Domavi > Kvety > 10 najlepších kvetov na okno a parapetu

10 najlepších kvetov na okno a parapetu

Okenné parapety patria k najobľúbenejším miestam pre umiestnenie izbových rastlín, pretože kvety na okne dokážu už na prvý pohľad skrášliť celú miestnosť.

Sú tiež jednoduchým trikom, ako vylepšiť dojem z nie práve ideálneho výhľadu cez okno. V niektorých prípadoch môžu aj zvýšiť pocit vášho súkromia – napríklad, ak máte okno orientované priamo do ulice.

Skúsení pestovatelia však vedia, že toto stanovište nebude vyhovovať všetkým kvetom. Ako si vybrať ten správny druh?

Okno je zo všetkých miest v izbe najexponovanejšie, pokiaľ ide o prístup k slnečnému žiareniu. Páčiť sa tu teda bude najmä svetlomilným rastlinkám. Dôležitá je však tiež orientácia na svetové strany či počet hodín, počas ktorých denne na okno svetlo dopadá.

Južná orientácia ponúka najviac slnka a vyhovuje teda predovšetkým teplomilným rastlinám. Východná orientácia zase poskytuje mierne ranné slnko, ktoré je ideálne pre chúlostivejšie trvalky.

Zišlo by sa vám niekoľko praktických príkladov? Prinášame vám prehľad najlepších kvetov na okno a parapet aj s tipmi, ako sa o ne starať.

1. Africká fialka

Africká fialka, známa aj ako senpólia, je zbožňovaná pre nežný fialový kvet, ktorý môže mať mnoho odtieňov. Európski botanici ju objavili v Tanzánii koncom 19. storočia a odvtedy vypestovali viac než 20-tisíc unikátnych odrôd. Každý si teda môže vybrať tú „svoju”.

Fialka je drobná rastlinka vhodná aj do stiesnenejších priestorov – málokedy prevýši 15 centimetrov. Má pritom celkom užitočnú schopnosť zachytávať na mäsité listy prach z ovzdušia.

Táto rastlinka potrebuje dostatok svetla, no priame lúče ju môžu spáliť. Pre rovnomerný rast kvetu, ktorý sa ťahá za slnkom, ju môžete pravidelne otáčať.

2. Aksamietnica

Výrazná, oranžovo kvitnúca aksamietnica patrí pre svoj nezameniteľný vzhľad k najobľúbenejším jednoročným rastlinkám. No má tiež liečivé účinky na žalúdok aj kĺby. Využívajú sa pritom priamo jej kvety, ktoré sú jedlé.

Aksamietnice kvitnú celé leto a ich semienka môžete využiť na dve-tri ďalšie generácie. Základom úspechu je nájsť im svetlé stanovište, pretože zbožňujú slnko.

Aksamietnice sa pestujú v záhonoch aj črepníkoch. Pozor však pri umiestňovaní na ich výraznú arómu, pre ktorú dostali aj nelichotivú prezývku „smraďošky”. Najskôr si k nim niekde privoňajte, aby ste sa uistili, že vás nebudú dráždiť.

aksamietnica

3. Aloe Vera

Aloe Vera je nezameniteľná. Jej mäsité špicaté listy s ostrými okrajmi spoznáte na prvý pohľad. No viac než vzhľadom je známa blahodarnými účinkami v oblasti medicíny a kozmetiky.

Či už ju chcete pestovať pre jej krásu alebo vlastnosti, doprajte jej svetlé a teplé miesto. Ako sukulent potrebuje zálievku len raz za 2 týždne, ideálny je pre ňu drenážny črepník s odtokom na prebytočnú vodu.

Ako z nej získať liečivý gél? Takáto aloa musí mať už aspoň tri roky a sýto-zelenú farbu, ktorá napovie, že je spokojná a má veľa účinných látok. Gél nájdeme v dužine vonkajšieho listu, ktorý opatrne odrežeme.

aloe vera

4. Ibištek

Ibištek u nás patrí k najobľúbenejším tropickým izbovkám. Jeho zvoncovité kvety ľahko rozpozná aj neskúsený pestovateľ, hoci rôznorodosť jednotlivých poddruhov vás môže zmiasť. U nás je najbežnejšia tzv. čínska ruža, najvhodnejší druh ibišteka do interiéru.

Ibištek má rád slnko, preto ho pestujte priamo na okne – ideálne s južnou orientáciou. Ak sa mu darí, kvitne od jari až do jesene, takže si jeho krásu vychutnáte naozaj dlho.

V zime by teplota okolo neho nemala klesnúť pod 13 °C. Niekedy vám môže aj opadať, no nič sa nedeje – naberá sily na ďalší rok. Pred letom je dobré podporiť rast kvetu opatrným zrezaním výhonkov, najmä pri mladšej rastline.

ibištek

5. Kaktus

Kaktusy patria k najobľúbenejším bytovým rastlinám. Sú odolné, dlhoveké, jedinečne vyzerajú a možno ich umiestniť takmer hocikde. Milujú svetlo, takže ich pokojne dajte aj priamo na okno.

Ide o suchomilné rastliny, ktoré potrebujú priepustný substrát a minimum vlahy. Podľa konkrétneho druhu sa vám za starostlivosť môžu odvďačiť aj kvetmi, v prípade opuncie aj chutnými plodmi.

