Eukalyptus je vždyzelený strom z čeľade myrtovité, ktorý dorastá zvyčajne do výšky zhruba 50 až 60 metrov. Existujú aj druhy, ktoré sú vysoké okolo 100 metrov. Pochádza z Austrálie, kde tvorí približne 95% ich lesov. Viete, že práve na týchto stromoch žijú koaly a ich listy slúžia pre nich ako potrava. Pre nás ľudí poskytuje viacero výhod – využíva sa na výrobu esenciálneho oleja, v niektorých vysokohorských tropických a subtropických oblastiach slúži ako palivo na varenie a vykurovanie. A u nás sa tento strom pestuje najmä pre jeho okrasné listy a kôru, ktoré sa využívajú v kvetinových dekoráciách. V tomto článku sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o eukalypte – od jeho sadenia, cez pestovanie, rozmnožovanie, polievanie, strihanie, hnojenie až po jeho zazimovanie.
Obsah
Druhy eukalyptu
Na svete existuje niekoľko stoviek druhov eukalyptov. Ak nepatríte medzi odborníkov týchto stromov, bude pre vás veľmi ťažké jednotlivé druhy vôbec identifikovať a nie to ich ešte rozpoznať. Líšia sa medzi sebou prevažne listami – ich tvarom, farbou a umiestnením. Pozrite si najznámejšie druhy eukalyptových stromov:
- Eukalyptus Guľatoplodý (Eucalyptus Globulus) – patrí k najvyšším druhom stromov na svete a najbežnejšie sa vyskytuje v Kalifornii. Je známy pre svoj rýchly rast, majestátnu formu a extrémnu toleranciu voči suchu.
- Eukalyptus Gunnov (Eucalyptus Gunnii) – patrí k najviac mrazuvzdorným druhom a najčastejšie sa pestuje na Britských ostrovoch.
- Snehový eukalyptus (Eucalyptus Pauciflora) – malý strom, ktorý rastie zaujímavým spôsobom (má krivé, skrútené konáre a kôru). Darí sa mu v chladnejších klimatických podmienkach.
- Eukalyptus strieborný dolár (Eucalyptus Polyanthemos) – má jeden kmeň so širokou a hustou korunou. Tento druh je v Kalifornii pomerne bežný a jeho listy sa bežne používajú ako dekorácia.
- Eukalyptus červený (Eucalyptus Camaldulensis) – tento strom sa vysádzal pozdĺž vodných tokov v južnej Kalifornii, koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Pri silných veterných podmienkach sa zo stromu často odlamujú konáre.
- Eukalyptus mäta biela (Eucalyptus Pulchella) – je charakteristický úžasne bielou kôrou a má pozoruhodne tenké listy, ktoré obsahujú rovnaké esenciálne oleje, aké sa používajú v mentole a iných mätových produktoch.
- Eucalyptus Conferruminata – bežne známy ako Marlock Bald Island, ktorý má jedny z najvýraznejších kvetov.
- Eucalyptus Dalrympleana – je nezvyčajný, pretože má hladký, krémovo biely kmeň bez odlupujúcich sa pásikov kôry. Táto rýchlo rastúca odroda eukalyptu je pomerne nenáročná na pestovanie a starostlivosť.
- Eucalyptus Deglupta – je to jeden z najtropickejších druhov eukalyptu na planéte, ktorý má neuveriteľnú, viac-farebnú kôru. Tento druh eukalyptu nerastie v Austrálii, ale na Floride, Havaji a Portoriku. Je to jeden z najvyšších stromov na planéte.
Sadenie
Poďme sa pozrieť na sadenie vždyzeleného stromu. Vysádzať ho môžete priamo do zeme alebo do kvetináča ako izbovú rastlinu. Keď sa eukalyptus sadí do zeme, neodporúča sa hlina hnojiť a ani pridávať kompost, pretože to môže podporiť nadmerný rast listov. Dôležité je zasadiť eukalyptus do správnej polohy, pretože ak by ste sa ho časom rozhodli presúvať, nemusí to znášať dobre. V prípade vysádzania do kvetináča alebo nádoby (mali by obsahovať dostatok otvorov pre odtok prebytočnej vody) treba použiť kompost a pre dôkladne odvodnenie je vhodné primiešať zhruba 30% záhradníckeho posypu.
Darí sa mu na slnečnom mieste a vybrať si môžete takmer všetky druhy pôdy. Dôležité je zabezpečiť mu dostatočne odvodnené podmienky. Treba sa vyvarovať tienistým a chladným miestam či podmáčanej pôde. V prípade väčších druhov je nutné eukalyptus sadiť dostatočne ďaleko od domu alebo inej budovy, pretože vysušuje pôdu. Ak sa rozhodnete tento strom pestovať v kvetináči, je vhodné zvoliť väčšiu nádobu s priemerom minimálne 60 cm. Vhodný čas na jeho vysádzanie je jar a leto, vďaka čomu sa dostatočne zakorení pred zimným obdobím.
