkavo, najmä pri dlhších suchách. Ak v okolí jej základne rozmiestnite mulčovaciu kôru, ruža si krásne udrží vlahu aj po dlhší čas. Dôležité je pri ružiach aj strihanie, ktoré ich udržuje v peknom tvare a podporuje ich kvitnutie.

Rozkvitnutá záhrada je snom každého pestovateľa. No ak ste úplný nováčik, bude to chcieť kus trpezlivosti aj húževnatosti pre prekonávaní rôznych prekážok.

Kým doma v črepníkoch sú kvietky relatívne dobre ochránené pred škodcami či chorobami, v záhrade sa im nedá stopercentne zabrániť. Naštudujte si, ako ich rozpoznať a majte vždy po ruke účinný prostriedok na ich odstránenie.

Rovnako v záhrade nemáme pod kontrolou ani vrtochy počasia. Silný vietor môže polámať vyššie rastliny, preto je dobré umiestniť ich do závetria a poskytnúť im oporu.

Spaľujúce slnko je ešte väčší problém. Pri vhodnom rozmiestnení si však jednotlivé rastliny môžu poskytovať prirodzený tieň, ktorý ich ochráni.

Aké kvety sa do záhrady vôbec nehodia? Väčšinou ide o exotické druhy z tropických oblastí, ktorým bude konštantné teplo našich bytov vyhovovať viac než premenlivé podmienky v našich záhradách.

Zvážte tiež výsadbu druhov, ktoré treba zazimovať v interiéri. Praktickejšie možno bude umiestniť ich do prenosných črepníkov na terase.