Pokiaľ ide o teplotu, svedčí im teplo až do 30 °C. Prispôsobia sa aj zimným podmienkam. Ideálne je zazimovať ich v chladnej miestnosti (do 14 °C), čím podporíte rast ich kvetov.

6. Muškáty

Muškáty, známe aj ako pelargónie, pochádzajú z Južnej Afriky. Dnes sú najrozšírenejšími dekoratívnymi kvetmi na svete. Niet divu – ľahko sa pestujú, sú všestranné a veľmi efektné.

Vybrať si môžete z prevísajúcich aj vzpriamených druhov muškátov v pestrých farbách od bielej cez ružovú až po červenú. Kvetmi vás budú tešiť od jari až do prvých mrazov, pri správnom zazimovaní aj mnoho rokov po sebe.

Muškáty polievajte vždy, keď je ich pôda na dotyk suchá. V lete pokojne aj každý druhý deň, prípadne si to uľahčite črepníkom so zásobníkom. V čase kvitnutia ich môžete tiež pravidelne hnojiť a raz za 2 či 3 roky je ich vhodné presadiť.

muškáty

7. Netýkavka

Netýkavku môžete poznať aj ako sultánku či balzamínku. Ide o výraznú letničku zo subtropických oblastí Ázie aj Afriky, ktorej sa v našich podmienkach darí najmä vo vonkajších črepníkoch. Mrazy však neustojí, takže ju treba zazimovať v interiéri.

Netýkavka má rada polotieň. Znesie aj svetlo, ale nie ostré a priame. Najlepšie jej bude vyhovovať umiestnenie s orientáciou na sever či východ.

Pomerne náročná je na polievanie – ak vyschne pôda, začne okamžite schnúť aj rastlina. Za dobré podmienky sa však odmení od mája až do októbra záplavou výrazných kvetov.

netýkavka

8. Orchidea

Orchidea je pre svoj extravagantný vzhľad jedným z najžiadanejších kvetov. Často sa dáva do daru miesto rezaných kvetín. Nie vždy sa však o ňu obdarovaný dokáže starať, pretože je pomerne náročná.

Ide o teplomilnú rastlinu, ktorej sa darí priamo na okne či dokonca nad radiátorom. Neznáša, naopak, zimu a prievan. Zalievajte ju málo – stačí aj raz za jeden či dva týždne.

Orchidey sa zvyknú hnojiť, pomerne ľahko sa presádzajú aj množia. Často ich však trápia baktérie či vírusy, ktoré prezradí zhnednutie. Takúto rastlinku oddeľte, než sa nakazia aj ostatné kvety.

orchidea

9. Petúnia

Záplava pestrofarebných kvetov krásnych petúnií je každoročným signálom príchodu jari, ale tiež obľúbenou hostinou pre medonosné včely. Pestujú sa najmä vo vonkajších črepníkoch.

Hoci ich už dnes považujeme za „klasiku”, ide o pomerne mladý druh vyšľachtený len v 19. storočí z príbuzných kvetín pochádzajúcich z tropických oblastí Južnej Ameriky. Na výber máte viac než 200 poddruhov petúnií, ktoré vyzerajú skvelo aj v kombináciách.

Na starostlivosť nie sú náročné – petúniám stačí slnečné miesto a pravidelná zálievka, ktorú v lete môžete doplniť rosením listov. Pred úpornými dažďami ich však radšej skryte pod strechu, aby nezožltli. S ich prezimovaním nerátajte – ide o jednoročky.

petúnia

10. Surfínia

Surfínie sú blízke príbuzné petúnií. Vyznačujú sa efektným kaskádovitým prevísaním. Hodia sa preto najmä na miesta, kde ich záplavu pestrofarebných kvetov bude môcť obdivovať čo najviac ľudí.

Kam ich umiestniť? Ideálne je slnečné stanovište v závetrí. Dôležitá je však najmä pravidelná zálievka – v lete pokojne aj dvakrát denne, ráno a večer.

Surfínie kvitnú už skoro na jar, predbehnú tak aj svojich najväčších konkurentov, muškáty. Obľúbené sú najmä v cyklámenovej a fialovej farbe, no najkrajšie vyniknú v kombináciách. Na zimu ich preneste do interiéru, kde neklesá teplota pod 2 °C, inak vám umrznú.

Okenné parapety sú miestom, kde rastliny najlepšie vyniknú. Hodia sa sem samostatne rastúce druhy, ale aj črepníkové trvalky či efektné popínavé kvety. Aby vám však na tomto mieste robili naozaj radosť, treba si vybrať druhy, ktoré tu budú prosperovať.

Aké kvety sa na okno a parapet naozaj nehodia? Sú to najmä druhy, ktoré obľubujú tieň či rozptýlené svetlo. Takéto kvety by ste mali umiestniť na okno len vtedy, ak je napríklad orientované na sever.

Pri umiestňovaní kvetov na vnútorný parapet dajte pozor aj na radiátor, ktorý býva obvykle hneď pod ním. Často je dôvodom, prečo sa tu rastlinám nedarí. Vysúša totiž vzduch a sála intenzívne teplo, ktoré mnohým kvetom škodí.

Pozor tiež na prievan spôsobený vetraním. Niektoré kvety prúdenie vzduchu obľubujú, no iným môže vadiť aj zle tesniace okno. Na vonkajší parapet sa zase nehodia tropické druhy, ktorým naše vonkajšie klimatické podmienky s častými zmenami teplôt môžu škodiť.