Pestovanie
Eukalyptus je mimo svojho prirodzeného prostredia náročný na pestovanie. Vypestovať ho však nie je nemožné. Pre úspešné pestovanie je potrebné zabezpečiť dostatok slnečného svetla (odporúča sa zabezpečiť priame slnečné žiarenie minimálne 6 hodín denne) a tepla. Pre svoj rast nepotrebuje žiadne podporné konštrukcie ani kolíky.
Čo sa týka pôdy, tak eukalyptus znesie takmer väčšinu typov pôdy (pH pôdy je najlepšie mierne kyslé až neutrálne), dôležité je, aby mala dobrú drenáž. Ak sa eukalyptus pestuje v kvetináči, odporúča sa použiť kvalitnú zeminu, ktorá je určená pre izbové rastliny.
V našich podmienkach sa odporúča pestovať Eukalyptus Gunnov, ktorý je charakteristický svojimi modro-striebornými listami. Ďalším druhom, ktorý dokáže odolať európskemu zimnému obdobiu je Eucalyptus citriodora (Citronový eukalyptus). Už samotný názov napovedá, že pre tento druh je charakteristická citrónová vôňa. Ako sa rozhodnete pestovať eukalyptus v interiéri ako izbovú rastlinu, je vhodné voliť krovité druhy alebo tie, ktoré pomaly rastú.
Rozmnožovanie
Eukalypty sa môžu rozmnožovať dvoma spôsobmi – zo semien alebo pomocou odrezkov. Rozmnožovanie odrezkami je však často neúspešné. Poďme sa pozrieť na postup pri oboch spôsoboch rozmnožovania:
- Rozmnožovanie eukalyptu prostredníctvom odrezkov – v prípade rozmnožovania eukalyptu sa používajú mladé výhonky (ideálne v čase, keď má strom 2 až 12 mesiacov) s dĺžkou okolo 10 cm. Na spodnej časti odrezku treba odstrániť listy a spodok zastrihnúť. Korene by sa mali vytvoriť zhruba za mesiac.
- Rozmnožovanie eukalyptu prostredníctvom semien – pred sadením je nutné semená eukalyptu vložiť na dva mesiace do chladničky. Následne ich zasejte na vrch pestovateľského substrátu a len jemne ich zakryte. Zasiať ich treba v polovici februára do väčšej hĺbky, aby neboli korene eukalyptu narušené. Kvetináč treba umiestniť na teplé miesto, kde sa nenachádza priame slnečné svetlo. Substrát treba udržiavať vlhký, ale nesmie byť premočený. Pri dodržaní takéhoto postupu by mali semená eukalyptu vyklíčiť do dvoch až troch týždňov. V momente, keď sadenice dosiahnu výšku 6 cm, tak sú pripravené na presádzanie priamo do pôdy v exteriéri.
Polievanie
Vždyzelený strom je dostatočne odolný voči suchu. Ak to však so suchom preženiete, môže to spôsobiť opadávanie listov. Odporúča sa polievať ho zhruba raz za týždeň. Suchosť je možné overiť celkom jednoducho – stačí zapichnúť prst do pôdy a keď je suchá, treba eukalyptus poliať.
Hnojenie
Pri pestovaní eukalyptu v exteriéri (v zemi), nie je potrebné ho hnojiť. Ak sa ale pestuje v interiéri v kvetináči, v takom prípade si eukalyptus zo zeminy berie aj viac živín, preto je v tomto prípade hnojenie potrebné. Odporúča sa vykonávať hnojenie počas vegetačného obdobia. Zvoliť treba hnojivo s postupným uvoľňovaním látok, ktoré má nízky obsah dusíka. Hnojenie treba vykonávať podľa uvedeného postupu, ktorý sa nachádza na štítku hnojiva.
Strihanie
Vždyzelený okrasný strom eukalyptus nie je potrebné stále strihať. Sem-tam je vhodné urobiť nejaký rez, vďaka čomu bude strom vyzerať lepšie. Odporúča sa strihať najmä prerastené, polámané alebo zdeformované konáre. Strihanie je vhodné vykonávať v lete a treba sa vyhnúť priveľmi vlhkému počasiu.
Zazimovanie
Eukalyptus nemá rád zimu, preto sa odporúča v prípade chladnejších dní ho presunúť do vnútra. Ak bude tento strom vystavený mrazom, chlad môže poškodiť listy alebo aj celkom vyhynúť. Na zimné obdobie sa teda odporúča zazimovať ho – jednoducho ho presunúť do interiéru. Je vhodné ho orientovať na južnú stranu, ideálne na svetlé miesto, napríklad blízko okna alebo balkóna. Čo sa týka polievania počas zazimovania, eukalyptus treba polievať menej a hnojiť ho netreba vôbec.